Ухвала від 22.07.2016 по справі 162/154/16-ц

Справа № 162/154/16-ц

Провадження № 2/162/88/2016

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

22 липня 2016 року смт Любешів.

Любешівський районний суд Волинської області в складі головуючого:

судді -- Глинянчука В.Д.,

з участю секретаря судових засідань Гичук О.М.,

позивача ОСОБА_3,

відповідача ОСОБА_4,

представника відповідача ОСОБА_5,

розглядаючи цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та їх вихованні, визначення способу участі у вихованні дітей та спілкуванні з ними,

встановив:

На розгляді Любешівського районного суду Волинської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та їх вихованні, визначення способу участі у вихованні дітей та спілкуванні з ними.

У ході судового розгляду справи позивачем заявлено клопотання про витребування у Луцької міської ради висновку органу опіки та піклування щодо участі позивача ОСОБА_3 у вихованні дітей.

Обґрунтовуючи клопотання позивач вважає, що поданий службою у справах дітей висновок не є тим документом, який вимагав суд, оскільки служба у справах дітей не є органом опіки та піклування Луцької міської ради. При цьому позивач покликається на пункт 5 статті 19 Сімейного кодексу України (далі - СК), пункти 3, 74 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866.

У судовому засіданні позивач клопотання підтримав, при цьому звернув увагу, що у висновку служби у справах дітей наявне посилання на пункт 73 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, який регулює досудовий порядок врегулювання спорів, що є неприпустимим з огляду на те, що спір вирішується у судовому порядку.

Відповідач, представник відповідача з цього питання покладаються на розсуд суду.

Заслухавши думку сторін, проаналізувавши законодавство, суд дійшов таких висновків.

У попередньому судовому засіданні, яке проводилось 30 березня 2016 року, суд роз'яснював позивачу позасудовий порядок розгляду спорів батьків щодо участі у вихованні дітей, натомість ОСОБА_3 настоював на розгляді справи саме судом.

У ході судового розгляді справи з'ясовано, що ОСОБА_4 проживає у місті Луцьк Волинської області.

Ухвалою суду від 22 квітня 2016 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача орган опіки та піклування Луцької міської ради Волинської області.

Іншою ухвалою суду від 22 квітня 2016 року витребувано в органу опіки та піклування Луцької міської ради Волинської області висновок щодо участі позивача у вихованні спільних дітей сторін.

12 липня 2016 року до суду надійшло рішення виконавчого комітету Луцької міської ради № 414-3 від 06 липня 2016 року про затвердження висновку про участь ОСОБА_3 у вихованні дітей з відповідним висновком служби у справах дітей Луцької міської ради, який підписано начальником цієї служби Шульганом Ф.

Відповідно до частини четвертої, п'ятої статті 19 СК при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Згідно з частиною першою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24 вересня 2008 року (далі - Порядок), органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - органи опіки та піклування), які відповідно до законодавства провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей. Безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Згідно з абзацом 1 пункту 73 Порядку у разі виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини один з батьків, що проживає окремо від дитини, подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини.

Відповідно до пункту 74 Порядку під час розгляду судом спорів між батьками щодо виховання дитини районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті ради подає суду письмовий висновок про способи участі одного з батьків у вихованні дитини, місце та час їх спілкування, складений на підставі відомостей, одержаних службою у справах дітей в результаті проведення бесіди з батьками, дитиною, родичами, які беруть участь у її вихованні, обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються зазначеної справи.

Суд погоджується, що пункт 73 Порядку регулює процедуру досудового врегулювання спору між батьками щодо участі у вихованні дітей.

Разом з тим, необхідно звернути увагу, що висновок складений службою у справах дітей -- безпосереднім суб'єктом та координатором ведення справ щодо дітей, а затверджений -- рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради, який відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в України» є виконавчим органом Луцької міської ради.

Наявність у висновку посилання на пункт 73 Порядку не впливає на легітимність рішення органу опіки та піклування щодо затвердження цього висновку.

Таким чином, суд вважає, що судження позивача є надуманими, а тому у задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись статтею 168 ЦПК, суд

ухвалив:

У задоволенні клопотання про витребування в органу опіки та піклування Луцької міської ради висновку щодо участі позивача ОСОБА_3 у вихованні дітей - відмовити.

Ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий: суддя В.Д. Глинянчук