Постанова від 14.07.2016 по справі 872/2а-20/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2016 рокусправа № 872/2а-20/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередниченко В.Є.

суддів: Коршуна А.О. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_1, третя особа - публічне акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» про примусове відчуження земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Нікопольська районна державна адміністрація Дніпропетровської області 11 травня 2016 року звернулася до суду із адміністративним з позовом до ОСОБА_1, третя особа - публічне акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (далі - ПАТ «ОГЗК»), в якому просить:

- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку площею 3,99 га., що належить на праві власності громадянину ОСОБА_1 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ІІІ-ДП №056578 від 27 грудня 2002 року та має наступні характеристики: місцезнаходження - на території Чкалівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області; площа - 3,99 га.; кадастровий номер - 1222986700:01:006:0691; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорія - землі сільськогосподарського призначення, за ціною 95884,54 гривень під розміщення об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення (розширення Чкалівського кар'єру №1 публічного акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення).

- зобов'язати громадянина ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку площею 3,99 га., яка розташована на території Чкалівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1222986700:01:006:0691 протягом 5 (п'яти) днів з дня набрання постановою суду законної сили.

Позов обґрунтовано тим, що вказана земельна ділянка знаходиться в межах запланованого розширення Чкалівського кар'єру №1 ПАТ «ОГЗК» з видобування корисних копалин загальнодержавного значення. У зв'язку з відмовою власника здійснити добровільне відчуження земельної ділянки, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом для вирішення питання щодо примусового відчуження земельної ділянки, що перебуває у власності, в порядку, визначеному Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» від 17 листопада 2009 року №1559-VI.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи позовної заяви, колегія суддів зробила висновок, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» здійснює діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення (марганцевої руди) західної частини Нікопольського марганцевого родовища на території Нікопольського марганцевого родовища на території Нікопольського району Дніпропетровської області на підставі Спеціального дозволу на користування надрами №597 від 06.08.1996 року (а.с.32).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 3,99 га на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку Серія ІІІ-ДП № 056578 від 27.12.2002 року та має наступні характеристики: місцезнаходження на території Чкалівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області; площа - 3,99 га; кадастровий номер 1222986700:01:006:0691; цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорія землі сільськогосподарського призначення. (а.с.34)

Зазначена земельна ділянка знаходиться в межах гірничого відводу, виданого ПАТ «ОГЗК» згідно з актом про надання гірничого відводу, виданого Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України 26 грудня 2011 року за № 1921 (а.с.46).

У зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка знаходиться в межах запланованого розширення Чкаловського кар'єру №1 з видобування корисних копалин загальнодержавного значення (марганцевої руди) ПАТ «ОГЗК» звернулось до Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з метою врегулювання питання щодо відчуження земельної ділянки (а.с.6).

Нікопольською РДА Дніпропетровської області 23 квітня 2014 року прийнято розпорядження № Р-157/0/321-14 «Про початок процедури відчуження шляхом викупу земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних осіб, для суспільних потреб та затвердження відповідних попередніх заходів» (а.с.7-8).

Розпорядженням від 16 лютого 2016 року №Р-118/0/321-16, зокрема, затверджено викупну ціну земельної ділянки площею 3,99 га (кад. номер 1222986700-01-006-0691) із земель сільськогосподарського призначення (рілля), що перебуває у приватній власності ОСОБА_1 (державний акт Серія ІІІ-ДП №056587), на території Чкалівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області - в розмірі 95884,54 гривень (дев'яносто п'ять тисяч вісімсот вісімдесят чотири грн. 54 коп.); відчужено по викупній ціні 95884,54 грн. шляхом викупу для суспільних потреб (розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин) земельну ділянку площею 3,99 га, яка перебуває у приватній власності ОСОБА_1, із земель сільськогосподарського призначення приватної власності (ріллі) на території Чкалівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області з метою подальшого відведення її в оренду ПАТ «ОГЗК» для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (а.с.11).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України №1599-VI, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб.

Стаття 4 Закону України №1599-VI встановлює принципи відчуження об'єктів права приватної власності для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.

Згідно з частиною 3 вказаної статті, викуп земельних ділянок для суспільних потреб, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може здійснюватися за умови відшкодування їх вартості відповідно до закону.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України №1599-VI, викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються, або якщо розміщення таких об'єктів на інших земельних ділянках безпосередньо завдасть значних матеріальних збитків або спричинить негативні екологічні наслідки відповідній територіальній громаді, суспільству або державі в цілому.

Згідно з частиною 6 статті 4 Закону України №1599-VI примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності здійснюється за умови надання її власнику відповідно іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено з власником відчужуваної земельної ділянки.

Відповідно до статті 1 ст. 6 Закону України №1599-VI, заходи щодо відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів та коштів юридичних осіб, що ініціювали відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб.

