Ухвала від 12.07.2016 по справі 821/4351/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/4351/14

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області, ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 (правонаступник -ОСОБА_2) до Відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області, Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у Ширяївському районі Одеської області ОСОБА_4, Миколаївської сільської ради Ширяївського району Одеської області, треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5, Державне підприємство “Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог) до Відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області, Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у Ширяївському районі Одеської області ОСОБА_4, Миколаївської сільської ради Ширяївського району Одеської області, треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5, Державне підприємство “Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою ” з вимогами:

- визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області ОСОБА_4 щодо внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:0063, та по виготовленню нових аркушів Поземельних книг із зміненими відомостями та долученню їх до Поземельної книги № 5125482900:02:002:0062 від 26 жовтня 2010 року та Поземельної книги № 5125482900:02:002:0063 від 26 жовтня 2010 року;

- зобов'язати відділ Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області поновити відомості в Державному земельному кадастрі України щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:9063 у відповідності до державних актів на право власності на земельні ділянки серія ЯК № 597484 від 26 жовтня 2010 року та серія ЯК № 596769 від 26 жовтня 2010 року на ім'я ОСОБА_6;

- визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області по наданню ОСОБА_5 витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 5101487372014 від 18 жовтня 2014 року (для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка площею 0,2500 гектара, кадастровий номер 5125482900:02:002:0062) та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 5101487412014 від 18 жовтня 2014 року (для ведення особистого селянського господарства площею 0,2392 гектара, кадастровий номер 5125482900:02:002:0063);

- визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області щодо державної реєстрації в Державному земельному кадастрі України земельних ділянок за кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, село Миколаївка, вулиця Жугана № 66 та скасувати державну реєстрацію земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, село Миколаївка, вулиця Жугана № 66.

- зобов'язати Миколаївську сільську раду Ширяївського району Одеської області прийняти в комунальну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,2392 гектара та земельну ділянку для будівництва та земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,2500 гектара за адресою: Одеська область, Ширяївський район, село Миколаївка, вулиця Жугана, № 72;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії відповідача вважає протиправними, оскільки державним кадастровим реєстратором ОСОБА_4 не надано документальних доказів того, що третя особа звертався з повідомленням про виправлення помилки допущеної ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», яка в подальшому сприяла невідповідності місця розташування земельних ділянок, та доказів, що дане повідомлення зареєстровано в Державному земельному кадастрі з присвоєнням йому реєстраційного номера. Крім того, до матеріалів справи не надано доказів того, що державний кадастровий реєстратор ОСОБА_4 склала протокол про виправлення помилки та направила даний протокол заінтересованій особі.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року адміністративний позов задоволений частково. Визнано протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області ОСОБА_4 щодо внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:0063, та по виготовленню нових аркушів Поземельних книг із зміненими відомостями та долученню їх до Поземельної книги № 5125482900:02:002:0062 від 26 жовтня 2010 року та Поземельної книги № 5125482900:02:002:0063 від 26 жовтня 2010 року. Зобов'язано відділ Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області розглянути питання щодо поновлення відомостей в Державному земельному кадастрі України щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:9063 у відповідності до державних актів на право власності на земельні ділянки серія ЯК № 597484 від 26 жовтня 2010 року та серія ЯК № 596769 від 26 жовтня 2010 року на ім'я ОСОБА_6 Визнано протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу ОСОБА_4 відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області щодо державної реєстрації в Державному земельному кадастрі України земельних ділянок за кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, село Миколаївка, вулиця Жугана № 66 та скасовано державну реєстрацію земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, село Миколаївка, вулиця Жугана № 66. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням Відділ Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області та ОСОБА_2 звернулися до суду з апеляційними скаргами.

