Рішення від 13.07.2016 по справі 910/8443/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.07.2016Справа №910/8443/16

За позовомОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МІЙ-ДІМ»

доФірми «Т.М.М.» - товариства з обмеженою відповідальністю

прозобов'язання вчинити дії

Суддя Босий В.П.

Представники сторін:

від позивача:Менжега Н.В., Лукьянов А.Є.

від відповідача:Джигоєва Д.В.

Обставини справи:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МІЙ-ДІМ» (надалі - ОСББ «МІЙ-ДІМ») звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Фірми «Т.М.М.» - товариства з обмеженою відповідальністю (надалі - «Товариство») про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані відмовою Товариства як організації, яка здійснювала обслуговування та експлуатацію житлового будинку №36 по вул. Бульварно-Кудрявській в м. Києві, передати відповідачу як новому балансоутримувачу такого будинку примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації у встановлений Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» строк, у зв'язку з чим позивачем заявлено вимогу про зобов'язання відповідача вчинити такі дії та про визнання позивача балансоутримувачем спірного будинку.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 11.05.2016 р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 30.05.2016 р.

В судовому засіданні 30.05.2016 р. представником позивача подано суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач уточнив перелік документації, яку відповідачу необхідно передати у разі задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 3.11 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011 р. ГПК, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про «доповнення» або «уточнення» позовних вимог, або заявлення «додаткових» позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об'єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові.

Як вбачається із поданої позивачем заяви про уточнення позовних вимог, за своєю правовою природою вона є заявою про зміну предмету позову.

Пунктом 3.12 вказаної постанови пленуму Вищого господарського суду України визначено, що право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу. Невідповідність згаданої заяви вимогам цих норм процесуального права є підставою для її повернення з підстав, передбачених частиною першою статті 63 ГПК.

Заяви про зміну предмета або підстави позову, які відповідають вимогам статей 54 і 57 ГПК, проте подані після початку розгляду господарським судом справи по суті, залишаються без розгляду і приєднуються до матеріалів справи, про що суд зазначає в описовій частині рішення, прийнятого по суті спору (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи).

Суд відзначає, що всупереч ст. 57 Господарського процесуального кодексу України позивачем не було надано суду доказів направлення такої заяви на адресу відповідача у справі, у зв'язку з чим подана заява залишається без розгляду і приєднується до матеріалів справи.

В судовому засіданні 30.05.2016 р. судом оголошувалась перерва на 06.07.2016 р.

Представником відповідача 06.07.2016 р. подано суду клопотання про витребування доказів, в задоволенні якого судом відмовлено з огляду на недоведеність відповідачем існування всіх обставин, передбачених приписами ст. 38 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 06.07.2016 р. судом оголошувалась перерва на 13.07.2016 р.

Представники позивача в судове засідання з'явилися, надали пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання з'явилася, відзив на позовну заяву не надала, проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав того, що позивачем не було надано відповідачу оригіналу протоколу загальних зборів співвласників будинку про порядок управління та користування спільним майном.

В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

16.12.2009 р. було здійснено державну реєстрацію ОСББ «МІЙ-ДІМ», за наслідками чого Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією видано свідоцтво та зроблено запис в реєстрі об'єднань співвласників багатоквартирного будинку за №12. Місцезнаходженням позивача визначено: Україна, м. Київ, вул. Воровського, 36 (після перейменування - вул. Бульварно-Кудрявська).

16.09.2015 р. відбулися загальні збори ОСББ «МІЙ-ДІМ», на яких були прийняті рішення, затверджені протоколом №16.09.2016, про:

- затвердження нової редакції Статуту ОСББ «МІЙ-ДІМ» у зв'язку з приведенням його до чинного законодавства України;

- підтвердження повноважень Голови ОСББ «МІЙ-ДІМ» та членів правління;

- взяття на себе, як співвласників багатоквартирного будинку, функцій управителя І управляти спільним майном через статутні органи ОСББ «МІЙ-ДІМ» будинок №36, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська (раніше Воровського);

- прийняття на баланс ОСББ «МІЙ-ДІМ» будинку №36, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська (раніше Воровського);

- прийняття кошторису доходів-витрат на 10-12 місяців 2015 року;

- передання управління службою консьєржів будинку правлінню ОСББ «МІЙ-ДІМ», обладнання ліфтів, доручення правлінню розробку правил проживання в будинку.

Листом від 27.12.2015 р. позивач звернувся до відповідача як організації, яка забезпечувала обслуговування та організацію житлового будинку, надати інформацію, документацію на будинок та вчинити певні дії з метою передання такого будинку в управління ОСББ «МІЙ-ДІМ».

Спір у справі виник у зв'язку з неправомірною, на думку позивача, відмовою відповідача надати йому як новому управителю житлового будинку всю передбачену приписами чинного законодавства України документацію.

Як вбачається з поданих доказів, Товариство як власник та забудовник житлового будинку, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 36, фактично виконувало дії щодо управління ним.

Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу, комплексу будівель і споруд є власник, або юридична особа, що за договором із власником утримує на балансі відповідне, майно, а також веде бухгалтерську, статистичну й іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки засобів, необхідних для своєчасного проведення капітального, поточного ремонтів і утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію відповідно до закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

За змістом ст. 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.

Здійснення процедури передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521 Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Пунктом 5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого вказаною постановою передбачено, що передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.

Відповідно до ст. 5 Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої-влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, порядок передачі будинку в управління у разі укладення договору, встановлено Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02. 2009 № 13, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.04.2009 за № 377/16393.

Виходячи з п. 1.4 таких Правил управитель визначається власниками, співвласниками або за їх дорученням балансоутримувачем у встановленому законодавством порядку.

Згідно з п. 2.1 зазначених Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, для приймання-передачі об'єкта в управління утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, власників, співвласників та особи, що буде здійснювати управління будинком. Комісію очолює представник сторони, яка приймає. Комісія визначає технічний стан об'єкта відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі об'єкта в управління (з управління). Кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі об'єкта, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони - юридичної особи.

Пунктом 2.2 даних Правил визначено, що при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об'єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 3 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за № 393/2833; паспорт об'єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта; акт технічного стану об'єкта на момент приймання- передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об'єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.

При цьому, відповідно до п. 2.3 Правил у разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатка до акта приймання-передачі.

Відповідно ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.

Згідно з ст. 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно. Багатоквартирний будинок (житловий комплекс) як цілісність є спільною частковою власністю власників всіх приміщень у цьому будинку.

За змістом ст. 358 Цивільного кодексу України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Статтею 391 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Рішення співвласників про самостійне управління/в тому числі і рішення загальних зборів об'єднання про прийняття житлового комплексу у самостійне управління, є встановленою законом підставою, за якою об'єднання вправі вимагати усунення перешкод у користуванні та розпорядженні спільним майном співвласників та передачі йому будинку разом із документацією на нього.

Як було встановлено судом, рішенням загальних зборів ОСББ «МІЙ-ДІМ», затвердженим протоколом №16.09.2016, співвласниками квартир та нежитлових приміщень в будинку, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 36, було вирішено взяти на себе, як співвласників багатоквартирного будинку, функцій управителя І управляти спільним майном через статутні органи ОСББ «МІЙ-ДІМ» будинок №36, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська (раніше Воровського), а також прийняття на баланс такий будинок.

Листом від 27.12.2015 р. позивач звернувся до відповідача як організації, яка забезпечувала обслуговування та організацію житлового будинку, надати інформацію, документацію на будинок та вчинити певні дії з метою передання такого будинку в управління ОСББ «МІЙ-ДІМ».

Суд відзначає, що форма управління житловим багатоквартирним будинком залежить виключно від прийнятого співвласниками будинку/зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку рішення і таке право кореспондується з обов'язком балансоутримувача/попереднього управителя у встановлений строк після створення об'єднання та надходження відповідного звернення від об'єднання здійснити виселення своїх працівників із допоміжних приміщень та передати об'єднанню за актом-приймання передачі житловий багатоквартирний будинок разом із відповідною технічною документацією.

З огляду на викладене, враховуючи приписи ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» Товариство як особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання повинно було забезпечити передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Товариства передати ОСББ «МІЙ-ДІМ» примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

Згідно із ст. 1 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду мають право звертатися підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Статтею 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

При цьому, звертаючись до суду позивач самостійно обирає спосіб захисту, передбачений частиною 2 статті 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України.

Обраний спосіб захисту має вирішувати питання про захист порушеного права та охоронюваного законом інтересу учасників господарських правовідносин, тобто ним мають усуватись перешкоди, які виникли на шляху здійснення особою, яка звернулась з позовом, свого права.

Суд відзначає, що позовна вимоги про визнання ОСББ «МІЙ-ДІМ» балансоутримувачем спірного житлового будинку задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не доведено факту існування спору між сторонами в цій частині.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МІЙ-ДІМ» задовольнити частково.

2. Зобов'язати Фірму «Т.М.М.» - товариство з обмеженою відповідальністю (04116, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3; ідентифікаційний код 14073675) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «МІЙ-ДІМ» (01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 36; ідентифікаційний код 36859116) примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Фірми «Т.М.М.» - товариства з обмеженою відповідальністю (04116, м. Київ, вул. Галі Тимофєєвої, 3; ідентифікаційний код 14073675) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «МІЙ-ДІМ» (01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 36; ідентифікаційний код 36859116) судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 18.07.2016 р.

Суддя В.П. Босий