Частиною 1 статті 8 Закону України №1599-VI передбачено, що органи виконавчої влади відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені (крім об'єктів, викуп яких віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування), для таких суспільних потреб, зокрема, з метою розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин.

Частинами 2-3 статті 10 Закону України №1599-VI передбачено, що орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, зобов'язаний письмово повідомити про це їх власника (власників) протягом п'яти днів з дня прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.

Інформація (письмове повідомлення) надсилається власнику (власникам) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому (їм) особисто під розписку.

Нікопольською районною державною адміністрацією направлено на адресу відповідача письмове повідомлення № 24 від 16.02.2016 року про прийняття рішення про викуп земельної ділянки, із додатком плану земельної ділянки, що підлягає викупу і копію розпорядження про її викуп. Вказані документи направлено на адресу відповідача 16.03.2016 року, що підтверджено чеком про відправлення цінного листа (а.с.12,13).

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону України №1599-VI власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, протягом одного місяця з дня отримання інформації (письмового повідомлення) згідно із статтею 10 цього Закону письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу.

Отримання відповідачем 17 березня 2016 року письмового повідомлення № 24 від 16.02.2016 року про прийняття рішення про викуп земельної ділянки, із додатком плану земельної ділянки, що підлягає викупу і копією розпорядження про її викуп підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 13).

Відповідачем згоди на проведення переговорів щодо відчуження шляхом викупу для суспільних потреб земельної ділянки або відмови від такого викупу у письмовому вигляді у встановлений Закону України №1559-VI строк надано не було.

У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України №1599-VI у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення об'єктів, пов'язаних з видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення.

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» здійснює діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення (марганцевої руди) західної частини Нікопольського марганцевого родовища на території Нікопольського марганцевого родовища на території Нікопольського району Дніпропетровської області на підставі Спеціального дозволу на користування надрами №597 від 06.08.1996 року.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року №827 марганцева руда, яку видобуває підприємство, входить до переліку корисних копалин загальнодержавного значення.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року №1723 ПАТ «ОГЗК» включено до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки України.

Земельна ділянка відповідача знаходиться в межах гірничого відводу, наданого ПАТ «ОГЗК» згідно з актом про надання гірничого відводу, виданого Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України 26 грудня 2011 року за №1921. Згідно з вказаним актом, у межах гірничого відводу підлягають використанню поклади марганцевих руд (а.с.19,20,46).

По фронту робіт кар'єрів з видобування корисних копалин, в межах гірничого відводу ПАТ «ОГЗК», знаходяться земельні ділянки приватної власності сільськогосподарського призначення, в тому числі й ділянка відповідача, без викупу яких, розширення кар'єрів з видобування корисних копалин та подальша робота підприємства не є можливою.

Таким чином, діяльність ПАТ «ОГЗК» - підприємства, що має стратегічне значення неможлива без припинення права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 3,99 га.

У відповідності до частин 1 та 2 статті 16 Закону України №1599-VI орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів. Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, підлягає задоволенню, у разі якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.

Враховуючи викладене, колегія суддів зробила висновок про те, що позивачем доведена суспільна необхідність та мотиви суспільної потреби у примусовому відчуженні земельної ділянки ОСОБА_1 для проведення ПАТ «ОГЗК» подальшого видобування марганцевої руди, що має стратегічне значення для держави.

Зважаючи на те, що позивачем доведена неможливість розширення меж кар'єрів з видобування корисних копалин загальнодержавного значення (марганцевої руди) ПАТ «ОГЗК» без припинення права власності відповідача на земельну ділянку, суд зробив висновок про обґрунтованість адміністративного позову, підтвердження його належними та допустимими доказами, що є підставою для його задоволення в частині примусового відчуження визначеної земельної ділянки ОСОБА_1

Що стосується грошової оцінки земельної ділянки, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України № 1559-VІ викупна ціна - вартість земельної ділянки (її частини), житлового будинку, інших будівель, споруд, багаторічних насаджень, що на ній розміщені, з урахуванням збитків, завданих власнику внаслідок викупу земельної ділянки, у тому числі збитків, що будуть завдані власнику у зв'язку з достроковим припиненням його зобов'язань перед третіми особами, зокрема упущена вигода.

Відповідно до статті 5 Закону України № 1559-VІ викупна ціна включає вартість земельної ділянки (її частини), житлового будинку, інших будівель, споруд, багаторічних насаджень, що на ній розміщені, з урахуванням збитків, завданих власнику внаслідок викупу земельної ділянки, у тому числі збитків, що будуть завдані власнику у зв'язку з достроковим припиненням його зобов'язань перед третіми особами, зокрема упущена вигода, у повному обсязі. Розмір викупної ціни затверджується рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що здійснює викуп земельної ділянки, або встановлюється за рішенням суду.

