Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"14" липня 2016 р.Справа № 922/1835/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Пономаренко Т.О.
при секретарі судового засідання Васильєві А.В.
розглянувши справу
за позовом Заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області
до Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - Фермерське господарство "Соліс"
про скасування розпоряджень
за участю представників сторін:
прокурор - Тарасова С.С., посвідчення №036251 від 12.11.2015 р.;
представник позивача - ОСОБА_1, довіреність №32-20-14-19694/0/19-15 від 23.12.2015 р.;
представник відповідача - не з'явився;
представник третьої особи - не з'явився.
Заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Фермерське господарство "Соліс", в якій просить суд:
- визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №411 від 26.12.2011;
- визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №304 від 11.06.2012;
- визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації №416 від 10.09.2012;
- судові витрати покласти на відповідача.
Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації голові Фермерського господарства "Соліс" надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для розширення фермерського господарства без проведення земельних торгів (аукціону) всупереч вимог статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України, норми яких виключають можливість надання юридичній особі - фермерському господарству земельної ділянки без проведення земельних торгів.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 10 червня 2016 року позовну заяву було прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №922/1835/16 та призначено її до розгляду на 30 червня 2016 року, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - Фермерське господарство "Соліс".
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30 червня 2016 року розгляд справи відкладався на 14 липня 2016 року в зв'язку з неявкою відповідача та 3-ої особи в судове засідання.
08 липня 2016 року через канцелярію суду від Заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області на виконання ухвали суду супровідним листом (вх. №22342) надійшли додаткові документи, які долучені судом до матеріалів справи.
14 липня 2016 року через канцелярію суду від прокурора надійшли письмові пояснення (вх. №23429), які досліджені та долучені судом до матеріалів справи.
В призначеному 14.07.2016 р. судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Присутній у судовому засіданні представник позивача позов прокурора підтримав частково. Зазначив, що на час прийняття спірних розпоряджень діяли вимоги п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, а саме: до розмежування земель державної та комунальної власності щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Головне управління як юридична особа утворена у травні 2015 року, тому не приймало будь-якої участі у підготовці та прийнятті зазначених розпоряджень щодо земельних ділянок вказаних у позовній заяві. Крім того, Головне управління не здійснює перевірки розпоряджень голів районних державних адміністрацій. На час виникнення спірних правовідносин, так і на теперішній час Головне управління не наділено повноваженнями контролюючого органу щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття та реалізації права на землю, як це закріплено у статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вимоги суду не виконав, письмовий відзив не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося на адресу суду з відміткою про отримання.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення
Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ч.3 ст.129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає, згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за можливе розгляд справи за позовної заявою позивача за наявними у справі і додатково наданими на вимогу суду матеріалами і документами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 01 грудня 2011 року було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Фермерського господарства "Соліс", що також підтверджується статутом ФГ “Соліс”.
13 грудня 2011 року голова Фермерського господарства "Соліс" звернувся до Барвінківської районної державної адміністрації із заявою (т. 1, арк. с. 16) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою розширення фермерського господарства для оформлення права оренди терміном на 49 років.
Розпорядженням Барвінківської районної державної адміністрації №411 від 26 грудня 2011 року Фермерському господарству “Соліс” надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для розширення фермерського господарства.
Зокрема, пунктом 1 вказаного розпорядження Фермерському господарству “Соліс” в особі голови надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Іллічівської сільської ради (землі реформованого ВАТ “Іллічівка”) із земель запасу та інших, не наданих у користування (за межами населених пунктів), категорія - землі сільськогосподарського призначення, загальною площею 65,5 га, для розширення фермерського господарства з метою оформлення права оренди терміном на 49 років.
Розпорядження Барвінківської районної державної адміністрації №304 від 11 червня 2012 року Фермерському господарству “Соліс” в особі голови надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою оформлення права оренди для ведення фермерського господарства.
Пунктом 2 вказаного розпорядження Фермерському господарству “Соліс” в особі голови надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 31,0298 г із земель запасу та інших, не наданих у тимчасове користування, категорія - землі сільськогосподарського призначення, для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту (реформованого ВАТ "Іллічівка") на території Іллічівської сільської ради з метою оформлення права оренди терміном на 49 років.
Розпорядження Барвінківської районної державної адміністрації №416 від 10 вересня 2012 року Фермерському господарству Розпорядження Барвінківської районної державної адміністрації для ведення фермерського господарства.
