20 липня 2016 року Житомир справа № 806/587/16
категорія 2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Черноліхова С.В.,
суддів - Романченка Є.Ю., Сичової О.П.,
секретар судового засідання Матвєєва В.К.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішення, подання, наказу,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними і скасувати:
- рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом № 3 від 03 березня 2016 року про внесення подання щодо анулювання кваліфікаційних сертифікатів;
- подання Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 16/86 від 03 березня 2016 року;
- наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 82 від 15 березня 2016 року про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що при прийнятті спірного рішення, внесенні подання та прийнятті наказу відповідачі діяли всупереч Закону України “Про землеустрій”, Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Мінагрополітики України від 28 листопада 2012 року № 739 року, оскільки не було встановлено факту наявності його вини щодо грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.
Представники Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у судовому засіданні позовні вимоги не визнали і просили у їх задоволенні відмовити. Пояснили, що позбавлення кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 відбулося за результатами розгляду кваліфікаційною комісією листів Держгеокадастру від 10 лютого 2016 року № 32-28-0.23-2217/2-16 і відділу Держземагенства у Черняхівському районі від 04 грудня 2015 року № 886/01/01-15 стосовно грубого порушення ним вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою. В свою чергу кваліфікаційна комісія прийняла рішення звернутися до Держгеокадастру із поданням про анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1 На підставі вказаного подання Держгеокадастром видано наказ № 82 від 15 березня 2016 року про анулювання, крім інших, кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_1 Наведені обставини свідчать про те, що Держгеокадастром дотримано встановлений законом порядок і процедуру позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника, зокрема, положень статей 66, 68 Закону України "Про землеустрій".
Заслухавши пояснення позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 23 січня 2013 року відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 23 січня 2013 року № 22 ОСОБА_1 видано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 001796, яким підтверджено відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень при здійсненні землеустрою.
Кваліфікаційна комісія, розглянувши лист відділу Держземагенства у Черняхівському районі Житомирської області від 04 грудня 2015 року № 886/01/01-15 стосовно порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою при складанні документації із землеустрою, прийняла рішення, оформлене протоколом № 3 від 03 березня 2016 року (а.с.48-53, том1), яким ухвалено звернутися до Держгеокадастру України із поданням про позбавлення (анулювання) кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, серед яких у пункті 3 зазначено позивача - ОСОБА_1.
Відповідно до вказаного рішення, Кваліфікаційна комісія направила Держгеокадастру України подання від 03 березня 2016 року № 16/86 з пропозицією анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників, в тому числі, ОСОБА_1 (а.с. 10, том 1).
На підставі вищевказаного подання Держгеокадастром видано наказ № 82 від 15 березня 2016 року, яким, зокрема, анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 23 січня 2013 року № 001796 (пункт 10 додатку до наказу) (а.с. 7-8, том 1).
Вважаючи рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом № 3 від 03 березня 2016 року, подання Кваліфікаційної комісії від 03 березня 2016 року № 16/86 та наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 82 від 15 березня 2016 року протиправними і такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 26 Закону України “Про землеустрій” із змінами і доповненнями, далі - ОСОБА_3, розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Відповідно до положень статті 28 Закону, розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.
Згідно з статтею 60 Закону, державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Відповідно до частин 1, 7-10 статті 61-1 Закону, державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено до суду.
Відповідно до частин 3, 4 статті 66 Закону, відповідальними особами за якість робіт із землеустрою можуть бути лише сертифіковані інженери-землевпорядники. Сертифікованими інженерами-землевпорядниками є особи, які мають вищу освіту за спеціальностями та кваліфікаціями у галузі знань землеустрою, мають стаж роботи за спеціальністю не менше одного року, склали кваліфікаційний іспит, одержали сертифікат та зареєстровані в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників відповідно до цього Закону.
Частиною 19 статті 66 Закону, передбачено, що кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером - землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону.
Згідно з частинами 2-4 статті 68 Закону, кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав, зокрема, грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
При цьому суд зазначає, що жодним нормативно - правовим актом не визначено, яке порушення можна кваліфікувати як грубе.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Основні засади роботи Кваліфікаційної комісії визначено Порядком роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженим наказом Мінагрополітики України від 28 листопада 2012 року № 739 року, зареєстрованим Мін'юстом України 07 грудня 2012 року за № 2039/22351 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).
Пунктом 1.5. розділу 1 Порядку визначено, що до повноважень Кваліфікаційної комісії належить розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо - геозедичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів - землевпорядників та інженерів - геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держгеокадастром України; прийняття рішень про внесення подання до Держгеокадастру України стосовно анулювання чи зупинення сертифіката інженера - землевпорядника або інженера - геодезиста у випадках, визначених законом.
Згідно з пунктом 2.1 розділу 2 Порядку, організаційною формою роботи Кваліфікаційної комісії є засідання, які проводяться в міру надходження документів або виникнення питань, розгляд яких потребує прийняття рішення.
