Постанова від 21.07.2016 по справі 805/1795/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 р. Справа № 805/1795/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

ухвалено в нарадчій кімнаті

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області

до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування»

про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 752 628,69грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податкові заставі,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 752 628,69грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податкові заставі/а.с.4-6/.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» має заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість, з орендної плати, з податку на нерухома майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 752 628,69грн.

Податковим органом приймався ряд заходів, спрямованих на погашення суми податкового боргу, однак борг погашений не був.

Просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 752 628,69грн. за рахунок майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування», що перебуває у податковій заставі /а.с.5/.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження /а.с.51/.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином/а.с.48-49/, заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав.

Відповідно до положень статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який у правовідносинах з юридичними особами, в тому числі пов'язаними із контролем за повнотою нарахування та сплати податків, обов'язкових платежів, реалізують владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні п.п. 7 п. 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.

Відповідач - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» зареєстровано в якості юридичної особи за адресою : вул. Орджонікідзе, 10В, м. Краматорськ, Донецька область, 84313, та присвоєно код ЄДРПОУ 37944275 /а.с.7-10/.Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» перебуває на обліку у ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області.

Станом на момент розгляду справи за ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» податку на додану вартість, з орендної плати, з податку на нерухома майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 752 628,69грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2014 року по справі №805/7492/14 адміністративний позов задоволено. Стягнуто з рахунків у банках, обслуговуючих ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» (ЄДРПОУ 37944275) в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 285002 (двісті вісімдесят п'ять тисяч дві) грн. 42 коп. в рахунок Державного бюджету на р/р 31112029700059, код платежу 14010100, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37944338, МФО 834016; з орендної плати у сумі 65763 (шістдесят п'ять тисяч сімсот шістдесят три) грн. 82 коп. в рахунок місцевого бюджету м. Краматорську на р/р 33219812700059, код платежу 13050200, банк одержувача ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37944338, МФО 834016. При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що на час розгляду справи у відповідача існувала податкова заборгованість у загальному розмірі 350766,24 грн., у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 285002,42 грн., з орендної плати у розмірі 65763,82 грн./а.с.17-18/, але зазначені заходи не призвели до результати і станом на дату звернення до суду податковий борг з податку на додану вартість, який рахується за відповідачем залишається не стягнутим.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року по справі №805/2429/15-а адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Краматорський завод енергетичного машинобудування” про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника, в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 401 523,65грн. задоволено. Стягнуто з рахунків ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Краматорський завод енергетичного машинобудування” (ЄДРПОУ 37944275) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку на додану вартість у сумі 401 523,65грн.(чотириста одна тисяча п'ятсот двадцять три гривні шістдесят п'ять копійок) на користь державного бюджету на р/р 31112029700059, банк отримувача МФО 834016, ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37944338 /а.с.19-21/, але зазначені заходи не призвели до результати і станом на дату звернення до суду податковий борг з податку на додану вартість, який рахується за відповідачем залишається не стягнутим.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2015 року по справі №805/3342/15-а адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ Краматорський завод енергетичного машинобудування ” про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника, в рахунок погашення податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки у сумі 338,80грн. задоволено. Стягнуто з рахунків ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ Краматорський завод енергетичного машинобудування ” (ЄДРПОУ 37944275) відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 388,80грн.(триста вісімдесят вісім гривень вісімдесят копійок) на користь місцевого бюджету на р/р 31413513700059, отримувач Краматор.УК/м. Краматорськ банк отримувача МФО 834016, ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37944338, КБК 18010400 /а.с.22-23/, але зазначені заходи не призвели до результати і станом на дату звернення до суду податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, який рахується за відповідачем залишається не стягнутим.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Тобто, на відповідача у справі покладений обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в визначеному порядку і встановлені строки.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки та збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до Податкового кодексу України, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Відповідно до п.14.1.157 ст. Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.59.3 ст.59 ПКУ податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

З метою погашення податкового боргу податковим органом було направлено на адресу ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Краматорський завод енергетичного машинобудування” було направлено податкову вимогу №473-25 від 09.04.2014 /а.с.43/.

18 квітня 2014 року, 04 січня 2016 року податковим керуючим ОСОБА_2 складено Акти опису майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ Краматорський завод енергетичного машинобудування ” у податкову заставу №№64/05-15-25-012, 1/05-15-23-012, предметом застави є рухоме майно на суму 2840675,43грн. /а.с.12-14/.

Дана застава була зареєстрована у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 24 квітня 2014 року та 11 січня 2016 року, про що свідчать відповідні витяги за №№44073088, 48750123/ а.с.15,16/.

Відповідно до п. 54.2 ст.54 Податкового кодексу України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Пунктом 89.2 ст.89 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків, згідно з пунктами 87.1 і 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу майна.

Відповідно до пункту 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області в підтвердження недостатності коштів на рахунка боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ Краматорський завод енергетичного машинобудування ” надано суду копії платіжних доручень з відмітками банківських установ про неможливість виконання у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках платника /а.с.24-42/.

У зв'язку із відсутністю коштів на рахунках платника податків, суд надає Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 752 628,69грн. за рахунок майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ Краматорський завод енергетичного машинобудування ”, що перебуває у податковій заставі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, 257,263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» про надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 752 628,69грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податкові заставі- задовольнити.

Надати Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 752 628,69грн. за рахунок майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» що перебуває у податковій заставі.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті у порядку письмового провадження 21 липня 2016 року.

Повний текст постанови складений та підписаний 22 липня 2016 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Троянова О.В.