Справа № 743/723/16-а
Провадження №: 2-а/743/76/16
19 липня 2016 року смт. Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області
у складі: головуючого - судді Жовток Є.А.
при секретарі Шевченко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Ріпки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України - про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ріпкинського об'єднаного управління ПФУ, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 зазначила, що відповідачем їй була призначена пенсія, в розмірі 80% заробітної плати.
У зв'язку з прийняттям Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 27.05.2016 року позивач зверталась до Ріпкинського об'єднаного УПФУ із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку від 10.03.2016 року.
Звернення ОСОБА_1 відповідачем задоволено не було з посиланням на те, що 01.05.2015 року набрав чинності Закон України «Про державну службу», у відповідності по п.2 Прикінцевих положень якого, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст.37-1 якого було передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
В судове засідання сторони не з'явились.
Представник відповідача надіслав до суду заперечення на позов, мотивуючи їх тим, що позивач не має права на перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, котрі визначають процедуру перерахунку пенсій державним службовцям.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 14.08.2006 року отримує пенсію на підставі Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 27.05.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
З метою перерахунку пенсії позивач надала довідку від 04.09.2013 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Форма вказаної довідки затверджена Постановою правління ПФУ № 15-1 від 04.09.2013 року. Перерахунок пенсії відповідач не здійснив, розглянувши заяву ОСОБА_1 в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян» та надіславши позивачеві письмову відповідь.
Згідно ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», (у редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 пенсія була призначена у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. (ст.37-1 Закону України “Про державну службу”).
Статтею 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того ч.2 ст.48 Закону України "Про Регламент Верховної Ради" передбачено, що закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.
Постановою КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, зокрема, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: згідно якої, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ, за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, КМУ не лише не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, на виконання ст.37-1 Закону України «Про державну службу», але й припинено дію порядку, який раніше визначали обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Виходячи з предмета спору та завдань суду, суд першої інстанції не може вирішувати питання про відповідність Конституції України, змін до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865.
В той же час, згідно ст. 17 Закону України, «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
В п.35 рішення Європейського суду з прав людини від 26.06.2014 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» (в якій заявники скаржилися на невиплату їм державними органами відповідної надбавки до пенсії в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», вказано, що: «За певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування».
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тобто відмова держави здійснити певні діїта виключення положень Постанови КМУ № 865, які визначали порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, на думку суду, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Таким чином посилання відповідача на положення пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", як на підставу для відмови в перерахунку пенсії позивачу є необґрунтованими.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1
Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 27.05.2016 року, такий перерахунок підлягає проведенню починаючи з 01 червня 2016 року.
У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань. Керуючись ч.1 ст.41, ст.ст. 6-11, 104, 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 1 грудня 2015 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Переписької сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 10.03.2016 року, починаючи з 01.06.2016 року, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
Стягнути з Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Код ЄДРПОУ 40378544) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) 551 грн. 20 коп. в рахунок сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляція на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ріпкинський районний суд, протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 21.07.2016 року.
Суддя Є.А. Жовток