Постанова від 14.07.2016 по справі 688/2165/16-а

Справа 688/2165/16-а

№ 2-а/688/63/16

Постанова

Іменем України

14 липня 2016 року м.Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Козачук С.В.,

секретаря с/з Гаврилової Н.К.,

з участю позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Гончарук І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шепетівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

у травні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірною відмову відповідача щодо призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років та зобов'язання призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років з часу звернення до відповідача - 4 грудня 2015 року. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проходження служби в військовій частині НОМЕР_1 м.Рівне приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31 травня по 18 жовтня 1986 року. У зв'язку з цим йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_2 . 24 лютого 2016 року він звернувся до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в 1986 році відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 10 років. Однак отримав відмову, оскільки в архівній довідці галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 24.03.2016 року № 1436/04-09 не зазначені населені пункти зони відчуження, де проводились роботи. Вважає, що відповідач допустив звуження змісту та обсягу його прав та свобод, передбачених ст.22 Конституції України.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та суду пояснив, що під час проходження військової служби в рядах армії, із військової частини НОМЕР_1 м.Рівне був відряджений до військової частини НОМЕР_3 , яка дислокувалась в м.Овруч. Перебував у відрядженні у вказаній частині з 31 травня по 18 жовтня 1986 року та брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-кілометровій зоні, а тому вважає, що має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років. Після цього отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Категорії 2. У зв'язку з цим, також отримує передбачені законом виплати та по місцю роботи у ВП Локомотивне депо Шепетівка РФ «ПЗЗ» з 2000 року додаткову відпустку.

Представник відповідача Гончарук І.О. у судовому засіданні проти позову заперечувала з тих підстав, що відповідно до підпункту 5 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаються копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою № 122, затверджену постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились робота по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У зв'язку з відсутністю необхідних документів, які дають право на пенсію із зниженням пенсійного віку, Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області позбавлене можливості призначити ОСОБА_1 пенсію згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Як встановлено в суді, позивач ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_2 , виданим 08.12.1992 року, перереєстрованим 15 серпня 1997 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією.

24 лютого 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Підставою даного звернення було те, що позивачу виповнилось 50 років, має стаж роботи більше 15 років та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Однак, рішенням Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 11.05.2016 року за №5096/02 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю документів, які б надали можливість встановити населенні пункти, де проводилися позивачем роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Суд вважає дану відмову відповідача неправомірною з наступних підстав.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1. розділу ІІ Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

Позивачем до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області було подано необхідні документи, зокрема: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, архівну довідку № 179-2/371 від 17.03.2016 року Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, копію військового квитка, копію трудової книжки, довідки про розмір заробітної плати та інші необхідні документи.

Так, згідно архівної довідки Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 17.03.2016 року № 179-2/371, позивач під час проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 м.Рівне, був відкомандирований до військової частини НОМЕР_4 м.Овруч з 31.05.1986 року по 18.10.1986 року для забезпечення заходів. Згідно записів, що містяться у військовому квитку серії НОМЕР_5 від 11.11.1984 року позивача ОСОБА_1 , зроблених начальником штабу в/ч НОМЕР_1 , з 31.05.1986 року по 18.10.1986 року останній брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як вбачається з пояснень позивача, даних у судовому засіданні та довідки № 2124 від 18.10.1986 року, виданої начальником штабу військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 , на підставі якої видавалось посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, рядовий ОСОБА_1 з 31 травня 1986 року по 18 жовтня 1986 року виконував службові обов'язки в складі військової частини НОМЕР_3 м.Овруч по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того, факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується подякою від 07.10.1986 року, виданою командиром військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 , на якій міститься відтиск печатки вказаної військової частини.

Згідно облікової картки №б/н та довідки Шепетівського об'єднаного міського військового комісаріату від 21.06.2016 року №70, рядовий ОСОБА_1 , 1965 року народження, проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 та в період з 31 травня 1986 року по 18 жовтня 1986 року виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Доза опромінення 7,0 бєр. Крім того, з довідки №4/160 від 25.10.1991 року Шепетівського об'єднаного міського військового комісаріату слідує, що вищевказані службові обов'язки ОСОБА_1 виконував у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

З огляду на викладене, основним доказом є діюче і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорія 2 серії НОМЕР_2 , видане на ім'я позивача, перереєстроване 15.08.1997 року Хмельницькою обласною державною адміністрацією, яке відповідно до п.2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказує на те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, працював у зоні відчуження в 1986 році.

Крім того, судом встановлено, що на момент звернення позивача ОСОБА_1 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про призначення пенсії йому виповнилось 50 років, його загальний трудовий стаж становить 28 років 9 місяців 17 днів.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Крім того, згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №41 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які являються учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства, у тому числі призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Довідкою № 108 від 14.07.2016 року, виданою ВП Локомотивне депо Шепетівка РФ «ПЗЗ» ПАТ «Українська залізниця», стверджується, що позивач ОСОБА_1 , працюючи на вказаному підприємстві з 27.08.2000 року щороку отримує додаткову відпустку, як особа віднесена до 2 категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, позивач маючи відповідне посвідчення вже має право на призначення пенсії із зменшення пенсійного віку.

Крім того, відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відмовляючи у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідачем не наведено жодного нормативно-правового акту, який зобов'язував би при зверненні за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку надавати первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження. Вимагаючи надання зазначених документів, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, передбачених статтею 22 Конституції України, в якій зазначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що під час звернення за призначенням пенсії позивачем були надані усі необхідні документи, суд вважає, що відповідачем було неправомірно відмовлено йому у призначенні пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, інакше - пенсія за віком призначається з дня звернення.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 досяг пенсійного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 , а звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії 24.02.2016 року, тобто звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.

Суд вважає підтвердженими ті обставини, що позивач з 31 травня 1986 року по 18 жовтня 1986 року перебував в зоні відчуження та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що при досягненні ним 04.12.2015 року 50 років та наявності стажу роботи більше 15 років є достатньою підставою для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку на 10 років з 05.12.2015 року, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.26, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 70, 71, 94, 158-163, 186 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.

Зобов'язати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років з 05 грудня 2015 року.

В решті позову відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С.В. Козачук