Вартість земельної ділянки, що відчужується або передається у власність замість відчуженої, визначається на підставі її експертної грошової оцінки, проведеної відповідно до закону.

Звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок, що відчужуються, підлягають рецензуванню, державній експертизі землевпорядної документації у випадках та в порядку, визначених законом.

Суб'єкти оціночної діяльності для проведення такої оцінки визначаються органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування або особою, яка ініціювала відчуження об'єктів нерухомого майна, в порядку, визначеному законом, а вартість надання послуг з рецензування або проведення державної експертизи звітів з експертної грошової оцінки сплачується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

У разі, якщо власник виступає проти відчуження свого нерухомого майна за оцінкою, проведеною суб'єктом оціночної діяльності, визначеним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, він може залучити іншого суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості нерухомого майна чи проведення рецензування звіту з оцінки такого майна. У цьому разі витрати на виконання таких послуг несе власник майна.

Як встановлено частиною другою статті 19 Закону України № 1378-IV від 11 грудня 2003 року «Про оцінку землі» (далі - Закон № 1378-IV), експертна грошова оцінка вільних від будівель та споруд земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, що проводиться у зв'язку з викупом цих земельних ділянок для суспільних потреб чи їх примусовим відчуженням з мотивів суспільної необхідності, проводиться на основі методичного підходу капіталізації чистого операційного або рентного доходу від використання земельних ділянок з урахуванням їх використання за цільовим призначенням (використанням), встановленим на день прийняття рішення про викуп таких земельних ділянок для суспільних потреб.

Затверджена Нікопольською райдержадміністрацією викупна ціна належної відповідачу земельної ділянки визначена на підставі звіту про експертну оцінку земельної ділянки загальною площею 3,99 га, що знаходиться в приватній власності у ОСОБА_1 (а.с.21-31), проведену на замовлення ПАТ «ОЗГК» Державним підприємством «Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» в особі товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Експерт».

Згідно із змістом вказаного звіту при проведенні оцінки земельної ділянки застосовано, в тому числі, методичний підхід, що базується на капіталізації чистого операційного доходу (визначається на основі аналізу ринкових ставок орендної плати за землю) та рентного доходу (як різниці між очікуваним доходом від продукції, одержуваної на земельній ділянці (фактичної або умовної) та виробничими витратами і прибутком виробника) та передбачає визначення розміру вартості земельної ділянки від найбільш ефективного її використання з урахуванням установлених обтяжень та обмежень. Вказаний методичний підхід включає визначення вартості земельної ділянки як поточної вартості майбутніх доходів від її використання та продажу.

Вищенаведене свідчить про відповідність звіту вимогам як частини другої статті 19 Закону № 1378-IV, так і статей 1, 5 Закону № 1559-VІ щодо складових викупної ціни.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку протягом 5 днів з дня набрання постанови суду законної сили, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.183-1 КАС України у постанові адміністративного суду про задоволення позову зазначається інформація про: об'єкт примусового відчуження, його місцезнаходження, площу, кадастровий номер, цільове призначення, категорію земель; умови попереднього повного відшкодування вартості земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, збитків, завданих власнику внаслідок примусового відчуження, та їх розмір, визначений відповідно до закону; строк, протягом якого власник має звільнити земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що на ній розміщені; джерело фінансування витрат, пов'язаних із примусовим відчуженням.

Як встановлено абз.2 ч.3 ст.4 Закону України № 1559-VІ, примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості на підставі та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст.6 Закону України № 1559-VІ заходи щодо відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів та коштів юридичних осіб, що ініціювали відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб.

При цьому, колегія суддів вважає недоцільним встановлення календарного строку звільнення відповідачем земельної ділянки, а визнає за можливе обумовити цей строк настанням події - датою фактичного відшкодування власнику вартості земельної ділянки.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів зробила висновок про необхідність часткового задоволення позову.

Керуючись статтями 158-163, 183-1 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку площею 3,99 га, що належить на праві власності громадянину ОСОБА_1 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку Серія ІІІ-ДП № 056578 від 27 грудня 2002 року та має наступні характеристики: місцезнаходження на території Чкалівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області; площа - 3,99 га; кадастровий номер 1222986700-01-006-0691; цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорія - землі сільськогосподарського призначення за ціною 95884,54 грн. (дев'яносто п'ять тисяч вісімсот вісімдесят чотири) гривні 54 копійки під розміщення об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення (розширення Чкалівського кар'єру №1 публічного акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення).

Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити вказану земельну ділянку після попереднього і повного відшкодування її вартості.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України в 10 денний строк з дня отримання її копії.

Повний текст постанови виготовлений 15 липня 2016 року.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: О.В. Юхименко