14 липня 2016 року м. Київ справа № 800/374/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Швед Е.Ю., перевіривши на предмет відповідності вимогам чинного законодавства матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої ради юстиції, Голови Вищої ради юстиції Бенедисюка Ігоря Михайловича про визнання порушеними прав та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до Вищої ради юстиції, Голови Вищої ради юстиції Бенедисюка І.М. про визнання порушеними прав та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати порушеними права ОСОБА_1, гарантовані ст. 40 Конституції України внаслідок відмови Вищої ради юстиції надати відповідь по суті заяви сім'ї ОСОБА_1 від 13 травня 2015 року: «про порушення їх загальновизнаних прав людини і громадянина гарантованих статей 55, 59 Конституції України, статті 6 пункту 1, 10, 13, 34 Європейської Конвенції по захисту прав людини і основних свобод внаслідок порушення статті. 231 КАС України суддею Вищого адміністративного суду України Головчук С.В. ухвалою від 22 квітня 2015 року, справа № К/800/18042/15»;
- зобов'язати Вищу раду юстиції, Голову Вищої ради юстиції Бенедисюка І.М,, надати відповідь по суті заяви сім'ї ОСОБА_1 від 13 травня 2015 року: «про порушення наших загальновизнаних прав людини і громадянина гарантованих ст.ст. 55, 59 Конституції України, статті 6 пункту 1, 10, 13, 34 Європейської Конвенції по захисту прав людини і основних свобод в наслідок порушення статті 231 КАС України суддею Вищого адміністративного суду України Головчук С.В. ухвалою від 22 квітня 2015 року, справа № К/800/18042/15».
Перевіривши матеріали позовної заяви на предмет відповідності нормам Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Звертаючись до суду з позовом, позивач, серед іншого, просив визнати порушеними його права.
Разом з тим, адміністративний суд не наділений компетенцією визнати будь-яке право за позивачем чи іншим учасником процесу, а відтак не може захистити права позивача шляхом визнання їх порушеними.
Крім того, частиною четвертою статті 18 КАС України передбачено, що Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначені у статті 1711 КАС України.
Відповідно до частини першої вказаної статті її правила поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; актів Вищої ради юстиції; дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції; рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Частиною п'ятою статті 1711 КАС України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:
1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;
2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії;
3) застосувати інші наслідки протиправності таких рішень, дій чи бездіяльності, визначені статтею 162 цього Кодексу.
Зазначені норми закону визначають вичерпний перелік спорів, віднесених до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, до предметної підсудності Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції віднесені лише справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і цей суд не наділено повноваженнями щодо розгляду інших категорій справ, інших позовних вимог за участю інших відповідачів.
Отже, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до вимог статей 105, 106 КАС України, з урахуванням положень статті 1711 КАС України, вказавши належного відповідача, та обравши належний спосіб захисту порушеного права.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 КАС України.
Керуючись статтями 106, 108, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої ради юстиції, Голови Вищої ради юстиції Бенедисюка Ігоря Михайловича про визнання порушеними прав та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу ОСОБА_1 строк 15 днів з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Попередити позивача, що в разі неусунення недоліків позовна заява буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя Е.Ю. Швед