Постанова від 11.07.2016 по справі 674/629/16-а

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/629/16-а

Провадження № 2-а/674/22/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2016 року Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючого- судді Шклярука В.М.

при секретарі Проценко Л.В.

з участю представника позивача ОСОБА_1

з участю представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дунаївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 міської ради Дунаєвецького району Хмельницької області про визнання протиправним та часткове скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_3 звернулась в суд з даним позовом, мотивуючи тим, що вона є фізичною особою-підприємцем, власником будівлі - пункту по ремонту та мийки автомобілів з магазином автозапчастин, яка знаходиться по вул. Шевченка, 115/11 м. Дунаївці Хмельницької області і розташована на земельній ділянці площею 0,1640 га, яку орендує у ОСОБА_4 міської ради згідно договору оренди від 31.05.2013 року № 403.

В січні 2016 року позивачка звернулася в ОСОБА_4 міську раду із заявою щодо придбання у власність вказаної земельної ділянки.

Рішенням відповідача ОСОБА_4 міської ради від 28.01.2016 року надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та доручено укласти договір авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, договір укладено 02.02.2016 року.

Суб'єктом оціночної діяльності ПП «Проекція» 01.03.2016 року проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки, ціна становить 209362 грн.

31 березня 2016 року ОСОБА_4 міською радою прийнято рішення №49-6/2016, де у п. 3 затверджено ціну продажу земельної ділянки в розмірі 282186,60 грн. з урахуванням авансового внеску в сумі 112874,64 грн.

З даним рішенням позивачка не згідна, оскільки ціна продажу 282186,60 грн. не відповідає експертній грошовій оцінці 209362 грн., відповідач не мав право на власний розсуд визначати ціну продажу земельної ділянки при наявності висновку експертної установи, тому просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення ОСОБА_4 міської ради від 31 березня 2016 року №49-6/2016 р. про продаж земельної ділянки їй ОСОБА_3

Представник заявниці ОСОБА_1 в судовому засіданні повністю підтримав позов.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов визнав повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником будівлі - пункту по ремонту та мийки автомобілів з магазином автозапчастин, яка знаходиться по вул. Шевченка, 115/11 м. Дунаївці Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 12.11.2013 р. та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 12.11.2013 р.

Згідно договору оренди земельної ділянки від 31.03.2013 року, укладеного між ОСОБА_4 міською радою (орендодавець) та ОСОБА_3 (орендар), орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться по вул. Шевченка, 115/11 в м. Дунаївці. Площа земельної ділянки 0,1640 кв.м., договір укладено строком на 3 роки.

ОСОБА_3 подала до ОСОБА_4 міської ради заяву про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою придбання її у власність.

28.01.2016 року рішенням сесії ОСОБА_4 міської ради №3-4/2016р вирішено надати дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1640 га, що знаходиться по вул. Шевченка, 115/11 м. Дунаївці Хмельницької області; доручено міському голові укласти з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки в розмірі 20% від вартості земельної ділянки, визначеної за її нормативною грошовою оцінкою.

01.03.2016 року ПП «Проекція» складено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки та зроблено висновок, що оціночна вартість земельної ділянки, наданої приватному підприємцю ОСОБА_3, загальною площею 1640 кв.м., розташованої по вул. Шевченка, 115/11 м. Дунаївці Хмельницької області становить 209362 грн.

02.02.2016 року між ОСОБА_4 міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 укладено договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки згідно якого ОСОБА_3 зобов'язується внести авансовий внесок на суму 112874,64 грн.

Рішенням ОСОБА_4 міської ради від 31 березня 2016 року №49-6/2016р. затверджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,1640 га по вул. Шевченко, 115/11 вартість якої згідно звіту становить 209362 грн., вирішено продати земельну ділянку площею 0,1640 га у власність ОСОБА_3, п. 3 затверджено ціну продажу земельної ділянки в розмірі 282186,60 грн., ОСОБА_3 укласти з ОСОБА_4 міською радою договір купівлі-продажу земельної ділянки згідно з діючим законодавством після повної оплати вартості земельної ділянки, контроль за виконанням рішення покладено на постійну комісію з питань містобудування, будівництва, агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.8 ст. 128 ЗУ України, ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають ліцензію на виконання цього виду робіт. Згідно ст. 5 ЗУ «Про оцінку земель», експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд. У випадках, незазначених ч.2 ст. 13 Закону грошова оцінка земельних ділянок може проводитися за згодою сторін.

Судом встановлено, що пункт 3 рішення ОСОБА_4 міської ради від 31 березня 2016 року №49-6/2016 р. суперечить ч.8 ст. 128 ЗК України, та є протиправним.

Згідно із ч.1 ст. 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до ч.3 ст. 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в

продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності.

При цьому, ст. 7 Закону України « Про оцінку земель» встановлює, що оцінювачами з експертної грошової оцінки земельних ділянок можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що пункт 3 рішення ОСОБА_4 міської ради від 31 березня 2016 року №49-6/2016 р. про продаж земельної ділянки ОСОБА_3 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам ч.8 ст. 128 ЗК України, крім того ОСОБА_4 міська рада не наділена повноваженнями щодо експертної грош ової оцінки земельних ділянок і не може визначити вартість земельної ділянки, а тому суд вважає, заявлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10,11,71,86,158-163 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення ОСОБА_4 міської ради від 31 березня 2016 року №49-6/2016 р. про продаж земельної ділянки ОСОБА_3.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий/підпис/ Вірно: Голова ОСОБА_4 райсудуОСОБА_5