19 липня 2016 р. Справа № 815/1061/16
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В.
судді - Потапчук В.О.
судді - Джабурія О.В.
при секретаріПавлюк К.І.
за участю сторін:
ПрокуратураБондаревський О.М. (довіреність)
ОМРЦокура В.В.
ТОВ "Ханбер"Тюлєнєва О.М. (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Одеської області на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року по справі за позовом Першого заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністрації до Одеської міської ради, третя особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю "Ханбер" про визнання протиправним та скасування Рішення від 03.02.2016р. №410-VІІ "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одесса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями", -
встановиЛА:
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Одеської міської ради, третя особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю "Ханбер" про визнання протиправним та скасування Рішення від 03.02.2016р. №410-VІІ "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одесса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у задоволенні адміністративного позову Першого заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністрації відмовлено.
Перший заступник прокурора Одеської області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 25 квітня 2016 року по справі № 815/1061/16 та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, позивач зазначає, що судоми першої інстанції під час розгляду справи було неповно з'ясовано обставини справи.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 03.02.2016 року Одеською міською радою винесено Рішення №410-VІІ "Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями", яким ТОВ "Ханбер" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями.
Не погодившись з означеним Рішенням Одеської міської ради від 03.02.2016р. №410-VІІ "Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями", Перший заступник прокурора Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним означеного Рішення Одеської міської ради, та його скасування.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у задоволенні адміністративного позову Першого заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністрації відмовлено. Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
12.07.2005 року між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ханбер" (Пайовик) укладено Договір на пайову участь у будівництві житла №227/ДБ-40СП, відповідно до п.2.1 якого його предметом є: будівництво комплексу житлових будинків з об'єктами соціальної інфраструктури та вбудовано-прибудованими приміщеннями соціально-побутового, торгівельного адміністративного призначення, орієнтовно загальною площею 13260кв.м., згідно з проектно-кошторисною документацією, на земельній ділянці орієнтовно загальною площею 1,5га. на території військового містечка №16, що розташоване за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6; забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей та громадян в порядку пайової участі за рахунок будівництва Об'єкту. З метою прискорення забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом, Пайовик, відповідно до звернень Замовника, має право надати Замовнику в межах належної останньому, відповідно до результатів будівництва Об'єкту, з рахунку частки загальної площі квартир відповідно до п.3.2.1 Договору, квартири в закінчених будівництвом будинках в інших ніж місто регіонах України та в інших районах міста у порядку та на умовах, що визначенні абзацом другим п.п.3.2.1 Договору.
17.10.2005 року між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ханбер" (Пайовик) укладено Додатковий договір №1/40СП до договору на пайову участь у будівництві житла №227/ДБ-40СП від 12 липня 2005р., яким пункт 2.1.3 Договору на пайову участь у будівництві житла №227/ДБ-40СП від 12 липня 2005р. викладено у наступній редакції: «з метою прискорення забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом, Пайовик, відповідно до звернень Замовника, має право надати Замовнику в межах належної останньому, відповідно до результатів будівництва Об'єкту, з рахунку частки загальної площі квартир відповідно до п.3.2.1 Договору, квартири (сплачені майнові права на квартири) в будинках (незавершених будівництвом будинках) в інших ніж місто Одеса регіонах України, а саме у м.Миколаєві, згідно додатку №1 у порядку та на умовах, що визначенні абзацом другим п.п.3.2.1 Договору.
На виконання умов вищеозначеного Договору на пайову участь у будівництві житла №227/ДБ-40СП від 12 липня 2005р., з урахуванням Додаткового договору №1/40СП до договору на пайову участь у будівництві житла №227/ДБ-40СП від 12 липня 2005р., між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ханбер" (Пайовик) підписано Акт прийому-передачі від 30 грудня 2005р. №55 квартир у м. Миколаєві по пр. Жовтневому, 323/3 (корпус 35) від 30 грудня 2005р., відповідно до якого Пайовиком - ТОВ «Ханбер» передано, а Замовником - Міністерством оборони України, в особі начальника Південного управління капітального будівництва МО України Шандрик В.І., прийнято 36 квартир, загальною площею 2360,6м.кв., житловою площею 1399,5м.кв., які розташовані в м. Миколаєві по пр. Жовтневому, 323/3 (корпус 35).
Також, між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ханбер" (Пайовик) підписано Акт прийому-передачі квартир у м. Миколаєві по пр. Жовтневому, 323/2 (корпус 34) від 30 грудня 2005р., відповідно до якого Пайовиком - ТОВ «Ханбер» передано, а Замовником - Міністерством оборони України, в особі начальника Південного управління капітального будівництва МО України Шандрик В.І., прийнято 20 квартир, загальною площею 1014,6м.кв., житловою площею 522,4м.кв., які розташовані в м. Миколаєві по пр. Жовтневому, 323/2 (корпус 34).
17 жовтня 2005 року між Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ханбер" підписано Акт прийому передачі огорожі військового містечка №16, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, згідно Інвестиційного договору №227/ДБ-40 від 12 липня 2005р., за умовами якого Південне УКБ МО України передало, а ТОВ «Ханбер» прийняло на баланс підприємства кам'яну огорожу військового містечка №16, загальною площею 504кв.м., та загальним протягом 491м.
09.02.2006 року Міністерством оборони України на ім'я Одеського міського голови Гурвіца Е.Й. надіслано Лист №220/530, за підписом Міністра оборони України Гриценко А.С., у якому зазначено, що 12 липня 2005 року між Міністерством оборони України та Товариством з обмеженою відповідальністю "ХАНБЕР" було укладено договір про пайову участь у будівництві житла (№227/ДБ-40 СП) на земельній ділянці загальною площею 1,5га, на якій розташована котельня військового містечка №16 у м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6. За вказаним договором Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАНБЕР" достроково виконало свої зобов'язання перед Міністерством оборони України, та передало Міністерству оборони України готове для заселення житло у кількості 3377,2м.кв. (56 квартир). У зв'язку з чим, на виконання пункту 4.1 зазначеного договору, та враховуючи клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАНБЕР» Міністерство оборони України надає згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 1,5га, на якій розташована котельня військового містечка №16 у м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, та зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому чинним законодавством порядку Товариству з обмеженою відповідальністю «ХАНБЕР» під будівництво житлових комплексів.
За результатами розгляду Листа Одеського міського голови Гурвіца Е.Й. від 23.03.2006р., Директором Департаменту будівництва Міністерства оборони України Ісаєнко Д.В. 10.04.2006р. надано Лист-відповідь №227/4/1470, яким адресата повідомлено, що інвестиційні угоди з ТОВ «Олімпекс Транс», ТОВ «Ханбер» пройшли експертну оцінку юридичними службами Міністерства оборони України і узгоджені з усіма відповідними управліннями відомства. Міністерство оборони України повністю влаштовують умови укладених інвестиційних угод, згідно яких вже у 2005році отримано 160 квартир в м. Миколаєві, та у м. Вилкове, а в 2006році ще 30 квартир у м. Овідіополі загальною площею 10050кв.м. Крім того, на території Інституту сухопутних військ збудовано котельну потужністю 5,2МВт, кошторисною вартістю 2500000грн., бокси для зберігання автомобільної техніки, нове КТП для обслуговування цієї техніки вартістю 1023000грн., збудований передавальний радіоцентр у с. Великий Дальник вартістю 3070000гривень. Усі свої зобов'язання вказані компанії виконали в повному обсязі, у зв'язку з чим Міністерство оборони України зобов'язалося передати вказаним фірмам земельні ділянки, які знаходяться у її користуванні і на яких знаходяться військові об'єкти. З урахуванням означеного, Директором Департаменту будівництва Міністерства оборони України Ісаєнко Д.В. викладено прохання щодо надання необхідної допомоги у переоформленні правовстановлюючих документів на земельні ділянки ТОВ «Олімпекс Транс» та ТОВ «Ханбер» під будівництво житлових будинків, згідно чинного законодавства України.
За результатами розгляду звернень ТОВ «Ханбер» №03-10/45, та №03-10/46, та перед проектних пропозицій, заступником міського голови Кучук М.І. на ім'я директора ТОВ «Ханбер» Колесниченко В.С. надіслано Лист №03-10/1088 від 29.05.2006р., яким ТОВ «Ханбер» надано згоду на замовлення в ліцензованій проектній організації ескізного проекту та містобудівне обґрунтування для розміщення житлового комплексу на земельній ділянці по вул. Фонтанська дорога, 6.
15.04.2008 року Директором Державного департаменту надлишкового майна та земель Міністерства оборони України Кирилловим В.В. до Міністра оборони України Єханурова Ю.І. скеровано Лист-звернення №270/3/194, у якому зазначив, що за дорученням Міністра оборони України у Державному департаменті надлишкового майна та земель розглянуто питання щодо відмови від права користування земельною ділянкою площею 1,5га. (військове містечко №16, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6). Також, в означеному зверненні зазначено, що між ТОВ "Ханбер" та Міністерством оборони України укладено договір №227/ДБ-40СП від 12 липня 2005року про пайову участь у будівництві житла (в/м №16, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6), за яким ТОВ "Ханбер" виконало свої зобов'язання щодо будівництва нових боксів для автотранспорту Одеського інституту Сухопутних військ та передачі для заселення військовослужбовців 56 квартир, площею 3375,2м2, що свідчить про дострокове виконання умов договору, у зв'язку з чим Директор Державного департаменту надлишкового майна та земель Міністерства оборони України Кириллов В.В. вважає за можливе надати відмову від землекористування земельною ділянкою площею 1,5га. на користь ТОВ "Ханбер" (в/м №16, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6).
За результатами розгляду вказаного звернення Директора Державного департаменту надлишкового майна та земель Міністерства оборони України Кириллова В.В. від 15.04.2008р. №270/3/194, Міністром оборони України Єхануровим Ю.І. наказано підготувати відповідні листи щодо відмови від землекористування зазначеною земельною ділянкою.
24.04.2008 року Директором Державного департаменту надлишкового майна та земель Міністерства оборони України Кирилловим В.В. на ім'я міського голови м.Одеси Гурвіца Е.Й. надіслано Лист №270/3/206, у якому зазначено, що за дорученням Міністра оборони України у Державному департаменті надлишкового майна та земель розглянуто питання щодо відмови від права користування земельною ділянкою площею 1,5га. (військове містечко №16, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6). Зокрема, у зверненні зазначено, що між ТОВ "Ханбер" та Міністерством оборони України укладено договір №227/ДБ-40СП від 12 липня 2005року про пайову участь у будівництві житла (в/м № 16, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6), за яким ТОВ "Ханбер" виконало свої зобов'язання щодо будівництва нових боксів для автотранспорту Одеського інституту Сухопутних військ та передачі для заселення військовослужбовців 56 квартир площею 3375,2 м2. Міністерство оборони України дало згоду на припинення права користування земельною ділянкою від 09.02.2006р. №220/530. У зв'язку з чим, та беручи до уваги дострокове виконання умов договору, Директор Державного департаменту надлишкового майна та земель Міністерства оборони України Кириллов В.В. вважає за можливе відвести ТОВ "Ханбер" земельну ділянку площею 1,5га. (в/м № 16, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6) під будівництво житлових комплексів.
За результатами розгляду звернення директора ТОВ «Ханбер» Дубріцкас Г. щодо підтвердження передачі земельної ділянки, т.в.о. Директора департаменту капітального будівництва МО України Баскаковим Ю.Г. на ім'я директора ТОВ «Ханбер» Дубріцкас Г. надіслано Лист від 07.04.2014р. №227/4/1119, у якому наголошено, що 12 липня 2005р. між Міністерством оборони України та ТОВ ''Ханбер" укладено договір про пайову участь у будівництві житла №227/ДБ-40СП на земельній ділянці загальною площею 1,5га. за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6. За вказаним договором ТОВ "Ханбер" достроково виконано свої зобов'язання та передано до Міністерства оборони 56 квартир загальною площею 3377,2кв.м. У зв'язку з чим, на виконання п.4.1 зазначеного договору Міністерством оборони надано згоду на припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 1,5га за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6 та зміну її цільового призначення з подальшим відведенням в установленому законодавством порядку ТОВ "Ханбер" під будівництво житлових комплексів.
