Справа: № 823/353/16 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І.
Суддя-доповідач: Шурко О.І.
Іменем України
14 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Дуденкові О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06.11.2015 в частині звільнення ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за п. 64 "г" Положення про проходженням служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів).
- поновити ОСОБА_2 на службі в органах внутрішніх справ - на посаді старшого інспектора поліції Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області;
- стягнути з управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області розглянути питання щодо прийняття ОСОБА_2 на службу до поліції у відповідності до пункту 9 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію".
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано наказ управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06.11.2015 в частині звільнення ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за п. 64 "г" Положення про проходженням служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів); поновлено ОСОБА_2 на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Соснівського РВ УМВС України в Черкаській області; стягнуто з управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 07.11.2015 по 23.05.2016 у розмірі 22465,10 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Постанову в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Соснівського РВ УМВС України в Черкаській області та в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць, допущено до негайного виконання.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію оскаржувану постанову скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 20.03.1995.
Наказом УМВС України в Черкаській області від 06.11.2015 №312 о/с майора міліції ОСОБА_2 - старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів Соснівського районного відділу у місті Черкаси, 06 листопада 2015 року було звільнено в запас Збройних Сил України за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію".
Задовольняючи часткового позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач був позбавлений можливості реалізувати своє право щодо призначення за його згодою на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції, відтак, наказ про звільнення позивача було прийнято передчасно.
Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
02.07.2015 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII, опублікований 06.08.2015 року а газеті «Голос України» (випуск 141-142), 07.11.2015 набрав чинності. Проте, відповідно до п.1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону пункти 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 цього Закону набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 07.08.2015 року, зокрема якими визначено:
- пунктом 8 - з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів;
- пунктом 10 - працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Наказом МВС України від 06.11.2015 року №1388 «Про організаційно-штатні питання» визнано такими, що втратили чинність, штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з Переліком змін у штатах МВС. Згідно витягу з Переліку змін у штатах МВС в УМВС України в Черкаській області скасовуються всі штати, скорочуються всі посади.
Як вже було зазначено, наказом УМВС України в Черкаській області від 06.11.2015 №312 о/с майора міліції ОСОБА_2 було звільнено в запас Збройних Сил України за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Підставою звільнення позивача зазначено Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року.
Загальним правилом пріоритетними є норми спеціальних законів, а норми загального законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
Так, колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що проходження служби рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ регулюється не Кодексом законів про працю України, а законодавством про ці органи.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Вищого адміністративного суду України від 19.11.2015 р. у справі К/9991/18577/12, від 15.09.2015 р. №К/991/20127/11, від 15.10.2015 р. №К/800/16876/15.
У зв'язку з викладеним, безпідставними є посилання суду першої інстанції, що спірні правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються КЗпП України, оскільки такі правовідносини врегульовані спеціальним законодавством, а саме: Законом України «Про міліцію» від 20.12.1990 року №565-ХІІ (чинний на 06.11.2015), Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою КМ України УРСР від 29 липня 1991 року № 114, Законом України «Про Національну поліцію» №580- VIII.
Згідно постанови КМ України від 16.09.2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» територіальний орган МВС України - УМВС України в Черкаській області перебуває в стадії припинення.
Згідно положень ст. 104 ЦК України ліквідація - це така форма припинення діяльності юридичної особи, за якої перестають існувати всі її права та обов'язки без переходу прав та обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб, тобто є припиненням всіх прав і обов'язків юридичної особи без визначення правонаступника.
У зв'язку з наведеним, колегія суддів апеляційного суду також зауважує, що безпідставними є твердження суду першої інстанції, що застосування УМВС України в Черкаській області норм Закону України «Про Національну поліцію» 06.11.2015 року відбулося неправомірно та без врахування Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 року і Порядку №1074 «Про затвердження порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади».
Проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що попередження позивача про звільнення через скорочення штатів відбулося в силу Закону України «Про Національну поліцію» 06.08.2015 року, також відповідно до Закону в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення проведено звільнення, тобто 06.11.2015 року.
Також, колегія суддів звертає увагу, що вжиття роботодавцем заходів для працевлаштування працівника в новоутвореній установі відповідно до вказаного Закону не є обов'язком роботодавця.
Крім того, беручи до уваги довідку Управління кадрового забезпечення ГУНП в Черкаській області від 14.04.2016 року № 1164/12/18/02-2016, в якій зазначено, що заява ОСОБА_2 до органів та підрозділів ГУНП в Черкаській області станом на 07.11.2015 року не надходила, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем не доведено факту його звернення саме до ГУНП України в Черкаській області.
Таким чином, УМВС України вичерпало можливі правові наслідки скасування штатів і скорочення посад та діючи виключно в рамках Закону України «Про Національну поліцію» звільнило позивача з ОВС через скорочення штатів.
Як свідчать матеріали справи, з 07.11.2015 року було скасовано всі штати і скорочено всі посади в УМВС України в Черкаській області, відповідно до наказу МВС України.
Отже, вказана обставина унеможливлює прийняття з 07.11.2015 року позивача на відповідну посаду - старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Соснівського РВ УМВС України в Черкаській області і прямо суперечить вимогам наказу МВС України №1388.
Пункти 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» передбачають вирішення питання подальшого проходження служби діючими співробітниками міліції до 06.11.2015 року. Вказані норми є імперативними, тобто неприйняття працівника міліції на службу до поліції до вказаного терміну є безальтернативною підставою для його звільнення зі служби в ОВС через скорочення штатів без обов'язку вжиття роботодавцем заходів для працевлаштування працівника в новоутвореній установі.
Також, колегія суддів звертає увагу, що ГУНП в Черкаській області є новоствореним органом, який відноситься до органів Національної поліції України, а не до органів внутрішніх справ. Як свідчать матеріали справи, позивач з позовом звертався до ГУНП в Черкаській області, а УМВС України в Черкаській області, як другий відповідач у встановленому процесуальному порядку залучене не було.
До того ж, суд першої інстанції, неправомірно вийшов за межі позовних вимог позивача, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надані докази, які є у справі, були оцінені колегією суддів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В свою чергу, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області повністю спростувало доводи позовної заяви та висновки суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області - задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволені позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Повний текст постанови виготовлено 15.07.2016.
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Степанюк А.Г.
Василенко Я.М.