6 липня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
судді-доповідачаГриціва М.І.,
суддів:Коротких О.А., Прокопенка О.Б.,-
розглянувши заяву ОСОБА_4 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 15 жовтня 2015 року у справі за його позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області про перерахунок пенсії,
встановила:
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 15 жовтня 2015 року на підставі пункту 1 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 24 листопада 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року про відмову у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з цим рішенням суду касаційної інстанції ОСОБА_4,
30 червня 2016 року подав заяву до Верховного Суду України про перегляд цього рішення. Мотивами перегляду, як можна зрозуміти зі змісту заяви, є незаконність й необґрунтованість зазначеного рішення.
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України перевірила наведені у заяві доводи і дійшла висновку про таке.
За статтею 235 КАС Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 236 КАС сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право подати заяву про перегляд судових рішень в адміністративних справах після їх перегляду в касаційному порядку.
У статті 237 КАС передбачено мотиви, з огляду на які може бути ініційований перегляд судових рішень Верховним Судом України. Зокрема, після касаційного перегляду адміністративна справа переглядається тільки з підстави неоднакового застосування касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах (пункт 1 частина перша); неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності справ або встановленої законом юрисдикції адміністративних судів (пункт 2 частина перша); невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права (пункт 5 частина перша).
Відповідно до частини першої статті 238 КАС заява про перегляд судових рішень подається протягом трьох місяців з дня ухвалення судового рішення, щодо якого заявлено клопотання про перегляд, або з дня ухвалення судового рішення, на яке здійснюється посилання на підтвердження підстав, статтею 237 цього Кодексу, якщо воно ухвалено пізніше, але не пізніше одного року з дня ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява.
Як вбачається з рішення Вищого адміністративного суду України постанова суду першої інстанції прийнята відповідно до статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства
Оскільки касаційний перегляд судових рішень у справі за позовом
ОСОБА_4 не відбувся, Верховний Суд України позбавлений можливості переглядати судові рішення в такій справі.
Керуючись статтями 235
ухвалила:
Відмовити у допуску до провадження Верховного Суду України справи за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області про перерахунок пенсії для перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 15 жовтня 2015 року.
Суддя-доповідачМ.І. Гриців
Судді:О.А. Коротких
О.Б. Прокопенко