Відповідно до пункту 3.20 розділу 3 Порядку, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром України, зокрема, за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 Закону України "Про землеустрій";
З аналізу наведених правових положень вбачається, що законодавець наділив повноваженнями Держгеокадастр України здійснювати державний нагляд у сфері землеустрою та приймати рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката на підставі відповідного подання Кваліфікаційної комісії. Кваліфікаційна комісія, в свою чергу, формує таке подання за наслідком розгляду відповідних звернень заінтересованих осіб, а також актів Держгеокадастру, у яких зафіксовані грубі порушення сертифікованими інженерами - землевпорядниками вимог положень нормативно - правових актів, нормативно - технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Згідно з витягом з протоколу засідання Кваліфікаційної комісії № 3 від 03 березня 2016 року, остання розглядала лише лист відділу Держземагентства у Черняхівському районі Житомирської області № 886/01/01-15 від 04 грудня 2015 року про порушення сертифікованим інженером вимог законодавства та при прийнятті рішення про внесення подання щодо анулювання сертифікату ОСОБА_1 до уваги брала лише інформацію, викладеному у ньому. Отже, підставою для прийняття рішення був розгляд листа начальника відділу Держземагентства у Черняхівському районі Житомирської області , що є суб'єктивною думкою уповноваженої особи про систематичні грубі порушення та постійні ігнорування вимог законодавства позивачем.
Як пояснив допитаний в ході розгляду справи у якості свідка начальник відділу Держгеокадастру у Черняхівському районі Житомирської області ОСОБА_4, підставою для надіслання Держгеокадастру листа № 886/01/01-15 від 04 грудня 2015 року стало виявлення постійного ігнорування інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог земельного законодавства і систематичного грубого порушення ним вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою. Зокрема:
- в технічних документаціях гр. ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 розробником самовільно збільшено кількість земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, реалізуючи право громадян на безоплатну приватизацію земельних ділянок по одному виду використання багатократно;
- в рішенні Жадьківської сільради гр. ОСОБА_5 надано згоду, а не дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою;
- в технічних документаціях гр. ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 містяться рішення Горбулівської сільради про надання дозволу на виготовлення технічних документацій із землеустрою на померлих людей, а не на замовників;
- в технічних завданнях одним з етапів розробки документацій вказано визначення цільового використання земельних ділянок та умов і терміну користування ними, хоча дані умови визначені дозволами на розробку технічних документацій;
- в технічному завданні документації гр. ОСОБА_5 підставою вказано рішення Бердичівської міської ради, хоча земельні ділянки розташовані в межах іншої адміністративно-територіальної одиниці;
- технічне завдання документації гр. ОСОБА_3 не затверджене замовником та без дати, також відсутня дата в технічному завданні документації гр. ОСОБА_6;
- ситуаційні плани не містять будь-якої інформації про земельні ділянки;
- на кадастрових планах відсутні кадастрові номери земельних ділянок суміжників;
- відсутні схеми планової основи, яка виконується на топографічній основі з позначенням пунктів прив'язки до ДГМ;
- відсутні підстави розробки технічних документацій замість проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (про що також свідчать розбіжності в площах земельних ділянок, зазначених у рішеннях про надання дозволів на розробку документацій та фактичними в матеріалах документацій);
- акти встановлення межових знаків не відповідають вказаним вимогам;
- в технічних документаціях гр. ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 розробником безпідставно зменшено площу земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства;
- будь-які правовстановлюючі документи на ФОП ОСОБА_1 в технічних документаціях відсутні.
Суд вважає за необхідне зазначити, що чинним законодавством не встановлено, що наявність одної лише інформації від органу Держгеокадастру свідчить про грубе порушення суб'єктом господарювання або ж інженером-землевпорядником вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Під час розгляду справи судом не встановлено наявність вини сертифікованого інженера-землевпорядника в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою та наявність доказів надходження заяв заінтересованих осіб відносно ОСОБА_1 та їх розгляд на засіданні Кваліфікаційної комісії, а також відсутній акт Держгеокадастру України.
Разом з ти, позивачем до суду було надано витяги з Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речових прав на земельну ділянку, з яких видно, що Черняхівським районним управлінням юстиції було зареєстровано право власності земельних ділянок ОСОБА_7, ОСОБА_3 та ОСОБА_6 на підставі технічної документації, що виготовлена ОСОБА_1
Таким чином, суд дійшов висновку, що Кваліфікаційною комісією було порушено вимоги статті 61-1 Закону України "Про землеустрій" та Порядку роботи Кваліфікаційної комісії при внесенні подання, а наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера - землевпорядника ОСОБА_1 є протиправним, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом від 03 березня 2016 року № 3, щодо внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційного сертифікату № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1.
Визнати протиправними та скасувати подання Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2016 року № 16/86, в частині звернення до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 82 від 15 березня 2016 року "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів", в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника № 001796 від 23 січня 2013 року, виданого ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Головуючий суддя С.В. Черноліхов
Судді: Є.Ю. Романченко
ОСОБА_8
Повний текст постанови виготовлено: 22 липня 2016 р.