В апеляційній скарзі Відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області ставиться питання про скасування постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року з прийняттям нової постанови, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог з прийняттям нової постанови, якою задовольнити позовну вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2015 року зупинено провадження у даній справі до моменту прийняття спадщини спадкоємцями.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2016 року провадження у справі поновлено, в зв'язку з тим, що 25 березня 2016 року до Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_2 про приєднання до матеріалів справи свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14 березня 2016 року, витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 14 березня 2016 року, інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17 березня 2016 року.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2016 року здійснено заміну позивача у даній справі ОСОБА_3 на її правонаступника ОСОБА_2, оскільки з матеріалів справи вбачається, що 27 травня 2015 року до Одеського апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 про заміну сторони у справі правонаступником, відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_3 від 06 травня 2015 року.

Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю. Враховуючи, що зазначених клопотань не надходило, колегія суддів вважає, що справа може бути розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

З 09 липня 2008 року ОСОБА_3, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, є власником будинку з господарськими будівлями та спорудами по вул.Жугана, 66, с. Миколаївка, Ширяївський район, Одеська область. /а.с. 10 т.І/

09 серпня 2013 року рішенням Миколаївської сільської ради Ширяївського району Одеської області за № 175-УІ відповідно до статей 12, 83, 118, 121 Земельного кодексу України позивач отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за адресою: вул. Жугана, 66, с.Миколаївка, Ширяївського району, Одеської області, за цільовим призначенням земельної ділянки: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею - 0,1632 га. /а.с. 11 т.І/

Позивачем до приватного підприємства «Альянс» подано документи для розроблення проекту землеустрою. Дані документи були повернуті позивачу з повідомленням про те, що земельна ділянка, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_3, вже приватизована іншою особою.

Згідно показань свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_2, наданих в судовому засіданні 23 квітня 2015 року, встановлено факт звернення позивача до вищезазначеного підприємства.

10 липня 2014 року листом ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» № 2986 повідомлено позивача про те, що технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки гр.ОСОБА_6 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства за адресою: вул.Жугана, 72, с.Миколаївка, Ширяївського району Одеської області в інституті відсутня. Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки гр.ОСОБА_3 інститутом не виготовлялась. /а.с.27 т.І/

14 березня 2014 року відділом Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області листом № М - 14/1 надано відповідь на звернення щодо оформлення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для ведення особистого селянського господарства, за адресою: вул.Жугана, 66, с.Миколаївка, Ширяївського району Одеської області.

В даному листі зазначено, що «Відповідно до договорів № 512548290109-ТД та № 512548290110-ТД від 30 листопада 2009 року ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» було розроблено технічні документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки гр. ОСОБА_6 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства, за адресою: с.Миколаївка, вул.Жугана, 72, на території Миколаївської сільської ради Ширяївського району Одеської області. ДП «Центр державного земельного кадастру» внесено відомості до бази даних Автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру, внесено запис до Поземельної книги та заповнено бланки державних актів на ім'я ОСОБА_6

Ширяївським райвідділом Одеської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» зареєстровано та видано державні акти на право власності на земельні ділянки гр. ОСОБА_6 (серія ЯК № 597484 та ЯК № 596769 від 26 жовтня 2010 року).

При виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки за адресою: с. Миколаївка, вулиця Жугана № 72 геодезичні роботи були виконані на земельній ділянці за адресою: с. Миколаївка, вулиця Жугана № 66. В результаті чого ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» допущено помилку, яка в подальшому сприяла невідповідності місця розташування земельних ділянок до адреси». Також, в листі зазначено, що «Спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом». /а.с.15 т.І/

Крім того, листом № 11 від 15 травня 2014 року відділ Держземагентства у Ширяївському районі Одеської області надав відповідь на лист ОСОБА_3, в якому зазначив, що відповідно до договорів № 512548290109-ТД та № 512548290110-ТД від 30 листопада 2009 року ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено технічні документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки гр. ОСОБА_6 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства, за адресою: с.Миколаївка, вул.Жугана, 72, на території Миколаївської сільської ради Ширяївського району Одеської області. ДП «Центр державного земельного кадастру» внесено відомості до бази даних Автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру, внесено запис до Поземельної книги та заповнено бланки державних актів на ім'я ОСОБА_6 Ширяївським райвідділом Одеської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» зареєстровано та видано державні акти на право власності на земельні ділянки гр. ОСОБА_6 (серія ЯК № 597484 та ЯК № 596769 від 26 жовтня 2010 року).

При виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки за адресою: с. Миколаївка, вулиця Жугана № 72 геодезичні роботи були виконані на земельній ділянці за адресою: с. Миколаївка, вулиця Жугана № 66. В результаті чого ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» допущено помилку, яка в подальшому сприяла невідповідності місця розташування земельних ділянок до адреси». Також, в листі зазначено, що «Спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом». /а.с.69-70 т.ІІ/

Згідно листа Головного управлінням Держземагентства в Одеській області за вих. № М-173/0-244/6-14 надісланого позивачу 11 червня 2014 року вбачається, що при виготовленні державних актів на право власності на земельні ділянки розташовані за адресою: с. Миколаївка, вул. Жугана, 72, геодезичні роботи були виконані на земельній ділянці розташованій за адресою: с.Миколаївка, вул.Жугана, 66. В наслідок чого у ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виникла невідповідність місця розташування земельних ділянок до їх фактичної адреси. З метою вирішення даної ситуації Головне управління доручило ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до 10 липня 2014 року провести роботи щодо уточнення меж земельних ділянок гр. ОСОБА_6 у відповідно до державних актів на право власності на землю та відділу Держземагентства в Ширяївському районі Одеської області на підставі поданих інститутом матеріалів внести відповідні зміни до технічної документації із землеустрою. /а.с.123 т.І/

28 жовтня 2014 року позивач на і'мя начальника відділу Держземагентства у Ширяївському районі поштою направила заяву, в якій просила повідомити на якій підставі до Державного земельного кадастру внесено зміни за заявою ОСОБА_5, який не отримував свідоцтва про право власності на земельні ділянки та на якій правовій підставі станом на 27 жовтня 2014 року після внесення змін до ДЗК за даними публічної кадастрової карти України земельні ділянки, якими користується ОСОБА_3 продовжують перебувати у приватній власності із зміненими кадастровими номерами та зміненою площею ділянки для ведення особистого селянського господарства (0,0609 га). /а.с. 120 т.І/

28 листопада 2014 року відповідач надав відповідь позивачу в листі за № М-14/26/7, з якого вбачається, що відділ ДЗА в Ширяївському районі Одеської області інформував позивача про те, що відповідно до запиту Любашівської нотаріальної контори від 21 травня 2013 року № 596/02-14 виготовлено витяг з Державного земельного кадастру на земельну ділянку загальною площею 0,0159 га, кадастровий номер 5125482900:02:002:0063, що розташована в с.Миколаївка, Ширяївського району, Одеської області, вул.Жугана, 72, яка належала ОСОБА_6, померлому 17 квітня 2012 року на підставі державного акту ЯК № 596759, виданого 26 жовтня 2010 року та на земельну ділянку загальною площею 0,2500 га, кадастровий номер 5125482900:02:002:0062, що розташована в с.Миколаївка, Ширяївського району, Одеської області, вул.Жугана, 72 (а.с.121 т.І). Вказані документи необхідні для оформлення спадщини на ім'я спадкоємця за законом гр..ОСОБА_5 /а.с.122 т.І/

20 жовтня 2014 року Головне управління Держземагентства в Одеській області повідомило позивача про те, що громадянин ОСОБА_5 звернувся до Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Ширяївському районі Одеської області з повідомленням про виявлення технічної помилки у координатах поворотних точок меж земельних ділянок. Державним кадастровим реєстратором 18 жовтня 2014 року були виправлені помилки у відомостях Державного земельного кадастру, внесено зміни до Державного земельного кадастру про земельну ділянку та виготовлено новий аркуш Поземельної книги із зміненими відомостями та долучено до Поземельної книги № 5125482900:02:002:0062 та № 5125482900:02:002:0063 від 26 жовтня 2010 року. Громадянин ОСОБА_5 отримав витяги з Державного земельного кадастру від 18 жовтня 2014 року. /а.с.102 т.ІІ/

Не погодившись із вищезазначеним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що під час розробки проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за адресою: вул.Жугана, 66, с. Миколаївка, Ширяївський район, Одеська область відповідачами допущено помилку, яка в подальшому сприяла невідповідності місця розташування земельних ділянок, при цьому під час подальшого виправлення даних помилок відповідачі допустили порушення норм діючого законодавства в результаті чого порушили права позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.

