Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
про зупинення провадження по справі
"15" липня 2016 р. № 820/3310/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові клопотання представників відповідачів Державної судової адміністрації України та Харківського апеляційного господарського суду про зупинення провадження у справі №820/3310/16 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Харківського апеляційного господарського суду, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної судової адміністрації України, Харківського апеляційного господарського суду, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області, в якому просить суд:
- зобов'язати Харківський апеляційний господарський суд здійснити перерахунок заробітної плати в повному обсязі з урахуванням премій, встановлених щомісячно відповідними наказами Харківського апеляційного господарського суду, та усіх надбавок, що нараховуються залежно від розміру посадового окладу: за період з 26.10.2014р. по 28.03.2015р. включно, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України «Про прокуратуру»), за період з 29.03.2015р. по 08.09.2015р. включно, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд"), за період з 09.09.2015р. по 31.12.2015р., виходячи з посадового окладу - 0,4 від місячного посадового окладу судді місцевого суду без 50-відсоткового зменшення, з врахуванням фактично виплаченої заробітної плати, виплативши різницю в нарахованих сумах з урахуванням виплачених коштів.
- зобов'язати Державну судову адміністрацію України вчинити дії щодо затвердження кошторису та виділення коштів для виплати перерахованої суми заробітної плати ОСОБА_1 з 26 жовтня 2014 року по 28 березня 2015 року, виходячи з розміру посадового окладу, визначеного відповідно до абзацу другого частини першої статті 144 Закону України від 07.07.2010 р. № 2453- VI "Про судоустрій і статус суддів" у редакції Закону України від 14.10.2014 р. № 1697-VIІ "Про прокуратуру", а з 29 березня 2015 року по 08 вересня 2015 року включно, виходячи з розміру посадового окладу, визначеного згідно з абзацом другим частини першої статті 147 Закону України від 07.07.2010 р. № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" в редакції Закону України від 12.02.2015 р. № 192-VIІІ "Про забезпечення права на справедливий суд".
- зобов'язати відповідачів: Харківський апеляційний господарський суд та Державну судову адміністрацію України подати до Харківського окружного адміністративного суду у 10-денний строк звіт про виконання рішення по даній справі.
- допустити негайне виконання постанови суду про присудження перерахованої заробітної плати - у межах суми стягнення за один місяць.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Від представників відповідачів Державної судової адміністрації України та Харківського апеляційного господарського суду через канцелярію суду надійшли клопотання про зупинення провадження по справі до прийняття рішення Верховним Судом України у справі за заявою Державної судової адміністрації України про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 25.02.2016 у справі № 820/4653/15 з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, які вони просили розглядати без їх участі.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув з невідомих для суду причин, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 КАС України.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, встановив наступне.
Як вбачається з позовної заяви, відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 14.10.2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" частину першу статті 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" доповнено абзацом другим, згідно з яким розмір її посадового окладу, як посада якої віднесена до шостої категорії посад державних службовців установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців. Пунктом 13 розділу ІІ Перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" на Кабінет Міністрів України був покладений обов'язок у тримісячний строк з дня, набрання чинності цим Законом привести нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. Проте Уряд ці вимоги не виконав і заробітна плата не виплачується їй відповідно до норм Закону, які набрали чинності з 26.10.2014 року. Вважає, що порушуються її права.
На теперішній час в рішеннях Вищого адміністративного суду України від 25.02.2016 у справі № К/800/34717/15, від 15.12.2015 № К/800/18353/15, від 17.11.2015 № К/800/22940/15, від 25.02.2015 № 820/4653/15 викладено правову позицію щодо стягнення заборгованості по заробітній платі.
При цьому Вищий адміністративний суд України по різному застосував норми чинного законодавства при вирішення питання щодо стягнення заборгованості по заробітній платі працівникам апарату суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Так, 01.04.2016 р. по справі з аналогічними позовними вимогами, Державною судовою адміністрацією України подано заяву до Верховного суду України про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 25.02.2016 р. з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України та 07.04.2016 р. Верховним судом України ухвалено рішення про відкриття провадження по вищезазначеній справі.
З огляду на викладене, зазначені обставини свідчать про те, що суд першої інстанції на даний час позбавлений можливості прийняти законне і обґрунтоване рішення, яке відповідає усталеній практиці розгляду аналогічних справ, оскільки з наявної судової практики вбачається відсутність єдиного підходу вищих судових органів до вирішення справ цієї категорії.
Така ситуація свідчить про правову невизначеність щодо можливості забезпечення законних прав та інтересів учасників судового розгляду, оскільки може призвести до подальшого неодноразового скасування судових рішень та інших негативних наслідків (у тому числі процесуальних витрат) як для учасників процесу, так і для суду.
Таким чином, на переконання суду, для вирішення цієї справи буде мати значення позиція Верховного Суду України у справі за заявою Державної судової адміністрації України про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 25.02.2016 року у справі №820/4653/15.
У зв'язку із цим, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування п.3 ч.1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України та зупинення провадження у справі, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для зупинення провадження у цій справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 41, 128, п.3 ч.1 ст. 156, 160, 165, 186, 244-2, 254 КАС України, суд, -
Клопотання представників відповідачів Державної судової адміністрації України та Харківського апеляційного господарського суду про зупинення провадження у справі №820/3310/16 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Харківського апеляційного господарського суду, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зупинити провадження по справі №820/3310/16 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Харківського апеляційного господарського суду, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішення Верховного Суду України по справі № 820/4653/15.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Н.А. Полях