Ухвала від 22.07.2016 по справі 821/818/16

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

22 липня 2016 р. м. ХерсонСправа № 821/818/16

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В. розглянувши в порядку письмовому провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта Дніпра" до Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - приватного акціонерного товариства "Дельта-Сервіс" про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно,

встановив:

В грудні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Еліта Дніпра" (далі-позивач, ТОВ "Еліта Дніпра") звернулось до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні (далі - Реєстраційна служба Комсомольського РУЮ), в якому просить скасувати рішення державного реєстратора від 10.09.2015 р. за індексом 24321511 про реєстрацію права власності на нерухоме майно за приватним акціонерним товариством "Дельта-Сервіс" (далі - третя особа, ПАТ "Дельта-Сервіс"), а саме: будівля та споруди з реєстраційним номером: 721923765101, що складається з: літ. "Х1", Ф та "Ф1"- складські приміщення, №29,30 - огорожа, №31 - віси, розташованих за адресою: м. Херсон, Острівське шосе 2-Б. Позовні вимоги мотивовані тим, що оскарженим рішенням зареєстровано право власності третьої особи на нерухоме майно, яке насправді належить позивачу і зареєстровано за ним відповідно до рішення державного реєстратора індексний №19920769 від 11.03.2015. Як зазначає позивач, це відбулось внаслідок штучного поділу в технічній документації належних йому об'єктів нерухомості на окремі об'єкти, яких не існує в природі і на які третя особа неправомірно набула право власності, не маючи належних правовстановлюючих документів. Враховуючи наведене, позивач вважає оскаржене рішення протиправним, оскільки державним реєстратором проведено державну реєстрацію права власності третьої особи на нерухоме майно за відсутності повного пакету необхідних для цього правовстановлюючих документів та без належної перевірки відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Судом було замінено відповідача Реєстраційну службу Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні на належного - Комсомольське районне управління юстиції у м. Херсоні (далі - відповідач, Комсомольське РУЮ).

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, закрито провадження у даній справі, посилаючись на те, що даний спір не відноситься до юрисдикції адміністративного суду і повинен розглядатися господарським судом в порядку господарського судочинства, оскільки заявлені позовні вимоги позивача є спором про право і стосуються захисту його прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних правовідносин.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.06.16 апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта Дніпра" на ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року задоволено, ухвала Херсонського окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року скасована, справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до поданих заяв представниками позивача та третьої особи.

За змістом п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання Міністерства юстиції» від 31.03.2015 року №150, на Міністерство юстиції України покладено забезпечення здійснення функцій і повноважень Державної реєстраційної служби, що припинилася. 26.11.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952 ( в редакції Закону №834), змінено систему органів, що здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

На виконання положень Закону №1952, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 25.12.2015 року №1127, якою затверджено новий Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок №1127). Крім того, пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 26.11.2015 № 834 встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30.04.2016 року.

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 20.04.2016 р. № 304-р "Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції", підтримано пропозицію Міністерства юстиції та припинено надання утвореними ним органами державної реєстрації адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців. Відповідно вимог п. «б» ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зі змінами, внесеними Законом №834, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, такі делеговані повноваження, як державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Системний аналіз вказаних правових норм дають суду підстави вважати, що оскільки надання Реєстраційною службою Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, припинено, а такі послуги надаються іншими установами, враховуючи, що предметом розгляду справи є правомірність рішення державного реєстратора, а відповідачем у справі є райуправління юстиції, яке на даний час вже не наділене повноваженнями щодо надання послуг у сфері державної реєстрації та знаходиться в стадії припинення, суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача та надати йому можливість визначити належного відповідача для захисту його порушеного права, зазначивши повне найменування, адресу та засоби зв'язку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 156 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі.

Керуючись ст. 156 КАС України,

ухвалив:

Задовольнити заяву представника ТОВ "Еліта Дніпра".

Зупинити провадження у адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта Дніпра" до Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - приватного акціонерного товариства "Дельта-Сервіс" про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно до 22 серпня 2016 року.

Запропонувати позивачу визначитись з належним відповідачем та надати його реквізити суду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.

Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.