Держземагентство України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.

Відповідно до п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене указом Президента України №445/2011 від 08 квітня 2011 року (далі - Положення), Держземагентство України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організує здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру (п.п.16 п.4 Положення).

Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи (п.7 Положення).

Відповідно до Положення про Управління (Відділ) Держземагентства в місті, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №258 від 10 травня 2012 року, відповідач є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Управління згідно пунктів 1, 3, 4 цього Положення підпорядковане Держземагентству України та Головному управлінню Держземагентства в Одеській області. Завданням Управління є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, у межах визначених законодавством, здійснює ведення державного земельного кадастру.

Відповідно відділ Держземагентства у Ширяївському районі є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно ст.204 Земельного кодексу України, ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру визначені Законом України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками та користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 1 статті 11 вказаного Закону передбачено, що відомості про об'єкти Кадастру під час внесення їх до Кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю (ст.2 Закону).

Згідно ч.1 ст.6 Закону «Про Державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 1 ст.9 даного Закону встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 15 Закону «Про Державний земельний кадастр» визначено, до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 791 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України; на підставі проектів землеустрою щодо впорядкування існуючих землеволодінь - у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками (ч.1 ст.21 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.36 Закону «Про Державний земельний кадастр» на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру про: а) межі адміністративно-територіальних одиниць; б) кадастрові номери земельних ділянок; в) межі земельних ділянок; г) цільове призначення земельних ділянок; ґ) розподіл земель між власниками і користувачами (форма власності, вид речового права); д) обмеження у використанні земель та земельних ділянок; е) зведені дані кількісного та якісного обліку земель; є) нормативну грошову оцінку земель та земельних ділянок; ж) земельні угіддя; з) частини земельної ділянки, на які поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; и) координати поворотних точок меж об'єктів кадастру; і) бонітування ґрунтів.

Відомості, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, з моменту їх внесення до Державного земельного кадастру (ч.2 ст.36 Закону).

Статтею 37 даного Закону встановлено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб. Виправлення технічної помилки у відомостях Державного земельного кадастру, яка була допущена не з вини органу, що здійснює його ведення, здійснюється за плату, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України. У разі виявлення технічної помилки, допущеної в записах Державного земельного кадастру органом, що здійснює його ведення, зазначений орган у п'ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу. Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах. Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації. Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду. Інформація про виправлення технічних помилок не пізніше наступного дня з дня їх виправлення надається в письмовій формі власникам та користувачам земельних ділянок, а також третім особам, чиїх інтересів стосувалося виправлення помилок.

У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки. Відсутність згоди власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на виправлення вказаних помилок не є підставою для відмови у перенесенні відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру, надання відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Про виявлені помилки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, письмово безоплатно повідомляє власників (користувачів) земельних ділянок. (абз.3 п.4 розділу УІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр»)

В свою чергу, процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру, у тому числі виправлення помилок, допущених під час його ведення, визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 138 Порядку, помилками у Державному земельному кадастрі є: 1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру; 2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру); 3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою); 4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії.

Пунктом 139 Порядку встановлено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної чи іншої помилки) заінтересована особа письмово повідомляє про це за формою згідно з додатком 29 територіальному органові Держземагентства у районі (місті) за місцезнаходженням земельної ділянки. У повідомленні викладається суть виявлених помилок. До повідомлення додаються документи, що містять зазначені у повідомленні технічні помилки, та документи, що підтверджують такі помилки і містять правильну редакцію відповідних відомостей. Повідомлення разом з доданими до нього документами подається заінтересованою особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Повідомлення про виявлення технічних помилок обліковуються шляхом їх реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати їх реєстрації та створенням їх електронних копій за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Повідомлення про виявлення технічних помилок реєструються в день їх надходження в порядку черговості. Дата реєстрації повідомлень про виявлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі вважається датою їх прийняття (п.140 Порядку).

