Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 липня 2016 р. Справа № 805/1809/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Козаченка А.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Донецькій області до Державного підприємства “Красноармійськвугілля” відокремлений підрозділ “Шахта “Стаханова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
Головне управління Держпраці у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства “Красноармійськвугілля” відокремлений підрозділ “Шахта “Стаханова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07.06.2016 року було проведено перевірку відповідача на дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки тощо. Під час проведення перевірки посадовими особами позивача було виявлено 20 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 10 створюють загрозу життю людей.
Посилаючись на вимоги ст. 4 Закону України «Про охорону праці», Положення про організацію та здійснення державного гірничнго нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України від 11.08.2011 № 826, з метою недопущення спричинення шкоди життю людей позивач просить зупинити ведення робіт з видобутку вугілля у 4 південній лаві групового похилу пл. L3 блоку № 2 гор. 986 м. ВП «Шахта «Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля».
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи через канцелярію суду не надавав.
Представник відповідача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без своєї участі та клопотання про залишення позову без розгляду.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 07.06.2016 року № 579 та направлення від 07.06.2016р. № 064/401 позивачем було проведено позапланову перевірку діяльності відповідача, за результатами якої було складено акт від 07.07.2016р. №06.4-1/18.1 яким встановлено 10 порушень ст.ст. 13 та 14 Закону України “Про охорону праці”, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей (п. 2.3-2.12).
Разом з цим, з акту від 19.07.2016 року № 6.4-4/30 вбачається, що порушення, які відображені в адміністративному позові (акт перевірки № 06.4-1/18.1 від 07.06.2016 року) по пунктам 2.3-2.12 виконані в повному обсязі.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. N 96 втановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Як передбачено п. 7 Положення № 96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Частиною 1 ст. 38 Закону України "Про охорону праці" встановлено, що Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно пп. 1.1, 1.2 Положення ро організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, це Положення розроблено відповідно до Конвенцій Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованої Законом України від 08.09.2004 N 1985-IV, та N 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованої Законом України від 08.09.2004 N 1986-IV, Законів України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про охорону праці", підпункту 41 пункту 4 Положення про Міністерство надзвичайних ситуацій України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 N 402, Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 N 408, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.04.2009 N 413 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)" та з метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами (далі - Держгірпромнагляд України). Положення встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Дослідивши вказані нормативно-правові акти та докази по справі, суд зазначає, що порушення, які були виявлені посадовими особами позивача при проведенні перевірки та які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, усунено, що підтверджується актом від 19.07.2016 року № 6.4-4/30 та вбачається з викладеного в ньому. Таким чином суд вважає, що правові підстави для зупинення ведення робіт з видобутку вугілля у 4 південній лаві групового похилу пл. L3 блоку № 2 гор. 986 м. ВП «Шахта «Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» відсутні.
Таким чином суд приходить до висновку при відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 88, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволені адміністративного позову Головного управління Держпраці у Донецькій області до Державного підприємства “Красноармійськвугілля” відокремлений підрозділ “Шахта “Стаханова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Козаченко А.В.