13 липня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/507/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Циганій С.І.,
при секретарі: Пономаренко М.М.,
за участю представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, представників відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділу освіти Новокаховської міської ради до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Відділ освіти Новокаховської міської ради (далі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області (далі - відповідач) у якому просить, з урахування заяви про уточнення позовних вимог:
визнати невідповідними вимоги Державної фінансової інспекції в Херсонській області про усунення порушень законодавства від 30.03.2016 року №21-03-14-14/1190, щодо:
- недотримання спеціальним фондом надходжень від батьківської плати та покриття за рахунок коштів загального фонду міського бюджету ясла-садка №1 "Дюймовочка" харчування дітей санаторних груп на суму 164408,26 тис. грн.;
- видатки виділені за КТКВ "Загальноосвітні школи" спрямовані на фінансування заходів за КТКВ 070802 "Методична робота" по утриманню Логопедичного пункту в сумі 218487,21 грн;
- фінансування груп продовженого дня по загальноосвітнім навчальним закладам 2011-2016 років необхідно здійснювати із спеціального фонду кошторису за рахунок відповідних надходжень від батьківської плати на суму 191373,44 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що висновки ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Новокаховської міської ради та установ та закладів освіти, підпорядкованих відділу освіти Новокаховської міської ради за період з 01.08.2011р. по 01.02.2016р., є хибними, не ґрунтуються на дійсних фактичних обставинах та зроблені у зв'язку з невірним застосуванням норм чинного законодавства, а прийнята на їх підставі вимога №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р. є незаконною та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги. Просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували з підстав зазначених в письмових запереченнях. В яких зазначили, що оскаржувана вимога винесена правомірно, в межах повноважень та на підставі законодавства України.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають залишенню без задоволення.
Працівниками ДФІ в Херсонській області на виконання п.1.2.1.1 плану роботи Державної фінансової інспекції в Херсонській області на I квартал 2016р. у термін з 02.02.2016р. по 01.02.2016р. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відділу освіти Новокаховської міської ради за період з 01.08.2011р. по 01.02.2016р., за наслідками якої складено акт ревізії від 04.03.2016р. №03-17/01.
На підставі акту ревізії, в якому викладені висновки ревізорів про допущені позивачем порушення, відповідачем надіслано на адресу позивача лист-вимогу №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р., якою позивача зобов'язано усунути порушення та повідомити про їх виконання до 30.04.2016р.
Позивач оскаржує п.п.1 , 3, 4 вимоги №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р., а саме:
- п.1. Ревізією обґрунтованості проведення видатків за загальним та спеціальним фондами кошторисів установ та закладів освіти та відповідності віднесення видатків бюджету встановлено, що за період з 01.01.2015р. по 01.01.2016р. в порушення вимог п.8 ч.1 ст.7, ст.8, ч.2 ст.10, ст.119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-VІ, Тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів», затвердженої назом МФУ від 14.01.2011р. №11 (далі - Наказ №11) кошти в сумі 221435,56 грн., виділені за КТКВ 070201 “Загальноосвітні школи” спрямовані на фінансування заходів за КТКВ 070802 “Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти” по утриманню Логопедичного пункту, що не відповідає бюджетним призначенням, встановленим рішенням сесії Новокаховської міської ради від 28.01.2015р. №1903 «Про міський бюджет на 2015 рік».
- п.3. Встановлено, рішеннями сесії Новокаховської міської ради на навчальні роки доведено мережу закладів освіти міста, відповідно до якої виділено граничні обсяги бюджетних призначень із загального фонду бюджету. В мережі навчальних закладів на 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016 навчальні роки групи продовженого дня по загальноосвітнім закладам за рахунок коштів загального фонду бюджету не передбачені. Таким чином, протягом за період з 01.08.2011 по 01.09.2014 внаслідок не забезпечення обґрунтованого розподілу в кошторисі доходів та видатків за КТКВ 070201 «Загальноосвітні школи...» між загальним та спеціальним фондами, за рахунок коштів, виділених по загальному фонду кошторису проведені видатки на загальну суму 331786,42 грн. на утримання посад вихователів груп продовженого дня загальноосвітніх шкіл, тоді як вказані витрати підлягали здійсненню за рахунок відповідних надходжень від батьківської плати, чим порушено вимоги ч. 8 статті 13, ч. 4 статті 23 Бюджетного кодексу, п. 20, 23, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.02р. №228 (далі - постанова №228).
