Справа: № 729/179/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Кузюра В. О. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.
Іменем України
14 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Беспалова О.О., суддів: Губської О. А., Грибан І. О., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Бобровицького районного суду Чернігівської області від 20 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Бобровицького районного суду Чернігівської області від 20 травня 2016 року адміністративний позов залишено без задоволення.
Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, позивач, 01.09.1954 р. н., з 07.10.2005 р. проживає на території України.
Постійне проживання підтверджено довідкою Кобижчанської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області від 15.02.2016 р. № 231 (а. с. 8).
28.11.2014 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
Листом від 03.03.2015 р. № 899/04 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з тим, що трудова книжка містить виправлення та неточності, а також тим, що позивач не надав відповідачу відповідну довідку про заробітну плату за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. (а. с. 5).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
У відповідності до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 цього Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Грузія про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення від 09.01.1995 р. при визначенні права на пенсію, зокрема на пільгових умовах і за вислугу років, враховується трудовий стаж, набутий на території України (і) або Республіки Грузія, а також трудовий стаж, що визнається на території будь-якої зі Сторін.
Потрібні для пенсійного забезпечення документи, видані у встановленому порядку на території однієї Сторони, приймаються без легалізації на території другої Сторони.
Обчислення пенсій здійснюється із заробітку (прибутку) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Розміри заробітку (прибутку) визначаються виходячи з офіційно встановленого курсу національної валюти на момент призначення пенсії.
У відповідності до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 р. № 58, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
У відповідності до вказаного Порядку за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1).
Матеріали справи свідчать, що позивач вказаної довідки не подавав.
Відповідач надсилав на різні адреси позивача листи з повідомленням про необхідність надання зазначеної довідки та уточнюючих документів для підтвердження стажу за певні періоди (а. с. 60 - 62).
Зважаючи на те, що позивач додаткових документів не надав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у відповідача можливості призначити позивачу пенсію за віком, позаяк, для розрахунку цієї пенсії необхідні дані про розмір отримуваного доходу.
Доводи апеляційної скарги жодним чином висновок суду першої інстанції не спростовують та відображають, фактично, обґрунтування позову.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Бобровицького районного суду Чернігівської області від 20 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Постанову Бобровицького районного суду Чернігівської області від 20 травня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення копії рішення сторонам і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. О. Беспалов
Суддя І. О. Грибан
Суддя О. А. Губська
Головуючий суддя Беспалов О.О.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.