Справа № 686/10018/16-а
18 липня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі головуючого судді Продана Б.Г., при секретарі Дорош Р.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, посилаючись на те, що після звільнення з військової служби він отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 2000 року він працює, останнє місце роботи ТОВ «INTER CARS UKRAINE». З 13.04.2014 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому і отримує пенсію за віком. При нарахуванні цієї пенсії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому застосувало середню заробітну плату у середньому на одну зараховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік. Вважає, що для обчислення пенсії за віком має враховуватись середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. При зверненні до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з проханням про перерахунок пенсії йому було відмовлено. Просить суд визнати дії посадових осіб протиправними, та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за три роки що передують зверненню за призначенням пенсії.
Позивач в судовому засіданні вимоги позову підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у судовому засіданні позов не визнала, просила у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому є правомірними.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_2 з 01.01.2000 року по 13.04.2016 року отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
03.04.2016 року у зв'язку із досягненням пенсійного віку, передбаченого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, ОСОБА_2 набув право на пенсію за віком, яка йому була призначена управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з 13.04.2016 року. При призначенні пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем застосовано показники середньої заробітної плати за 2007 рік.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», даний Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. У ст. 9 даного Закону передбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входять до правового поля Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», а регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Пенсія за вислугою років - це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загальновизначена пенсія для усіх категорій осіб - пенсія за віком.
Так, ОСОБА_2 в 2000 році було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся в квітні 2016 року вперше.
Враховуючи той факт, що позивач жодним із видів загальнопередбаченої пенсії не користувався раніше, то право па пенсію за віком виникло вперше (а не відбувся перехід з одного виду пенсії на інший).
За таких обставин, так як пенсія позивачу згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена вперше, у нього виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший .
Крім того, після звільнення із служби в органах Служби Безпеки України, позивач продовжував працювати, сплачував у встановленому порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто існують усі законодавчо передбачені підстави для отримання пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В силу викладеного, суд вважає, що дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007 р. при призначені розміру пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.04.16р. слід визнати протиправними, зобов'язавши управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому призначити та виплачувати позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.04.16р. із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007р. при призначені розміру пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.04.16р.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.04.16р. із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: