Ухвала від 18.07.2016 по справі 802/1031/16-а

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 липня 2016 р. м. Вінниця Справа № 802/1031/16-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Воробйова Інна Анатоліївна, розглянувши матеріали позовної заяви:

за позовом: депутата Парпуровецької сільської ради ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади жителів с. Парпурівці та Майдан-Чапельської Парпуровецької сільської ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

до: Парпуровецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_7 обласної державної адміністрації

про: визнання дій протиправними, скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява депутата Парпуровецької сільської ради ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади жителів с. Парпурівці та Майдан-Чапельської Парпуровецької сільської ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Парпуровецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_7 обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування рішення.

Ознайомившись з вказаною позовною заявою і доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.

Норми статті 106 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень статті свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.

Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Згідно положень частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою судовий збір сплачується в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, а у разі подання суб'єктом владних повноважень в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", розмір мінімальної заробітної плати становить з 01.01.2016 року 1378 грн.

При цьому, частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Крім того, згідно частини шостої статті 6 Закону України "Про судовий збір", у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 Закону України "Про судовий збір" за подання позову немайнового характеру.

Отже, якщо позовні вимоги стосуються кожного з позивачів то й судовий збір має бути сплачений кожним окремо.

Натомість, в матеріалах позовної заяви відсутні докази про сплату судового збору.

А відтак, є необхідним зобов'язати надати докази сплати судового збору у встановленому порядку або докази на підтвердження звільнення від сплати такого.

Окрім того, визначаючи відповідачем ОСОБА_7 обласну державну адміністрацію, у прохальній частині позовної заяви ставиться вимога про скасування розпорядження саме голови ОСОБА_7 обласної державної адміністрації.

У зв'язку з чим, необхідно уточнити позовні вимоги та (або) суб'єктний склад відповідачів.

Крім того, як видно із позовної заяви, остання подана та підписана депутатом Парпуровецької сільської ради ОСОБА_1, у зв'язку чим вважаю за необхідне зазначити про наступне.

Статус депутата місцевої ради визначається Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - ЗУ №93-IV).

Так, відповідно до частини другої статті 2 ЗУ №93-IV, депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Згідно частини другої статті 3 ЗУ №93-IV, депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.

В свою чергу, стаття 11 цього ж Закону закріплює права депутата місцевої ради у виборчому окрузі, а саме:

1) офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня;

2) брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу;

3) порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення;

4) доступу до засобів масової інформації комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою;

5) вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді.

При здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право:

1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання;

2) на невідкладний прийом;

3) вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.

Отже з аналізу процитованих норм випливає, що депутат місцевої ради може виконувати певні доручення територіальної громади в межах своїх повноважень. Однак, положення ЗУ №93-IV, що визначають повноваження депутата місцевої ради, форми реалізації депутатом місцевої ради своїх повноважень у виборчому окрузі, його права не наділяють депутата місцевої ради правом звернення до суду в інтересах інших осіб.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 23.04.2015р.

Окрім того, відповідно до положень статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.

Слід зазначити, що депутат місцевої ради не є ані органом державної влади, ані органом місцевого самоврядування чи його посадовою особою, ані юридичною особою, а має особливий статус, визначений законом.

За таких обставин є необхідним депутату Парпуровецької сільської ради ОСОБА_1 надати письмово нормативно - правове обгрунтування (правову позицію) щодо права представляти інтереси територіальної громади та/або громадян в суді та/або доручення/довіреність територіальної громади та/або громадян на представництво інтересів, докази адміністративної правосуб'єктності і поважності причин, що унеможливлюють самостійне звернення фізичних осіб/територіальної громади до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.

Окремо звертаю увагу, що у позовній заяві крім ОСОБА_1, яка діє в інтересах територіальної громади, позивачами зазначені й інші фізичні особи, а саме ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, однак останні не підписували позов та в додатках до нього відсутні відповідні довіреності, які надають право ОСОБА_1 представляти інтереси даних фізичних осіб.

Так, відповідно до частини четвертої статті 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

За таких обставин є необхідним надати позовну заву підписану позивачами або доручення/довіреність на право її підпису іншою уповноваженою особою станом на день подачі позову.

За правилами визначеними частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.

З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву депутата Парпуровецької сільської ради ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади жителів с. Парпурівці та Майдан-Чапельської Парпуровецької сільської ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 необхідно залишити без руху, надавши особам, які її подали, строк для усунення недоліків.

Керуючись ст. ст. 105, 106, 108, 165, 185, 186, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву депутата Парпуровецької сільської ради ОСОБА_1 в інтересах територіальної громади жителів с. Парпурівці та Майдан-Чапельської Парпуровецької сільської ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Парпуровецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_7 обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування рішення залишити без руху.

2. Зобов'язати позивачів протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви надавши докази сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі, уточнивши позовні вимоги та суб'єктний склад відповідачів і позивачів; письмові пояснення з нормативно - правовим обгрунтуванням права депутата представляти інтереси територіальної громади в суді, доручення/довіреність територіальної громади/громадян на представництво інтересів; докази адміністративної правосуб'єктності і поважності причин, що унеможливлюють самостійне звернення фізичних осіб/територіальної громади до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів; усунути недоліки позовної заяви підписавши її всіма позивачами або надати доручення/довіреність направо підпису іншою уповноваженою особою станом на день звернення з позовом.

3.. Копію ухвали надіслати позивачам - для відома та виконання.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна