Постанова від 11.07.2016 по справі 517/199/16-а

Справа № 517/199/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2016 року смт. Захарівка Одеської області

Фрунзівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Гончар І.В.

при секретарі Заболотній Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Фрунзівському районі Одеської області про визнання протиправною відмови у проведені розрахунку пенсії з урахуванням інших виплат та зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду із зазначеним позовом, у якому просить визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні їй розрахунку пенсії по інвалідності як державному службовцю з урахуванням інших виплат та просить зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії по інвалідності їй, як державному службовцю, в розмірі 80% згідно довідки від 25 квітня 2014 року № 320/02/03, що видана Фрунзівським районним центром зайнятості, від заробітної плати та з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України - матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за період за який обчислюється пенсія.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з квітня 2014 року вона у відповідача є одержувачем пенсії по інвалідності, яка призначена за Законом України «Про державну службу», для призначення якої вона надала відповідачу довідку від 25 квітня 2014 року № 320/02/03, що видана Фрунзівським районним центром зайнятості за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за №210/18948, яка передбачає складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» і крім доплат, надбавок та премій, включає також і графу «Інші виплати».

При розрахунку її пенсії відповідачем взято суми надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме: з 01 квітня 2009 року по 30 березня 2014 року. Проте, при розрахунку пенсії відповідачем не були враховані зазначені у довідці інші виплати за вказаний вище період на загальну суму 54 715 грн. 06 коп.: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 26083,84 грн., індексація 21816,46 грн. та грошова винагорода державного службовця 6815,26 грн..

За вказаний період з вищевказаних та отримуваних нею сум заробітної плати та інших заохочувальних виплат сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про що зазначено у наданій відповідачу довідці, а тому не включення інших виплат за період з 01 квітня 2009 року по 30 березня 2014 року до заробітної плати для призначення пенсії державного службовця вона вважає неправомірним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства.

Зазначає, що 31 березня 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення розрахунку пенсії з урахуванням інших виплат, а саме врахувати інші виплати, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за період за який обчислюється пенсія, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Відповідач листом від 31 березня 2014 року № 413/02 відмовив їй в перерахунку пенсії та зазначив, що заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стверджує, що підстав для проведення розрахунку з урахуванням «інших виплат» немає, так як це не передбачено чинним законодавством.

У судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали і просили їх задовольнити у повному обсязі. Відповідач надав заперечення проти позову, посилаючись на його необґрунтованість, просив у задоволенні позову відмовити повністю та визнати дії управління правомірними. При цьому посилається на те, що застосувати при обчислені пенсії «інші виплати» за довідкою від 25 квітня 2014 року № 320/02/03 не є можливим, оскільки вони не є складовою заробітної плати в розумінні ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям встановленому Кабінетом Міністрів України. 2

Після надання пояснень у справі та приєднання до неї копії пенсійної справи позивачки обидві сторони заявили клопотання про подальший розгляд справи за їх відсутності і на підставі положень частини 4 статті 122 КАС України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини. На підставі заяви позивачки і за розпорядженням відповідача 113898 від 16.05.2014 року позивачці з 28.04.2014 року призначено пенсію по інвалідності за Законом України «Про державну службу» у розмірі 80% від середнього заробітку. Для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачка надала відповідачу довідку від 25 квітня 2014 року № 320/02/03 видану Фрунзівським районним центром зайнятості за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за №210/18948.

При розрахунку позивачці вказаної пенсії відповідачем взято суми надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме: з 01 квітня 2009 року по 30 березня 2014 року.

При розрахунку пенсії позивачки не враховані інші виплати за вказаний вище період на загальну суму 54715 грн. 06 коп.: а саме матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 26083,84 грн., індексація 21816,46 грн. та грошова винагорода державного службовця 6815,26 грн..

За вказаний період з вищевказаних отриманих позивачкою сум заробітної плати та інших заохочувальних виплат сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування, що підтверджено відповідним записом у вказаній довідці, а також співпадінням нарахованих сум заробітку у вказаній довідці та індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою СК-6, де зазначені суми заробітку для нарахування пенсії.

Таким чином, не включення інших виплат за період з 01 квітня 2009 року по 30 березня 2014 року до заробітної плати для призначення позивачці пенсії по інвалідності державного службовця, суд вважає неправомірним, таким, що суперечить нормам діючого законодавства.

31 березня 2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення розрахунку її пенсії з урахуванням інших виплат, а саме врахувати інші виплати, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за період за який обчислюється пенсія, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Листом відповідача від 31 березня 2014 року № 413/02 позивачці було відмовлено в розрахунку пенсії та зазначено, що заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стверджується, що підстав для проведення перерахунку з урахуванням «інших виплат» немає, так як це не передбачено чинним законодавством. Оцінюючи зазначені обставини та правовідносини, що існують між сторонами суд виходить з наступного. За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно частини 2 статті 37-1 згаданого Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Згідно пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95?ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, чинне законодавство як загальне, та і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. Зазначену правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, а також по справах № 21-125а13 від 14.05.2013 року та № 21-97а13 від 28 травня 2013 року, які відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином з врахуванням процесуальних особливостей адміністративного судочинства доведення факту неправомірності дій позивача, покладається на відповідача. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 99, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити. Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Фрунзівському районі Одеської області у здійсненні ОСОБА_1 розрахунку пенсії по інвалідності як державному службовцю з урахуванням інших виплат. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Фрунзівському районі Одеської області здійснити розрахунок пенсії по інвалідності як державному службовцю ОСОБА_1 в розмірі 80% згідно довідки від 25 квітня 2014 року № 320/02/03, що видана Фрунзівським районним центром зайнятості, від заробітної плати та з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України - матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за період за який обчислюється пенсія.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Фрунзівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня його проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя :