Справа №295/6914/16-а
Категорія 87
2-а/295/240/16
29.06.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомир Стрілецька О.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії та відмови у включенні до заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціальних питань та індексації в сумі 13760,46 грн., просить зобов'язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України Житомирської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 23.02.2011 року та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією за кожний місяць недоплати із подальшою щомісячною виплатою з урахуванням, що пенсія державного службовця, призначена в розмірі 88% від заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що з 23.02.2011 року перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Житомирської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» . Крім того, вказала, що при призначенні їй пенсії безпідставно до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких повинно бути обчислено основний розмір пенсії, не включено отримані нею суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з лютого 2009 року по лютий 2011року, що призвело до порушення її прав.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. В обґрунтування заперечень зазначає, що згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" "інші виплати", а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Також, відповідач вказує, що відсоток суми заробітної плати при призначенні пенсії позивачці становив 88%, а на момент звернення останньої до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії діяла норма ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України") відповідно до якої розмір пенсійних виплат зменшився б до 60%. Письмові заперечення приєднані до справи .
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Житомирської області та отримує з 23.02.2011 року пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 88% заробітку.
22.04.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, додавши довідку №129 від 19.04.2016 року, видану Національним банком України (а.с. 6).
Зі змісту листа відповідача №48/Л-8 від 27.04.2016 року вбачається, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та повідомлено, що відповідно до п. 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим із 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Із змісту заявлених вимог вбачається, що предметом спору є вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії із врахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, які отримані до виходу на пенсію, і з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент призначення пенсії заявниці, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому, застосуванню підлягає стаття 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії державного службовця має враховуватись відсоток суми заробітної плати, який було визначено позивачці при призначенні пенсії. Доводи відповідача, що при проведенні перерахунку пенсії слід зменшити позивачу відсотковий розмір заробітку, з якого виплачується пенсія, є безпідставним та не грунтується на вимогах закону.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 08.07.2015 року №732/48/15-а.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З доданої до заяви про перерахунок пенсії довідки від 19.04.2016 року №129 вбачається, що позивач в 2009 -2011 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати, які включені до графи "Інші виплати", на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Окрім цього, суд вважає помилковим посилання відповідача як на одну з підстав відмови, що «відповідно до п.5 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування»», а тому, з 01 червня 2015 року забороняється здійснювати перерахунок пенсій, що були призначені відповідно до зазначених Законів.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім цього, в тексті вказаного Закону чітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».
Отже, суддя вважає безпідставним посилання відповідача у рішенні про відмову в перерахунку пенсії на те, що в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.
Щодо строку, з якого слід здійснити перерахунок пенсії позивачу,суд зазначає наступне.
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Судом встановлено, що довідка від 19.04.2016 р. № 129 про складові заробітної плати не подавалася позивачем відповідачу при призначенні пенсії у 2011 році та не могла бути подана з огляду на те, що така довідка видана пізніше. При призначенні пенсії позивачем подавалась довідка про складові заробітної плати № 17-016/581 від 22.02.2011 року, до складу якої не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, а відтак право позивача відповідачем на момент призначення пенсії порушено не було.
Позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії 22.04.2016 року, тобто позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідки № 129 від 19.04.2016 року з моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надання вказаної довідки про складові заробітної плати.
З урахуванням вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, починаючи з 01.05.2016 року.
В задоволенні вимог про перерахунок пенсії з 23.02.2011 року по 30.04.2016 року слід відмовити. З огляду на викладене, заява позивача про поновлення пропущеного строку задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 94 КАС України, суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 551,21 грн.
Керуючись ст.ст. 8, 9,11, 71, 94, 161-163, 183-2 КАС України суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії та у включенні до складу заробітної плати, з якої проводиться обрахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", інших виплат, а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 13760,46 грн., як складової заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки Національного банку України № 129 від 19.04.2016 року, починаючи з 01.05.2016 року, враховуючи, що пенсія державного службовця позивачу призначена в розмірі 88% від заробітної плати.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.В. Стрілецька