ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
15 липня 2016 року м. Київ № 826/10840/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М., розглянувши позовну заяву Всеукраїнської громадської організації "Український конгрес Інвалідів" до заступника керівника Київської місцевої прокуратури №3 Одуденко Алли Володимирівни про вчинення відповідних дій, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва 14 липня 2016 року надійшла позовна заява Всеукраїнської громадської організації "Український конгрес Інвалідів" (далі - позивач) до заступника керівника Київської місцевої прокуратури №3 Одуденко Алли Володимирівни (далі - відповідач) про визнання порушення відповідачем права позивача щодо вчасної реєстрації заяви на відкриття кримінального провадження та зобов'язання відповідача вчинити дії по усуненню дискримінації прокуратурою позивача, провівши, відповідно до ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), реєстрацію заяви на відкриття кримінального провадження.
Так, відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що заявлені позивачем вимоги стосуються невчинення відповідачем дій щодо реєстрації заяви на відкриття кримінального провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.
Згідно з ч. 1 ст. 1, ч.ч. 1, 2 ст. 214 КПК України, порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
З огляду на викладене, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань є початком досудового розслідування у кримінальному провадженні та підлягає вирішенню виключно у порядку КПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303, ч. 1 ст. 306 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст. 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна.
Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст.ст. 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Таким чином, проаналізувавши викладені норми та обставини, суд прийшов до висновку що позовна заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1, ч. 6 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо: заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Суд зазначає, що даний спір підлягає розгляду та вирішенню слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст.ст. 318-380 КПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 109, 160, 165 КАС України, суд -
Відмовити Всеукраїнській громадській організації "Український конгрес Інвалідів" у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовною заявою до заступника керівника Київської місцевої прокуратури №3 Одуденко Алли Володимирівни про вчинення відповідних дій
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами невідкладно направити (вручити) позивачу (його уповноваженому представнику), роз'яснивши, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Крім того, роз'яснити, що розгляд і вирішення даного спору віднесено до компетенції слідчого судді місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст.ст. 318-380 КПК України.
Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, ухвала може бути оскаржена повністю або частково шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Згідно зі ст. 254 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.М. Данилишин