11.04.2014 року Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України на ім'я директора ТОВ «Ханбер» Гердаса Дубріцкаса надіслано Лист №134, за підписом начальника Південного УКБ МО України Мироненко А.Г., у якому зазначено, що Південне УКБ МОУ як замовник будівництва для військовослужбовців та членів їх сімей підтверджує виконання договору від 12 липня 2005року №227/ДБ-40СП про пайову участь у будівництві житла на земельній ділянці площею 1,5га, розташованій за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, між ТОВ «Ханбер» та Міністерством оборони України. Враховуючи те, що ТОВ «Ханбер» за даним договором виконало свої зобов'язання та передало Міністерству оборони України готове під заселення житло у кількості 3377,2кв.м., що становить 56 квартир, Південне управління капітального будівництва МОУ не заперечує вищевказаній організації в оформленні земельної ділянки 1,5га, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, з подальшою зміною її цільового призначення в установленому чинним законодавством порядку.
Рішенням Одеської міської ради «Про надання згоди на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеси будівель, приміщень та інженерних мереж, що належать Міністерству оборони України та розташовані у м. Одесі» №831-V від 12.01.2007р. надано згоду на передачу з державної до комунальної власності територіальної громади м. Одеса будівель, приміщень та інженерних мереж, що належать Міністерству оборони України, та розташовані у м. Одесі, у тому числі, Військового містечка № 16 у м. Одесі, Фонтанська дорога, 6.
Згідно з частиною 1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
За змістом ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р., виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Конституційний Суд України в Рішенні №10-рп/2010 від 01.04.2010 р. (справа за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів „а", „б", „в", „г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України) зазначив, що системний аналіз положень Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (частини першої статті 10, статей 16, 17, 18, 25, 26 та інших) свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.
Відповідно до пунктів „а", „б", „в", „г" статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
Згідно ст.83 Земельного Кодексу України, землі, які належать на прані власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають:
- усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
- земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Право державної власності на землю встановлено ст.84 ЗК України. Згідно ч.І ст.84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальні та приватної власності.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено статтею 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п.п.3-7 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 6 вересня 2012року №5245-VI, який набрав чинності 01.01.2013р., з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
У державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.
Державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.
У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.
З дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Отже, враховуючи означені вище норми закону вбачається, що у разі не внесення до Державного реєстру земель відомостей щодо земельних ділянок, зазначених у пунктах 3 і 4 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у межах населених пунктів здійснюються сільськими, селищними, міськими радами.
Зокрема, як вбачається з наявних у матеріалах справи документів, земельна ділянка, орієнтовною площею 1,52га., дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення котрої надано ТОВ Ханбер» Одеською міською радою, згідно спірного Рішення №410-VІІ від 03.02.2016р., розташована за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, тобто в межах міста Одеси.
Разом з тим, ані Першим заступником прокурора Одеської області, ані Одеською обласною державною адміністрацією, в особі котрої до суду подано даний адміністративний позов, не надано жодних доказів на підтвердження внесення до Державного реєстру земель відповідних відомостей щодо земельної ділянки, котра розташована за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6.
Крім того, Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 22.05.2013р. по справі №522/10241/13-ц (провадження №2/522/8044/13), яке набрало законної сили 03.06.2013р., задоволено позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ханбер», зобов'язано ОСОБА_21 виконати належним чином п.2 Договору від 02.11.2012р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Ханбер» та ОСОБА_21, визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ханбер» право власності на нежитлову будівлю загальною площею 78,6кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, відображену у Технічному паспорті на громадський будинок (нежитлову будівлю) від 16.02.2011р., визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ханбер» право власності на кам»яну огорожу загальною площею 504кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, відображену у Технічному паспорті на громадський будинок (нежитлову будівлю) від 16.02.2011р. Встановлено порядок виконання судового рішення, за яким, у разі набрання ним чинності, воно є підставою для Одеського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції для здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно, а саме: на нежитлову будівлю загальною площею 78,6кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, та на кам'яну огорожу загальною площею 504кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, відображених у Технічному паспорті на громадський будинок (нежитлову будівлю) від 16.02.2011р., за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ханбер».
