11.04.07 р. Справа № 22/69а
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Калмиковій Л. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк
до: Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 24.07.2006 р. № 0004811640/0
за участю
прокурора:
представників сторін:
від позивача: Гребенюк Н. В., Коржова О. О. - за довір.
від відповідача: Ваховська Г. О. - за довір.
третя особа
Позивач, Обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 24.07.2006 р. № 0004811640/0.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що податковий орган безпідставно застосував до нього передбачені п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні (фінансові) санкції в сумі 744 246 грн., оскільки 24.10.2005 р. підприємство до податкового органу уточнюючих розрахунків не надавало та податкових зобов'язань не сплачувало.
Відповідач проти позову заперечує.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
24.07.2006 р. Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька було прийняте податкове повідомлення - рішення № 0004811640/0, яким до Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк були застосовані передбачені п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні (фінансові) санкції в сумі 744 246 грн.
Підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення - рішення став акт перевірки своєчасності сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість Обласним комунальним підприємством “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк від 19.07.2006 р. № 584/15-3/03337119, яким зафіксований факт порушення вимог п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Зазначене порушення полягає в несвоєчасній сплаті підприємством самостійно узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного в податковій декларації за квітень 2005 р.
Граничним строком погашення узгодженого податкового зобов'язання за квітень 2005 р. є 30.05.2005 р., фактична сплата відбулась 24.10.2005 р. платіжним дорученням № 1975 (під час розгляду справи встановлено, що за реєстрами органу державного казначейства платіжний документ має номер 1975 на суму 3 585 039 грн., а платіжний документ, сформований підприємством, має номер 243. Податковий орган того факту, що мова йдеться про один і той же платіж не заперечує).
Посилання на зазначений вище платіжний документ (від 24.10.2005 р. № 1975) міститься також в картці особового рахунку Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк.
На вимогу суду сторонами в матеріали справи були надані витяги з реєстру документів по рахунку № 31211205500004 та платіжне доручення від 20.10.2005 р. № 243 на суму 3 585 039 грн.
З огляду вказаних документів вбачається, що визначена в них сума грошових коштів у розмірі 3 585 039 грн. має цільове призначення, яке полягає в сплаті податкового боргу з податку на додану вартість, який виник станом на 01.01.2005 р.
Здійснення відповідного платежу обумовлено ст. 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» та прийнятої відповідно до цієї норми постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги» від 29.07.2005 р. № 664.
Статтею 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» встановлено, що у 2005 році розрахунки з погашення зобов'язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР та державних цінних паперів колишнього СРСР здійснюються за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом погашення заборгованості таких громадян, що утворилася станом на 1 вересня 2004 року, за спожиті електричну і теплову енергію, природний газ, тверде паливо, послуги водопостачання і водовідведення, квартирну плату, в рахунок податкового боргу минулих років, у тому числі розстроченого, підприємств (структурних підрозділів підприємств) житлово-комунального господарства, паливно-енергетичного комплексу та інших підприємств, що надають ці послуги, за видами податків, визначеними у пункті 24 статті 12 цього Закону, та за рахунок частини виручки від реалізації природного газу у 2000 році, що отримувалась як плата за транзит природного газу через територію України, в обсязі 6.000.000 тис. гривень по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв'язку з порушенням податкового законодавства, повернення бюджетних позичок та кредитів, наданих під гарантію Кабінету Міністрів України, в тому числі шляхом переводу боргу, та додаткових податкових зобов'язань підприємств, які виникають в результаті виконання цієї статті.
Зазначені розрахунки проводяться територіальними органами Державного казначейства України, які відкривають усім учасникам спеціальні рахунки.
Порядок проведення таких розрахунків та розподілу зазначеної субвенції в розрізі місцевих бюджетів встановлюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
З аналізу ст. 39 та пункту 24 ст. 12 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» випливає, що за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету здійснюється погашення податкової заборгованості минулих років та нарахованих сум податків, які виникли після проведення розрахунків згідно із статтею 39 цього Закону житлово-комунальних підприємств, Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України» і підприємств паливно-енергетичного комплексу з податку на прибуток підприємств (крім підприємств комунальної власності), податку на додану вартість, збору за спеціальне водокористування та з рентної плати за транзитне транспортування природного газу, яка спрямовується на розрахунки з погашення зобов'язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР та державних цінних паперах колишнього СРСР.
