17.04.07 р. Справа № 38/109пн
Суддя господарського суду Донецької області Радіонова О.О., розглянувши позовну заяву Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області м. Донецьк
До відповідача: Управління агропромислового розвитку Добропільської райдержадміністрації м. Добропілля Донецької області
Про зобов'язання виконати вимоги, вказані у листі Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Донецькій області від 13.12.2006р. № 02-20/1750 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а саме: вжити заходів по відшкодуванню встановленого порушення шляхом звернення до суду з позовною заявою до винної особи про повернення безпідставно нарахованої та виплаченої за рахунок коштів державного бюджету фінансової підтримки у сумі 6718грн.07коп.
Позивач, Контрольно -ревізійне управління в Донецькій області звернувся до господарського суду з позовною заявою № 02-74/1167 від 21.03.2007р. до Управління агропромислового розвитку Добропільської райдержадміністрації м. Добропілля Донецької області про зобов'язання виконати вимоги, вказані у листі Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Донецькій області від 13.12.2006р. № 02-20/1750 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а саме: вжити заходів по відшкодуванню встановленого порушення шляхом звернення до суду з позовною заявою до винної особи про повернення безпідставно нарахованої та виплаченої за рахунок коштів державного бюджету фінансової підтримки у сумі 6718грн.07коп.
Ухвалою суду від 22 березня 2007р. було відкрите провадження у адміністративній справі № 38/109пн.
Суд відкладав попереднє судове засідання та зобовязував позивача уточнити позовні вимоги.
17.04.2007р. позивач у попередньому судовому засіданні заявив, що позовні вимоги залишаються без змін та просить суд зобовязати Управління агропромислового розвитку Добропільської райдержадміністрації м. Добропілля Донецької області виконати вимоги, вказані у листі Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Донецькій області від 13.12.2006р. № 02-20/1750 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а саме: вжити заходів по відшкодуванню встановленого порушення шляхом звернення до суду з позовною заявою до винної особи про повернення безпідставно нарахованої та виплаченої за рахунок коштів державного бюджету фінансової підтримки у сумі 6718грн.07коп.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що дана справа не підлягає розгляду в господарському суді з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України “Про судоустрій України» господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Згідно пункту 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 6 жовтня 2005 року до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанції відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Під терміном “підвідомчість» у роз'ясненні Вищого арбітражного суду України від 8 лютого 1996 року № 02-5/62 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ в господарських судах » розуміється визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції Господарським процесуальним кодексом України.
Відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України 1991 року в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів» № 483-V від 15 грудня 2006 року, який набрав чинності з дня опублікування в газеті “Урядовий кур'єр» № 247 від 29 грудня 2006 року, господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; 2) справи про банкрутство; 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції, 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами ревізії, керуючись п. 7 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993р. № 2939-XII Добропільським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом направлено вимогу щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень від 13.12.2006р. № 02-20/1750 начальнику управління агропромислового розвитку Добропільської райдержадміністрації Тихонову Д.А., тобто посадовій особі.
Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» державна контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно частини другої ст. 3 Цивільного процесуального Кодексу України (далі ЦПК України) у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Відповідно приписів ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України
Частина 1 ст. 15 ЦПК України передбачає, що суд розглядає в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених оспорюванних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, окрім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Приймаючи до уваги, що даний спір не носить господарський характер та не є у переліку справ, що підвідомчі господарським судам, суд, враховуючи приписи п.2 ч. 1 ст. 22 КАС України передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч. 1 ст. 22, ст.ст. 160, 165, пунктом 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 6 жовтня 2005 року, -
Адміністративну справу за позовом Контрольно -ревізійного управління в Донецькій області до Управління агропромислового розвитку Добропільської райдержадміністрації м. Добропілля Донецької області про зобов'язання виконати вимоги, вказані у листі Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Донецькій області від 13.12.2006р. № 02-20/1750 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а саме: вжити заходів по відшкодуванню встановленого порушення шляхом звернення до суду з позовною заявою до винної особи про повернення безпідставно нарахованої та виплаченої за рахунок коштів державного бюджету фінансової підтримки у сумі 6718грн.07коп. передати до Добропільського міськрайонного суду м. Добропілля Донецької області.
Додаток: справа № 38/109пн на 125 аркушах.
Суддя Радіонова О.О.
Надруковано 4 примірника:
1-позивачу
1- відповідачу
1-до справи
1- Добропільського міськрайонного суду