Постанова від 12.07.2016 по справі 909/247/16

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" липня 2016 р. Справа № 909/247/16

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії :

Головуючого судді Давид Л.Л.

суддів Гриців В.М.

Кордюк Г.Т.

при секретарі судового засідання Оштук Н.В.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, від 06.06.2016 р. №859/12-17/в (вх. № апеляційного суду 01-05/287316 від 14.06.2016 р.)

на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 р.

у справі №909/247/16 ( суддя - Деделюк Б.В. )

за позовом Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Івано-Франківськ

про зобов"язання знести літній торговий майданчик на АДРЕСА_1

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явились;

від відповідача: не з'явились.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 р. у справі №909/247/16 відмовлено в задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про зобов"язання знести літній торговий майданчик на АДРЕСА_1.

Позивач - Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, не погодившись з винесеним рішенням, подав апеляційну скаргу №859/12-17/в від 06.06.2016 р. (вх. № апеляційного суду 01-05/287316 від 14.06.2016 р.), в якій посилається на те, що останнє прийнято з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права та з неповним дослідженням матеріалів та обставин справи, а саме:

Суд, на думку Скаржника, не вірно зробив висновок про те, що відсутнє порушення ФОП ОСОБА_2 пунктів «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську» щодо самовільно встановленого літнього торгового майданчика.

Відповідно до цього, просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове, яким задоволити позовні вимоги Виконавчого комітету та зобов»язати ФОП ОСОБА_2 за власний рахунок знести літній торговий майданчик.

Відповідач - ФОП ОСОБА_2, заперечує доводи апеляційної скарги, вважає рішення місцевого господарського суду законним та таким, що прийняте без порушень норм матеріального та процесуального права, з огляду на наступне:

ФОП ОСОБА_2 є власником приміщення магазину НОМЕР_1 та земельної ділянки, на якій розташований магазин, яке Позивач безпідставно вважає літнім торговим майданчиком, оскільки дане приміщення є складовою частиною капітальної споруди. Щодо накладення адміністративного стягнення, вважає його помилковим, оскільки, не розібравшись в суті складеного протоколу про адміністративне правопорушення в добровільному порядку оплатила штраф в сумі 850 грн. Просить рішення місцевого господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 16.06.2016 р. поновлено строк на подання апеляційної скарги Виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради, від 06.06.2016 р. №859/12-17/в (вх. № апеляційного суду 01-05/287316 від 14.06.2016 р.) на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 р. у справі №909/247/16 (а.с. 58-59).

Ухвалою суду від 16.06.2016 р. прийнято апеляційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, від 06.06.2016 р. №859/12-17/в (вх. № апеляційного суду 01-05/287316 від 14.06.2016 р.) на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 р. у справі №909/247/16 та призначено до розгляду в судове засідання на 30.06.2016 р. в складі колегії суддів: Давид Л.Л. (головуючий суддя), Гриців В.М. та Кордюк Г.Т. (а.с. 60).

30.06.2016 р. в канцелярію суду від представника Позивача поступило клопотання б/н від 30.06.2016 р. про відкладення розгляду справи, в зв'язку із зайнятістю уповноваженого представника в іншому судовому засіданні.

В зв'язку з неявкою представників сторін та враховуючи клопотання представника Позивача, розгляд справи 30.06.2016 р. відкладено в судове засідання на 12.07.2016 р. в складі колегії суддів: Давид Л.Л. (головуючий суддя), Гриців В.М. та Кордюк Г.Т. (а.с. 92,93).

В судове засідання 12.07.2016 р. представники сторін не з'явились, причин неявки не повідомили, хоча належним чином були повідомленні про час та місце розгляду справи ухвалою суду від 30.06.2016 р., що підтверджується штампом суду на звороті такої (а.с. 94).

Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення господарського суду Івано-Франківської області нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.

17.10.2001 р. ФОП ОСОБА_2 уклала договір купівлі продажу приміщення магазину НОМЕР_1, що знаходиться в АДРЕСА_1, що складається із магазину, зазначеного в плані літерою «А», площею 64,5 кв. м. (а.с. 31).

23.04.2007 р. Івано-Франківською міською радою та ФОП ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, згідно п.1.1. продавець на підставі рішення ХІ сесії п'ятого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 28.12.2006 р. «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Івано-Франківської міської ради» передає за плату, а покупець приймає у власність земельну ділянку з усіма обтяженнями за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,0327 га. (а.с. 36).

28.05.2014 р. на ФОП ОСОБА_2 складено протокол №311 про адміністративне правопорушення. (а.с. 10).

03.07.2014 р. постановою адміністративної комісії при виконавчому комітетові Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення накладено штраф на ОСОБА_2 у сумі 850 грн., який нею оплачено.

