Постанова від 25.11.2015 по справі 431/4451/15-а

25.11.2015

Справа 431/4451/15-а

Провадження 2-а/431/81/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку письмового провадження)

25 листопада 2015 року Старобільський районний суд

Луганської області

у складі:

головуючого - судді Озерова В.О.,

за участі сторін:

позивача не з'явився,

представника відповідача не з'явився,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Старобільську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області щодо відмови йому у призначенні пенсії достроково за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 20 серпня 2015 року.

В обґрунтування позову позивач ОСОБА_1 посилається на те, що він народивсяІНФОРМАЦІЯ_1 . Він проходив військову службу у Збройних Силах в період з 10 травня 1975 року по 23 травня 1977 року.

На підставі Указу Президента України № 607 від 21.07.2014 року позивач проходив військову службу за мобілізацією з 01 серпня 2014 по 10 липня 2015 року.

З 06 серпня 2014 року по 10 липня 2015 року безпосередньо приймав участь в антітерористичній операції (бойових діях), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілосності України в районі проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідкою, наданою військовим комісаром Старобільського-Новопсковського ОРВК від 21.07.2015 р. № 2918.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.07.2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Позивач має трудовий стаж більше 25 років, що підтверджується записами в трудовій книжці.

20 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області за призначенням дострокової пенсії за віком.

27 серпня 2015 року позивач отримав відповідь, якою у призначенні пенсії було відмовлено, мотивуючи тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

Відмова Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком суперечить абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення, зокрема чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до абз. 1 п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_1 , як військовослужбовець, перебуваючи у складі військової частини - польова пошта НОМЕР_2 по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілосності України брав безпосередню участь в антитерористичній операції і перебував безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та вважає, що має статус учасника бойових дій.

Позивач ОСОБА_1 та його представник Александрова А.Є. в судове засідання не з'явилися, подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі у судове засідання не з'явилася, просила суд розглянути без її участі.

В своїх письмових запереченнях відповідач УПФ адміністративний позов ОСОБА_1 просить залишити без задоволення, посилаючись на те, що відповідно до абзацу шостого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Перелік держав і періоди бойових дій на їх території визначено ПостановоюКабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України«Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 8 лютого 1994 року № 63.

Відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 404/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» у випадку та порядку, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом» Антитерористичним центром при Службі безпеки України та його органами забезпечується організація та проведення тимчасових антитерористичних операцій на території Луганської та Донецької областей.

Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» від 20 серпня 2014 року № 413, особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу надаються довідки про безпосередню участь вантитерористичній операції,забезпеченніїї проведення.

Відповідно до вимог абзацу другого статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військовослужбовцями служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

Згідно листа Міністерства соціальної політики України опрацьовується проект Закону України «Про внесення змін до пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким пропонується доповнити коло осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію за віком особами, які брали безпосередню участь у антитерористичній операції, забезпечували її проведення, перебували безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та мають статус учасника бойових дій відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також дружини (чоловіки) зазначених осіб, якщо вони не взяли повторний шлюб та батьки осіб, які померли (загинули) під час антитерористичної операції або після, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, пов'язаних з участю у антитерористичній операції.

З урахуванням цього, відповідач не бачить підстав для призначення позивачу пенсії за віком та просить відмовити позивачу в задоволенні його вимог.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження без участі сторін.

Суд, розглянувши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народивсяІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах в період з 10 травня 1975 року по 23 травня 1977 року.

На підставі Указу Президента України № 607 від 21.07.2014 року проходив військову службу за мобілізацією з 01 серпня 2014 по 10 липня 2015 року.

З 06 серпня 2014 року по 10 липня 2015 року ОСОБА_1 безпосередньо приймав участь в антітерористичній операції (бойових діях), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілосності України в районі проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідкою, наданою військовим комісаром Старобільського-Новопсковського ОРВК від 21.07.2015 р. № 2918.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.07.2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Також, встановлено, що відповідно до копії трудової книжки, позивач ОСОБА_1 має трудовий стаж більше 25 років.

20 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області за призначенням дострокової пенсії за віком.

27 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1 отримав відповідь, якою Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області відмовило в призначенні пенсії, мотивуючи тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

Відмова Управління пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком суперечить абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення, зокрема чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до абз. 1 п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_1 , як військовослужбовець, перебуваючи у складі військової частини - польова пошта НОМЕР_2 по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілосності України брав безпосередню участь в антитерористичній операції і перебував безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та вважає, що має статус учасника бойових дій.

Таким чином, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає повному задоволенню.

На підставі вищевикладеного, ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. 5, абз. 1 п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 9, 11, 12, 17, 18, 122, 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні достроково за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 20 серпня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті 25 листопада 2015 року.

Суддя В.О. Озеров