Постанова від 04.07.2016 по справі 211/2145/16-а

Справа № 211/2145/16-а

Провадження № 2-а/211/45/16

ПОСТАНОВА

іменем України

04 липня 2016 року Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області складі:

головуючого судді Папариги В.А.,

при секретарі Дьяконовій Т.Ю.,

за відсутності сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.05.2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, який в послідуючому уточнила. В обґрунтування своїх вимог, позивач послалася на те, що з 07.09.2011 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію згідно з Законом України «Про державну службу». Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано матеріальну допомогу, надану їй для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення та за сумлінну і безперервну працю в органах місцевого самоврядування з індексацією перелічених виплат. За її зверненням, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідач вважає, що вищезазначені види допомоги не входять до фонду оплати праці державного службовця. Вона не погоджується з відмовою відповідача, так як, посилаючись на вимоги чинного законодавства України, стверджує, що суми виплат належать до фонду додаткової заробітної плати і з них сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому вони повинні бути враховані при обчисленні пенсії. Просила суд визнати вказані дії Криворізького південного об'єднання управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської протиправними та просила зробити перерахунок нарахованої їй пенсії станом на 7 вересня 2011 року з урахуванням за останні 24 календарних місяців перед зверненням за пенсією: матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну і безперервну працю в органах місцевого самоврядування, враховуючи також індексацію перелічених виплат; при проведенні перерахунку залишити 90 % від заробітної плати та виплатити різницю пенсії, починаючи з 07 вересня 2011 року.

В судове засідання 04.07.2016 року сторони не з'явилися надали заяви про продовження розгляду справи за їх відсутності, позивач на позові наполягає, представник відповідача проти позову заперечує.

Відповідно до положень ст. 41 КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Будучи присутньою у судовому засіданні 02.07.2016 року, позивач ОСОБА_1 уточнені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, та посилаючись на обставини, викладені в уточненому адміністративному позові, просила суд позов задовольнити в повному обсязі.

Будучи присутньою у судовому засіданні 02.07.2016 року, представник відповідача ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення позовних вимог. Свої заперечення представник відповідача обґрунтувала тим, що відповідно ст. 33,37 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії». При цьому такі виплати, як компенсація за невикористану відпустку за відпрацьований період роботи, індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не враховуються для обчислення пенсії. Крім того, позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку 14.04.2016 року і надала довідку виконавчого комітету Криворізької міської ради № 41 від 14.04.2016 року, в якій заначено індексацію заробітної плати та грошову допомогу за сумлінну і безперервну працю в органах місцевого самоврядування. Вказаних даних в попередній довідці від 05.09.2011 року № 242 від 05.09.2011 року вказано не було.

Дослідивши матеріали справи, прийнявши до уваги пояснення сторін в судовому засіданні 02.07.2016 року, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 07.09.2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати ( а.с. 24-27).

14.04.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок нарахованої їй пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексації заробітної плати, долучивши до заяви довідку Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 14.04.2016 року про складові її заробітної плати ( а.с. 7-9 - копія заяви та довідки).

Листом від 22.04.2016 року на звернення позивача заступником начальника Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відповідь про відмову в перерахунку позивачу пенсії з посиланням на те, що пенсія їй призначена та виплачується згідно законодавства ( а.с. 10 - копія листа).

Частиною другою ст. 33 Закону України « Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вигляді, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до структури заробітної праці державного службовця.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України « Про оплату праці».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така ж правова позиція була висловлена у судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 18 травня та 20 грудня 2012 року (справи №№ К-10879/09, К/9991/59887/12 відповідно) та Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

В обґрунтування тих обставин, що матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексація заробітної плати були враховані в загальний заробіток позивачки ОСОБА_1, з якого було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивачем було надано довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 рік (а.с. 7 - копія довідки). У вказаній довідці зазначено, що до інших виплат віднесено: оклад, ранг, вислугу, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати. Крім того вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З матеріалів справи не вбачається, що відповідачем були надані докази, які б оспорювали факт сплати з заробітної плати позивачки страхових внесків або зборів.

Враховуючи зазначене, оскільки із заробітку позивачки ОСОБА_1, до якого увійшли матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексація заробітної плати, було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд приходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача щодо визнання протиправними дій відповідача відносно відмови у врахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексації заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1.

В той же час вирішуючи питання про період проведення перерахунку пенсії, суд вважає, що в цій частині вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, та приймаючи до уваги положення ст. 99 КАС України, якою передбачено 6-ти місячний строк звернення до суду та те, що довідку в якій містилися дані щодо індексації заробітної плати та грошової допомоги за сумлінну і безперервну працю в органах місцевого самоврядування, позивачем вперше надано відповідачу лише 14.04.2016 року, суд приходить висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідачу з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань починаючи з 17 листопада 2015 року, а з врахуванням грошової допомоги за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексації заробітної плати з моменту надання довідки про їх нарахування, а саме 14.04.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,4,7,11,17,94,157, 159, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Криворізьке південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % від суми заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань починаючи з 17 листопада 2015 року та з врахуванням грошової допомоги за сумлінну та безперервну працю в органах місцевого самоврядування та індексації заробітної плати з 14 квітня 2016 року.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивачки ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні при оголошенні постанови у той же строк із дня отримання її копії.

Суддя: ОСОБА_3