- п.4. Перевіркою законності формування доходної частини кошторису, повноти надходження батьківської плати за перебування дітей у дошкільних навчальних закладах встановлено, що у дошкільному закладі - ясла-садку №1 комбінованого типу звільнено від батьківської плати за харчування дітей з малими формами туберкульозу. Перевіркою особових справ дітей, які зараховані до санаторної групи ясла-садку №1 встановлено, що діагнози, за якими зараховані діти до санаторного ясла-садку №1 не відносяться до малих та затухаючих формам- туберкульозу та відповідно до вимог п.2.6 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і, комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», затвердженого наказом МОНУ від 21.11.02р. №667 та рішень виконавчого комітету були відсутні підстави для звільнення від батьківської плати за харчування зазначених дітей. Внаслідок зазначеного, недотримано спеціальним фондом надходжень від батьківської плати та в порушення вимог ч.3, 4, 5, ст.13 Бюджетного Кодексу України та п.п.20, 23 Порядку №228 і призвело до покриття за рахунок коштів загального фонду міського бюджету, виділених за КФК 070101 «Дошкільні заклади освіти» на КЕКВ 2230 «Продукти харчування» видатків, які повинні здійснюватися за рахунок відповідних надходжень (батьківської плати) до спеціального фонду установи на загальну суму 164408,26 грн.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993р. №2939-ХІІ (далі - Закон України №2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діял.ьністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно з п.2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550 (далі - Порядок), інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п.35 Порядку результати ревізії оформляються актом. Пунктом 40 Порядку визначено, що у разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.
Пунктом 46 Порядку передбачено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України №2939-ХІІ законні вимоги службових осіб державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Відповідно до ст.13 Закону України №2939-ХІІ дії або бездіяльність службових осіб державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.
Стосовно п.1 вимоги №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р. суд зазначає наступне.
Логопедичний пункт не є закладом освіти та не відносяться до загальноосвітніх навчальних закладів освіти. Так як відповідно до ст.9 Закону України “Про загальну середню освіту” до загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної освіти належать:середня загальноосвітня школа; спеціалізована школа (школа-інтернат); гімназія; ліцей; колегіум; - загальноосвітня школа-інтернат; спеціальна загальноосвітня школа (школа-інтернат); загальноосвітня санаторна школа (школа-інтернат); - школа соціальної реабілітації.
Відповідно до п.1.2 Положення №135 про логопедичні пункти системи освіти, логопедичні пункти відкриваються районними, міськими органами державного управління освітою в межах асигнувань, передбачених у бюджеті для цієї мети.
Відповідно до Тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року №11 (далі-Наказ №11) фінансування видатків на утримання Логопедичного пункту повинно плануватися та проводитися за рахунок коштів, виділених за КТКВ 070802 “Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти”.
Відповідно до рішення 75 сесії 6 скликання Новокаховської міської ради від 28.01.2015р. №1903 «Про міський бюджет на 2015 рік» бюджетні призначення та бюджетні асигнування в кошторисі за КТКВ 070802 “Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти” на зазначені цілі не виділялися.
У періоді з 01.01.2015р. по 01.01.2016р. в порушення вимог Наказу №11 та п.8 ч.1 статті 7, статті 8, ч.2 статті 10, статті 119 Бюджетного кодексу України №2456 кошти в сумі 221435,56грн., виділені за КТКВ 070201 “Загальноосвітні школи” спрямовані на фінансування заходів за КТКВ 070802 “Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти” по утриманню Логопедичного пункту, що не відповідає бюджетним призначенням, встановленим рішенням сесії Новокаховської міської ради від 28.01.2015р. №1903 «Про міський бюджет на 2015 рік».
Стосовно п.3 вимоги №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р. суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 14 Закону «Про освіту» питання щодо мережі навчальних закладів та установ організацій системи освіти, обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів, установ, організацій системи освіти, що є комунальною власністю, та забезпечення фінансування витрат на їх утримання належить до повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в галузі освіти.
Відповідно до п.7 Положення про групу продовженого дня загальноосвітнього навчального закладу, затвердженого постановою КМУ від 05.10.2009р. №1121 рішення про утворення групи продовженого дня загальноосвітнього навчального закладу державної та комунальної форми власності приймає його керівник за погодженням з місцевим органом виконавчої влади та органом місцевого самоврядування. Проте, ні під час ревізії, ні під час заперечень будь-які рішення про утворення груп продовженого дня за рахунок коштів бюджету погоджене з виконавчим комітетом Новокаховської міської ради не надано.