Відповідно до п.141 Порядку під час прийняття повідомлень про виявлення технічних помилок до Державного земельного кадастру вносяться такі дані: 1) реєстраційний номер повідомлення; 2) дата реєстрації повідомлення; 3) відомості про особу, яка звернулася з повідомленням, зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 4) відомості про документ, в якому виявлено технічну помилку (витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру), а саме: назва, реєстраційний номер та дата видачі; 5) суть виявлених помилок; 6) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який прийняв повідомлення.

Пунктом 142 Порядку встановлено, що розгляд повідомлення про виявлення технічної помилки та виконання за результатами його розгляду дій, передбачених пунктами 143 - 150 цього Порядку, здійснюються Державним кадастровим реєстратором у день надходження такого повідомлення.

Державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей (п.143 Порядку).

Згідно п.144 Порядку якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний кадастровий реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру); 3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок); 4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.

Пунктом 145 Порядку встановлено, що у протоколі виправлення помилки зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер повідомлення про виявлення технічних помилок (за наявності); 3) відомості про документ, в якому виявлено технічну помилку (витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру), а саме: назва, реєстраційний номер та дата видачі; 4) відомості про особу, яка звернулася з повідомленням про виявлення технічної помилки (за наявності), зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) суть виявлених помилок; 6) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який здійснив виправлення технічної помилки; 7) дані про об'єкт Державного земельного кадастру, у відомостях щодо якого виявлено технічну помилку. Протокол виправлення помилки у паперовій формі підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою, а в електронній формі - власним електронним цифровим підписом.

Відповідно до п.146 Порядку виправлення технічної помилки здійснюється Державним кадастровим реєстратором у Державному земельному кадастрі, витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру та всіх документах, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру (в електронній та паперовій формі) та містять відповідні відомості, шляхом повторного виготовлення (в електронній та паперовій формі) відповідних документів (їх аркушів).

На аркуші документа у паперовій формі, в якому виявлено технічну помилку, Державний кадастровий реєстратор робить позначку про наявність та виправлення помилки за формою згідно з додатком 32, в якій зазначаються: 1) дата та номер протоколу виправлення помилки; 2) дата та номер відповідного документа (за наявності), що містить виправлені відомості; 3) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який зробив позначку.

На аркуші документа в електронній формі, в якому виявлено технічну помилку, Державний кадастровий реєстратор робить відповідну електронну позначку за власним електронним цифровим підписом (п.147 Порядку).

Згідно п.148 Порядку документ у паперовій формі, що містить виправлені відомості, разом з протоколом виправлення помилки та повідомленням про виявлення технічної помилки (за наявності) долучається до документа, в якому виявлено технічну помилку, і зберігається разом з ним.

Пунктом 149 Порядку встановлено, що якщо за результатами розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки Державним кадастровим реєстратором встановлено, що відомості Державного земельного кадастру відповідають інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, та не потребують виправлення у зв'язку з невиявленням відповідних технічних помилок у таких документах, Державний кадастровий реєстратор повідомляє заявникові про відмову у виправленні вказаних у його повідомленні помилок із зазначенням причини відмови згідно з додатком 33.

Як вбачається з матеріалів справи позивачка звернулася з документами до ПП «Альянс» для розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку яка знаходиться за адресою: вул.Жугана, 66, с.Миколаївка, Ширяївського району, Одеської області. Однак їй було відмовлено в розробці проекту у зв'язку з тим, що земельна ділянка, яка знаходиться у користуванні позивачки вже приватизована іншою особою, оскільки під час виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки за адресою: сп. Миколаївка, вулиця Жугана № 72 геодезичні роботи були виконані на земельній ділянці за адресою: с. Миколаївка, вулиця Жугана № 66. В результаті чого ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» допущено помилку, яка в подальшому сприяла невідповідності місця розташування земельних ділянок до адреси».

Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановив КМУ №1051 визначено, що помилками у Державному земельному кадастрі є:

-технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру:

-технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі, яких внесені відомсемості до Державного земельного кадастру);

-помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 року до Державного фонду документації із землеустрою);

-помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії.

Коли на земельну ділянку відкрито Поземельну книгу та присвоєно кадастровий номер, фізична або юридична особа для виправлення вищезазначених і невідповідностей звертається до ліцензованої організації за виготовленням відповідної документації із землеустрою для встановлення факту таких не відповідностей або встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням.

Пунктом 152 Порядку ведення Державного земельного кадастру встановлено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у документації із землеустрою та оцінки земель помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру (в тому числі після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою), заінтересована особа звертається до Державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру за встановленою формою.

До заяви додаються:

документи (або їх посвідчені копії), що містять зазначені у повідомленні помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (у разі наявності таких документів);

погоджена документація із землеустрою та оцінки земель з виправленими відомостями, яка є підставою для виправлення відповідних помилок у Державному земельному кадастрі;

18 жовтня 2014 року, відповідно до звернення про виправлення помилки громадянина ОСОБА_5 (спадкоємця ОСОБА_6І.), Державний кадастровий реєстратор ОСОБА_4 виправив помилки у відомостях Державного земельного кадастру про земельну ділянку та виготовив новий аркуш Поземельної книги із зміненими відомостями та долучив до Поземельної книги № 5125482900:02:002:0062 від 26 жовтня 2010 року та № 5125482900:02:002:0063 від 26 жовтня 2010 року.

Однак в матеріалах справи відсутнє будь-яке документальне підтвердження даного звернення. А також, відсутній протокол державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 про виправлення помилки та документ, що міг би підтвердити направлення даного протоколу заінтересованим особам.

Громадянин ОСОБА_5 (спадкоємець ОСОБА_6І.) отримав 18 жовтня 2014 року витяги з Державного земельного кадастру НВ №5101487372014 про земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) площею 0,2500 га та НВ № 5101487472014 про земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2392 га. /а.с. 135-136, 141-142 т.І/

Відповідно до вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку, що оскільки у державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 відсутній факт розгляду повідомлення третьої особи про виявлення помилки в Державному земельному кадастрі та відсутній протокол про виправлення помилки у встановленому законодавством порядку, то суб'єктом владних повноважень допущенні порушення норм закону, та як наслідок прав та охоронюваних інтересів заявника.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області ОСОБА_4 щодо внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:0063, та по виготовленню нових аркушів Поземельних книг із зміненими відомостями та долученню їх до Поземельної книги № 5125482900:02:002:0062 від 26 жовтня 2010 року та Поземельної книги № 5125482900:02:002:0063 від 26 жовтня 2010 року підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області поновити відомості в Державному земельному кадастрі України щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:0063 у відповідності до державних актів на право власності на земельні ділянки серія ЯК №597484 від 26 жовтня 2010 року та серія ЯК №596769 від 26 жовтня 2010 року на ім'я ОСОБА_6 колегія суддів зазначає, що зобов'язати відповідача прийняти певне рішення з спірного питання суд не може, оскільки таким чином фактично перебере на себе повноваження, які належать до виключної компетенції відповідача.

Відповідно до ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Однак, оскільки судом встановлені порушення права позивача внаслідок неправомірних дій відповідача, які полягають у порушенні останнім встановленого чинним законодавством порядку розгляду повідомлення про виявлення помилки у Державному земельному кадастрі України, то колегія суддів вважає за необхідним вийти за межі позовних вимог та поновити порушене право позивача шляхом зобов'язання відповідача розглянути питання щодо поновлення відомостей в Державному земельному кадастрі України щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0062 та 5125482900:02:002:0063 у відповідності до державних актів на право власності на земельні ділянки серія 597484 від 26 жовтня 2010 року та серія ЯК №596769 від 26 жовтня 2010 року на ім'я ОСОБА_6

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу ОСОБА_4 відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області щодо державної реєстрації в Державному земельному кадастрі України земельних ділянок за кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, с.Миколаївка, вул..Жугана №66 та скасування державної реєстрації земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, с.Миколаївка, вул..Жугана №66, колегія суддів зазначає наступне.