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №152 від 20.03.2014 р. затверджено нову редакцію «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську» (а.с. 12-16).

Пункт 1.2 «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську» №152 від 20.03.2014 р. встановлює порядок розміщення та облаштування в м. Івано-Франківську літніх торгових майданчиків для здійснення підприємницької діяльності з врахуванням архітектурних, санітарно-гігієнічних, пожежних, торгівельних норм, функціонально-планувальних та історико-культурних чинників.

Пункт 1.4. Положення визначає, що суб'єкти господарювання набувають права на розміщення літнього торгового майданчика на підставі і в порядку, передбаченими чинним Законом України «Про благоустрій населених пунктів», а також при наявності витягу з рішення на розміщення та облаштування літнього торгового майданчика на території міста.

Визначення поняття «літній торговий майданчик» міститься лише в вищезгаданому положенні, де вказано літній торговий майданчик - це тимчасовий, збіро-розбірний пункт громадського харчування, який розташовується поруч фасаду закладу ресторанного господарства, магазину з кафетерійним відділом або окремо стоячий від стаціонарного закладу ресторанного господарства. Виготовляється з полегшених конструкцій, встановлюється без влаштування фундаментів. Літній майданчик функціонує в теплий період року з 01квітня по 01листопада. (п. 2.1 Положення).

Для отримання погодження на розміщення та облаштування літнього торгового майданчика суб'єкт господарювання подає державному адміністратору заяву на ім'я міського голови із зазначенням закладу ресторанного господарства, поруч якого пропонується розмістити літній торговий майданчик.;

До заяви додаються :

- оригінал та копія паспорту літнього торгового майданчика, погодженого/перепогодженого департаментом містобудування і архітектури;

- копія техпаспорту та стаціонарний об'єкт, поруч або від якого розміщується літній торговий майданчик;

- договір співпраці із закладом ресторанного господарства;

- розширений витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (оригінал), до моменту забезпечення доступу державних адміністраторів до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб. (п. 4.1. Положення).

Згідно пункту 4.5. Положення після прийняття рішення виконавчого комітету про надання погодження на розташування літнього торгового майданчика, суб'єкт господарювання звертається (через Дозвільний центр м. Івано-Франківська) до управління торгівлі виконавчого комітету міської ради із заявою про укладення договору на право тимчасового користування елементом благоустрою комунальної власності для розміщення літнього торгового майданчика.

Договір на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності - це договір між виконавчим комітетом Івано- Франківської міської ради та суб'єктом підприємницької діяльності про надання/отримання права на тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності (п. 2.6. Положення).

У відповідності до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. (ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу України).

Матеріалами справи встановлено, що ФОП ОСОБА_2 є власником нерухомого майна (магазину НОМЕР_1), загальною площею 64,5 м. кВ., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується договором купівлі-продажу магазину від 17.10.2001 р., посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_4 (а.с.31), а також земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,0327 га. (а.с. 36).

У відповідності до ст. 90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право:

а) продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину;

б) самостійно господарювати на землі;

в) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію;

Пункт "в" частини першої статті 90 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3404-IV від 08.02.2006}

г) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі;

ґ) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом;

д) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (частина 1 статті 320 Цивільного кодексу України).

Враховуючи вищенаведене, ФОП ОСОБА_2 не порушила пункти Положення щодо розміщення літнього торгового майданчика, оскільки дана земельна ділянка та нерухоме майно є власністю ФОП ОСОБА_2, а «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську» застосовується до елементів благоустрою комунальної власності.

Згідно ст. 154 Земельного кодексу України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за шкоду, заподіяну їх неправомірним втручанням у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою.

Враховуючи наведене вище, судова колегія вважає, місцевим господарським судом правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог за необгрунтованістю.

У відповідності до вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Виходячи з наведеного та враховуючи, що доводами апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції не спростовано, обставини, які відповідно до статті 104 ГПК України є підставами для скасування рішення суду першої інстанції, в порядку статтей 33, 34 ГПК України, апелянтом не доведено, а оскаржуване судове рішення прийняте у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи, апеляційний господарський суд підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого господарського суду не вбачає.

Зважаючи на те, що апеляційну скаргу залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору за перегляд рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України відносяться на Скаржника.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України,

Львівський апеляційний господарський суд, - ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.05.2016 р. у справі №909/247/16 залишити без змін, апеляційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, від 06.06.2016 р. №859/12-17/в - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

3. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 18.07.2016 р.

Головуючий суддя Давид Л.Л.

Судді Гриців В.М.

Кордюк Г.Т.