Рішеннями виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 26.07.2011р. №276 „Про затвердження мережі закладів освіти на 2011-2012 навчальний рік”, від 28.08.2012р. №360 „ Про затвердження мережі закладів освіти на 2012-2013 навчальний рік”, від 23.09.2013р. №319 „ Про затвердження мережі закладів освіти на 2013-2014 навчальний рік” та від 23.09.2014р. №319 „Про затвердження мережі закладів освіти на 2014-2015 навчальний рік” доведено мережу навчальних закладів на 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016 навчальні роки, відповідно до якої виділено граничні обсяги бюджетних призначень загального фонду бюджету.
В затвердженій рішеннями сесії Новокаховської міської ради мережі навчальних закладів на 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016 навчальні роки групи продовженого дня по навчальним закладам відсутні. Відповідно і фінансування за рахунок коштів загального фонду на цю мету не виділено так як відповідно до ст.32 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” фінансове забезпечення закладів освіти повинно обов'язково бути обґрунтовано рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до мережі навчальних закладів.
Відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010р. №796 організація, проведення у позанавчальний час заходів за освітнім, науковим, технічним, художнім, туристичним, екологічним, спортивним, оздоровчим та гуманітарним напрямами, крім тих, що фінансуються за рахунок коштів загального фонду державного та місцевих бюджетів є платною послугою та видатки з їх проведення повинно здійснюватися за рахунок коштів спеціального фонду.
В зв'язку з вищевикладеним, фінансування груп продовженого дня по навчальним закладам необхідно було здійснювати із спеціального фонду кошторису за рахунок відповідних надходжень від батьківської плати.
Протягом періоду з 01.08.2011р. по 01.09.2014р. за рахунок коштів загального фонду кошторису проведено видатки по утриманню груп продовженого дня, тоді як вказані витрати підлягали здійсненню за рахунок відповідних надходжень від батьківської плати, віднесених ч.4 ст.13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. №2456-VІ, до першої групи власних надходжень бюджетної установи.
Суд робить висновок, що протягом періоду з 01.08.2011р. по 01.09.2014р. внаслідок не забезпечення обґрунтованого розподілу в кошторисі доходів та видатків за КТКВ 070201 між загальним та спеціальним фондами, за рахунок коштів, виділених по загальному фонду кошторису проведені видатки на утримання посад вихователів груп продовженого дня окремих загальноосвітніх шкіл, які повинні здійснюватися за рахунок відповідних надходжень по спеціальному фонду на загальну суму 331786,42 грн.
Стосовно п.4 вимоги №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р. суд зазначає наступне.
Згідно до вимог п.2 ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628-111 організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, а також на керівників.
Відповідно до п.4 рішення виконавчого комітету Новокаховської міської ради «Про встановлення для батьків плати за харчування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах» від 24.01.2012р. №35, від 22.01.2013р. №22, від 25.02.2014р. №45, від 27.01.2015р. №17 та від 26.01.2016р. №14 (далі - рішення виконавчого комітету), плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими формами туберкульозу.
Відповідно до п.2.6 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки країни від 21 листопада 2002 року №667 (далі Порядок №667), плата з батьків справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу.
Згідно роз'яснення, наданого Херсонською міською протитуберкульозною поліклінікою, до малих та затухаючих форм туберкульозу відноситься група показань - діти з активним туберкульозом (хворі на вперше діагностовані малі та розповсюджені форми туберкульозу після санаторного лікування для вершення підтримуючої фази хіміотерапії) - кат.1, 2, 3, 4.
При вивчені особових справ дітей, які зараховані до санаторної групи ясла-садку №1 встановлено, що до закладу зараховані діти з діагнозами - ранніми проявами туберкульозної інфекції. Однак, зазначені діагнози, відповідно до роз'яснення наданого Херсонською міською протитуберкульозною поліклінікою), не відносяться до малих затухаючих форм туберкульозу.
Таким чином, підстави для зарахування дітей з ранніми проявами туберкульозної інфекції у групи санаторного лікування є, проте відсутні підстави для звільнення їх батьків від сплати за харчування.
Відповідно до п.2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628-111 організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, а також на керівників.
Суд робить висновок, що внаслідок не справляння плати з батьків за харчування дітей, діагнози яких не відносяться до малих затухаючих форм туберкульозу у санаторній групі ясла-садку №1, недотримано спеціальним фондом надходжень від батьківської плати на суму 164408,26 грн., що є порушенням вимог п.2.6 Порядку №667 та рішень виконавчого комітету Новокаховської міської ради.
Статтями 11, 71 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що п.п.1,3,4 вимоги №21-03-14-14/1190 від 30.03.2016р. прийняті відповідачем правомірно.
В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення, в той час як позивач не надав достатні та належні докази зворотного.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов відділу освіти Новокаховської міської ради - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 липня 2016 р.
Суддя Циганій С.І.
кат. 9.3