01 січня 2013 року в Україні відкрито Національну кадастрову систему.

В матеріалах справи міститься викопіювання з публічної кадастрової карти України. /а.с.48-53 т.І/ Згідно яких вбачається, що після виправлення помилки державним кадастровим реєстратором ОСОБА_4 земельним ділянкам, які розташовані за адресою Одеська область, Ширяївський район, с.Миколаївка, вул. Жугана №66 та які знаходяться в користуванні позивачки і на які вона не може оформити право власності присвоєні нові кадастрові номери, а саме: 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 та зазначено, що дані земельні ділянки знаходяться у приватній власності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Згідно з абз.5 ч.4 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор присвоює кадастрові номери земельним ділянкам.

Частинами 1-6 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України. Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера

Частинами 1-3 ст. 24 вищезазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, у Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 відсутні будь-які докази, на підставі яких саме документів земельним ділянкам, які розташовані за адресою: Одеська область, Ширяївський район, с.Миколаївка, вул. Жугана №66, які знаходяться в користуванні позивачки були присвоєні нові кадастрові номери, а саме: 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 та зареєстровано право приватної власності.

Таким чином, відповідно до вищевикладених обставин, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу ОСОБА_4 відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області щодо державної реєстрації в Державному земельному кадастрі України земельних ділянок за кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, с.Миколаївка, вул. Жугана №66 та скасування державної реєстрації земельних ділянок із кадастровими номерами 5125482900:02:002:0074 та 5125482900:02:002:0075 за адресою: Одеська область, Ширяївський район, с.Миколаївка, вул..Жугана №66 підлягають задоволенню, оскільки ці дії порушують право позивача на оформлення права власності на земельні ділянки якими вона постійно користується.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволені позовних вимог в частині визнання протиправними дії державного кадастрового реєстратора ОСОБА_4 відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області по наданню ОСОБА_5 витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 5101487372014 від 18 жовтня 2014 року (для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка площею 0,2500 гектара, кадастровий номер 5125482900:02:002:0062) та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ - 5101487412014 від 18 жовтня 2014 року (для ведення особистого селянського господарства площею 0,2392 гектара, кадастровий номер 5125482900:02:002:0063), оскільки, відповідно до ч.4 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», кадастровий реєстратор в межах визначених чинним законодавством наділений правом видачі заінтересованій особі витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Миколаївської сільської ради Ширяївського району Одеської області прийняти в комунальну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,2392 гектара та земельну ділянку для будівництва та земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,2500 гектара за адресою: Одеська область, Ширяївський район, село Миколаївка, вулиця Жугана, № 72 оскільки, позивачем жодним чином не обґрунтовані правові підстави для задоволення даної вимоги, а саме зобов'язання органу місцевого самоврядування вчинити дії щодо прийняття спірних земельних ділянок в комунальну власність.

До того ж, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови позивачу в задоволенні позовних вимог в частині встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі, оскільки дана вимога не є позовною вимогою в розумінні КАС України, порядок та підстави встановлення судового контролю врегульовані статтею 267 КАС України.

Доводи зазначені в апеляційній скарзі Відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області щодо відсутності у позивача права оскаржувати дії відповідачів та те, що права позивача взагалі не порушені, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Дослідивши доводи зазначені в апеляційній скарзі ОСОБА_2 колегія суддів дійшла до висновку про залишення їх поза увагою, оскільки вони не спростовують правильність рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Відділу Держземагенства у Ширяївському районі Одеської області, ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам по справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: Т.М.Танасогло

Суддя: А.В.Бойко

Суддя: О.В.Яковлєв