У виконання ст. 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова “Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги» від 29.07.2005 р. № 664, якою затверджений Порядок проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 7 Порядку для участі в розрахунках підприємство - надавач житлово-комунальних послуг надсилає до районної, районної в місті, міської постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків отримані від:
органу державної податкової служби за місцем реєстрації підписану керівником і скріплену печаткою довідку про наявність на 1 січня 2005 р. заборгованості із сплати визначених у пункті 24 статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету, яку не погашено на дату видачі довідки, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв'язку з порушенням податкового законодавства;
Мінфіну довідку про суму заборгованості на 1 січня 2005 р., яку не погашено на дату видачі довідки, за кредитами, наданими під гарантію Кабінету Міністрів України, крім кредитів, повернення яких здійснюється до спеціального фонду державного бюджету;
Державного казначейства довідку про суму заборгованості за бюджетними позичками, облік яких ним ведеться, на 1 січня 2005 р., яку не погашено на дату видачі довідки;
територіального органу Державного казначейства довідку про суму заборгованості за бюджетними позичками, облік яких ним ведеться, на 1 січня 2005 р., яку не погашено на дату видачі довідки, крім бюджетних позичок, повернення яких здійснюється до спеціального фонду державного бюджету.
Згідно з п. 8 Порядку районна, районна в місті, міська постійно діюча комісія з організації та проведення розрахунків у десятиденний строк:
1) проводить аналіз реєстрів, що надходять від підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, та узагальнює суми заборгованості за житлово-комунальні послуги по кожному підприємству за видами житлово-комунальних послуг;
2) на підставі довідок стосовно платежів до державного бюджету, що підлягають внесенню підприємствами - надавачами житлово-комунальних послуг, узагальнює суми платежів за їх видами;
3) узагальнює пропозиції підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг щодо їх участі в розрахунках та визначає схеми розрахунків;
4) готує проекти протоколів погодження розрахунків та подає їх на узгодження з усіма учасниками розрахунків, визначеними схемою розрахунків;
5) затверджує протоколи погодження розрахунків своїм рішенням та передає їх до обласної (міської, республіканської) постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків;
6) визначає з числа учасників розрахунків (крім громадян) відповідального за здійснення організаційних заходів з проведення розрахунків, визначених кожною схемою розрахунків, та надає йому відповідні повноваження із супроводження розрахунків у відповідному органі Державного казначейства.
В свою чергу обласна (міська, республіканська) постійно діюча комісія з організації та проведення розрахунків:
складає реєстри протоколів погодження розрахунків та двічі на місяць подає їх Мінфіну;
надсилає до Державного казначейства затверджені та узгоджені відповідно до пункту 8 цього Порядку протоколи погодження розрахунків.
Мінфін у 3-денний строк після надходження реєстрів протоколів погодження розрахунків визначає обсяги відповідної субвенції з державного бюджету бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам мм. Києва та Севастополя для проведення розрахунків та приймає в установленому порядку рішення про перерахування сум субвенції з державного бюджету бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам мм. Києва та Севастополя, про що повідомляє Державне казначейство. Перерахування сум здійснюється шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка у порядку, встановленому Державним казначейством за погодженням з Мінфіном.
Відповідно до п. 12 Порядку для проведення розрахунків усі учасники відкривають рахунки в органах Державного казначейства.
Органи Державного казначейства на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, відкриті в органах Державного казначейства, для проведення подальших розрахунків згідно із затвердженими протоколами погодження розрахунків. Про результати проведення розрахунків повідомляють постійно діючі комісії.
Постійно діючі комісії на підставі отриманих повідомлень відповідно до своєї компетенції здійснюють у 2-денний строк на суму проведених розрахунків погашення розрахункових чеків з оформленням акта.
Усі учасники розрахунків у графі “Призначення платежу» платіжних доручень додатково зазначають “Стаття 39».
Надане суду платіжне доручення від 20.10.2005 р. № 243 оформлене відповідно до вимог вказаного Порядку і містить в собі посилання на протокол погодження від 11.10.2005 р. № 05/2.
Разом із тим, відповідний протокол податковим органом суду представлений не був, у зв'язку з чим суд був позбавлений можливості встановити, чи відбулось погашення податкового боргу з податку на додану вартість за квітень 2005 р. в сумі 1 488 492 грн. за рахунок субвенції Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи той факт, що податковий орган під час вирішення спору не довів суду того факту, що погашення податкового боргу позивача з податку на додану вартість за квітень 2005 р. в сумі 1 488 492 грн. відбулось за рахунок державної субвенції, суд вважає, що позов Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 69-72, 86, 158 - 163, 167 КАС України, суд
Позов Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 24.07.2006 р. № 0004811640/0 задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення - рішення від 24.07.2006 р. № 0004811640/0.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова підписана 16.04.2007 р.
Суддя Волошинова Л.В.