16.02.2011 року КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» виготовлено Технічний паспорт на громадський будинок (нежитлову будівлю), розташований за адресою м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 6, власником якого є ТОВ «Ханбер».
З матеріалів справи також вбачається, що ТОВ "Ханбер", на підставі Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 22.05.2013р., є власником нежитлової будівлі, загальною площею 78,6кв.м., та кам'яної огорожі загальною площею 504,0кв.м., що знаходяться за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, право власності на яку зареєстровано 06.08.2013р., що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.08.2013р. №7641211.
Відповідно до ст.377 Цивільного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, установлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача споруди переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Тобто, законодавчо визначено, що з виникненням права власності на будівлю чи споруду до власника переходить право власності на частину земельної ділянки, на якій розташована належна йому на праві власності будівля чи споруда, а тому розташування територіально спірної земельної ділянки у межах міста Одеси, на якій знаходяться набуті ТОВ "Ханбер" на праві приватної власності об'єкти нерухомості, виключає приналежність даної земельної ділянки до земель державної форми власності.
Згідно зі статтею 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у паданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване Рішення від 03.02.2016р. №410-VІІ "Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями", відповідачем - Одеською міською радою винесено в межах положень пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12, 123, 124 Земельного кодексу України.
У своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що Одеська міська рада не мала повноважень приймати оскаржуване Рішення, оскільки земельні ділянки, на яких станом на 01.01.2013р. були розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності та, окремо, земельні ділянки що належать до земель оборони, з 01.01.2013р., віднесено до земель державної власності, право на розпорядження якими надано виключно обласним державним адміністраціям.
З цього приводу суд апеляційної інстанції зазначає наступне, згідно рішення Приморського районного суду міста Одеси від 22.05.2013 року по справі №522/10241/13-ц ТОВ „ХАНБЕР" є власником нежитлової будівлі загальною площею 78.6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога 6. Право власності за ТОВ „ХАН БЕР" зареєстровано 07.08.2013 року.
Згідно листа начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси Міністерства оборони України Яковенка В.А. від 14 квітня 2015 року №1333, станом на 14 квітня 2015 року у квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси Міністерства оборони України відсутні документи, якими засвідчено право власності та/або користування Міністерством оборони України спірною земельною ділянкою. Також, вказаним листом ТОВ „ХАНБЕР" проінформовано, що земельна ділянка, розташована за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога 6 для потреб військових частин Збройних сил України не використовується.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ч.1 ст.77 Земельного Кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.
Однак, ні апелянтом ні Одеською обласною державною адміністрацією будь-яких доказів на підтвердження розміщення на спірній земельній ділянці об'єктів Міністерства оборони до Одеського апеляційного адміністративного суду надано не було.
Доказів права власності держави на спірну земельну ділянку з 01.01.2013 року на запити суду апеляційної інстанції також надано не було.
Як зазначалося вище, згідно з п.6 Прикінцевих та перехідних положень вказаногоЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками. Натомість, належних доказів на підтвердження наявності у Державному реєстрі земель відомостей щодо земельної ділянки, котра розташована за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, суду не надано.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Одеська міська рада при винесенні оскаржуваного Рішення від 03.02.2016р. №410-VІІ "Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями", діяла суто у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією України, та чинним законодавством України.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги Першого заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування Рішення від 03.02.2016р. №410-VІІ "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Ханбер" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,52га., за адресою: м. Одесса, Фонтанська дорога, 6, для подальшого проектування та будівництва багатоквартирного житлового будинку з підземним паркінгом і вбудованими громадськими приміщеннями" належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Одеської області, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року по справі № 815/1061/16, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвалу складено у повному обсязі - 19 липня 2016 року.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк
суддя В.О. Потапчук
суддя О.В. Джабурія