Пунктом 1 вказаного розпорядження Фермерському господарству "Соліс" в особі голови надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок реформованого ВАТ "Іллічівка" із земель державного резерву, категорія - землі сільськогосподарського призначення, з метою оформлення права оренди терміном на 49 років для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Іллічівської сільської ради.
Прокурор у позовній заяві та поясненнях зазначає, що при прийнятті Барвінківською райдержадміністрацією оскаржуваних розпорядження було порушено норми ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з листа відповідача вих. №01-68/901 від 29 березня 2016 року при передачі земельних ділянок в користування Фермерському господарству "Соліс" земельні торги (аукціон) не проводилися (т. 1, арк. с. 48).
Такі обставини на думку прокурора свідчать про порушення прав і охоронюваних законом інтересів держави, у вигляді отримання найвищої плати за користування земельною ділянкою державної власності, що забезпечується встановленим ч. ч. 1, 2 ст. 135 ЗК України порядком проведення земельних торгів, та є підставою для їх захисту у спосіб, вказаний в позовній заяві.
З'ясувавши усі фактичні обставини справи та надавши їм правову кваліфікацію, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області з наступних підстав.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими, відповідно до них, нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
В ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України).
Згідно з вимогами статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування згідно з їхніми повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної та комунальної власності або права на них, крім іншого, у разі передачі тільки громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства (ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України).
Аналогічний припис міститься в ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до ст. 8 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Відповідно до вимог статей 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.
Зокрема, статтею 31 Земельного кодексу України передбачено, що землі фермерського господарства можуть складатися, у тому числі, із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі.
Таким чином, аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що фермерське господарство після державної реєстрації має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин із метою створення фермерського господарства.
Як вже було зазначено, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб , фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 01 грудня 2011 року було здійснено державну реєстрацію юридичної особи - Фермерського господарства "Соліс", що також підтверджується статутом ФГ "Соліс".
Отже, надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок зазначеній юридичній особі - ФГ "Соліс" земельних ділянок без проведення земельних торгів (аукціону) здійснені в супереч вимогам статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" та статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України, норми яких виключають можливість надання юридичній особі - фермерському господарству земельної ділянки без проведення земельних торгів.
Аналогічна думка викладена у постанові Верховного Суду України від 04 листопада 2014 року у справі №3-157гс14.
З урахуванням вимог ст. 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Статтею 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти розпоряджень нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій (ч. 1 та ч. 2 ст. 41 Закону).
Згідно з п.2 ст. 43 вказаного Закону, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
За змістом статті 1 Господарського процесуального кодексу України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, звертаючись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу держаної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Недотримання вимог законодавства щодо конкурентних засад надання земельної ділянки є порушенням підстав та порядку набуття права оренди земельної ділянки за спірним правочином в момент його вчинення; відсутність законодавчого регулювання механізму проведення торгів як процедури не звільняє від додержання засад законодавства щодо продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них виключно на принципах та умовах конкуренції.
Оскільки на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень Барвінківської районної державної адміністрації фермерське господарство вже набуло статусу юридичної особи, то надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства, яке відбулося без проведення земельних торгів, суперечить вимогам статті 124 Земельного кодексу України та є підставою для визнання незаконними та скасування розпоряджень Барвінківської районної державної адміністрації №411 від 26.12.2011, №304 від 11.06.2012, №416 від 10.09.2012.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 13, 14, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 116, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, статтями 50, 56 Закону України "Про землеустрій", статтями 41, 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статтями 15, 16, 21 Цивільного кодексу України, статтями 20, 207 Господарського кодексу України, керуючись, статтями1, 4, 4-2, 4-3, 12, 27, 29, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82- 85 ГПК України, суд -
Позов Заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківської області задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розширення фермерського господарства" №411 від 26.12.2011 р.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою на земельні ділянки для ведення фермерського господарства" №304 від 11.06.2012 р.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Барвінківської районної державної адміністрації "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства" №416 від 10.09.2012 р.
Стягнути з Барвінківської районної державної адміністрації Харківської області (64701, Харківська область, Барвінківський район, м. Барвінкове, вул. Центральна, 8, код ЄДРПОУ 04059450) на користь Прокуратури Харківської області (61050, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, буд. 4, код ЄДРПОУ 02910108, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в розмірі 4 134 (чотири тисячi сто тридцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного господарського суду через Господарський суд Харківської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 18.07.2016 р.
Суддя ОСОБА_2
справа №922/1835/16