15.09.10 ,
Апеляційний суд Херсонської області
м. Херсон, вул. 295 Херсонської стрілецької дивізії, 1а, 73000, (0552) 45-47-78
Справа №22д-5965 2010р. Головуючий в І інстанції Василенко Г.Ю.
Категорія 57 Доповідач: Закарян К.Г.
2010 року вересня місяця 15 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого: Лісової Г.Є.
Суддів: Закарян К.Г.
ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку ст. 304і ЦПК України цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги ,Дітям війни",
У грудні 2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області про зобов'язання нарахувати недоплачену щомісячну державну допомогу.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» він є дитиною війни і має право на відповідні державні соціальні гарантії.
Посилаючись на те, що стаття 6 зазначеного вище Закону дає йому право на щомісячну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яку відповідач йому не нараховує, ОСОБА_2 просив поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, зобов'язати відповідача нарахувати недоплачену йому, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2008 роки.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року позов ОСОБА_2 задоволено частково, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року за рахунок коштів Державного бюджету України.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах визначених ст.ЗОЗ ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та має статус дитини війни.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18 листопада 2004 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п.17 ст.77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» дію ст.б Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинено на 2006 рік.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» виключено п.17 ст.77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», а новою редакцією ст. 110 цього Закону встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст.б Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Кабінетом Міністрів України протягом 2006 року рішення на виконання вимог ст. 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» не приймалися, отже пільги для дітей війни, передбачені ст.б Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у 2006 році запроваджені не були.
Таким чином, у 2006 році у відповідача не було правових підстав проводити виплати підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст.б Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік зупинено, однак рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року таке зупинення визнано неконституційним.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.б цього Закону викладено у новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (відповідно до п.20 ст. 14 Закону України від «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначена надбавка становить 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені підпунктом 2 п.41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Враховуючи те, що відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а також визначену у Конституції України дію нормативно-правових актів у часі, колегія судців приходить до висновку, що у 2007 році у період з 01 січня 2007 року по 09 липня 2007 року та у 2008 році - з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року положення ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в редакції 2004 року не діяли, а отже право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених ним, діти війни мають з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Посилання апелянта на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни колегія суддів до уваги не приймає, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору. Проблеми надання бюджетних коштів управлінню Пенсійного фонду України для виконання покладених на нього обов'язків виходять за межі заявлених вимог. Також не приймаються до уваги доводи апелянта щодо можливого нецільового використання коштів Пенсійного фонду України, оскільки суд не приймав рішення про проведення виплат з власних джерел фінансування останнього.
Доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують і не містять нових фактів і нових засобів дослідження цих фактів, якими б спростовувались висновки суду, а тому апеляційна скарга підлягає відхиленню.
Суд першої інстанції з достатньою повнотою дослідив докази, перевірив доводи і заперечення сторін, яким дав правильну оцінку і ухвалив законне та обґрунтоване рішення підстав для скасування якого колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст.ЗОЗ, 307, 308 ЦПК України, колегія судців, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області відхилити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду Херсонської області набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: