13 липня 2016 року
справа № 808/1197/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В.
за участю секретаря судового засідання: Шелепової Ю.О.
За участю представників:
Позивача - не з'явився
Відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 р.
у справі № 808/1197/16
за позовом Бердянського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
про скасування рішення,-
Бердянський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звернувся до суду з адміністративним позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому позивач просить скасувати рішення відповідача від 26.03.2016 №0005951301 “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску” на суму 7444,46 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, необґрунтованість оскаржуваної постанови, просить скасувати оскаржувану постанову суду та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Сторони до суду не з'явилися. Про день, місце та час розгляду справи сторони повідомлені належним чином, про що в матеріалах справи є належний доказ, що дає судові підстави для застосування положень частини 4 статті 196 КАС України.
У зв'язку з неявкою сторін фіксування судового засідання не здійснювалось, відповідно ч.1 ст. 41 КАС України.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з жовтня 2013 рок по 31 березня 2014 року позивачем зараховувався єдиний внесок на розрахунковий рахунок відкритий в органах Державного казначейства до районного бюджету - одержувач Бердянська ОДПІ.
Сплата єдиного внеску проводилась вчасно і в повному обсязі згідно вимогам статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та у відповідні строки передбачені частиною восьмою статті 9 цього Закону, а саме не пізніше 20 числа наступного місяця.
Позивачу стало відомо, що кошти які сплачуються по єдиному внеску зараховуються не на той рахунок.
На підставі з'ясованого, позивач став перераховувати кошти на інший рахунок.
В квітні та червні 2014 року були надіслані листи від 24.04.2015 року №182/01-08 та від 25.06.2014 року №289/01-08 з проханням зарахувати сплачені суми ЄСВ з одного рахунка на інший для виправлення помилково зарахованих сум.
Позивачем 29.03.2016 року від Бердянської ОДПІ отримано Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005951301 від 26.03.2016 року на суму 7 444 грн. 46 коп.
23.05.2014 року Бердянська ОДПІ висновком провела перекидання коштів на суму 23 481 грн. 16 коп. та 30.07.2014 на суму 1 грн. 00 коп.
Також, Позивачем направлені листи до Бердянської ОДПІ від 01.04.2016 №137/01-08 про надання акту звіряння за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року та до Бердянського управління казначейської служби України Запорізької області від 04.04.2016 року №139/01-08 про перерахування єдиного внеску Бердянській ОДПІ.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем надано до суду всі необхідні докази, щодо правомірності перерахунку єдиного внеску, відповідачем не надано суду зауважень щодо суми коштів сплачених позивачем на оплату єдиного соціального внеску , а тому рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005951301 прийняте 26.03.2016 року відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Відповідно до п. 4 “Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями”, затвердженого 04.12.2013 року Наказом Міністерства доходів і зборів України №760/1031, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2013 року за №2193/24725 (далі іменується - “Порядок взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями”), зазначено, що інформація про реквізити відкритих (перевідкритих) рахунків за надходженнями, операції на яких здійснюватимуться не раніше 10 робочих днів від дати їх відкриття (перевідкриття), надається органами Казначейства відповідним органам Міндоходів, Казначейством України - Міністерству доходів і зборів України (далі - Міндоходів) (у частині рахунків, відкритих на балансі Казначейства України) протягом 3 робочих днів з дня відкриття (перевідкриття) рахунків за надходженнями. […] Інформація про перенесення залишків коштів на нові рахунки з обліку надходжень бюджетів подається Казначейством України - Міндоходів протягом 5 робочих днів з дня відкриття (перевідкриття) рахунків за надходженнями.
Пунктом 5 “Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями” встановлено, що територіальні органи Міндоходів повідомляють реквізити аналітичних рахунків платникам податків
Як зазначено у пункті 11 “Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями”, щомісяця, не пізніше 4-го числа місяця, що настає за звітним, органи Казначейства проводять звірку доходів за кодами класифікації доходів бюджету з відповідними органами Міндоходів на підставі “Звітів про виконання державного бюджету за доходами та іншими надходженнями” і “Звітів про виконання місцевих бюджетів за доходами” та відомостей розподілу коштів станом на 1-е число місяця, що настає за звітним. За результатами звірки складається акт звірки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Як зазначено у підпункті 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно з абз.1 ч. 8 статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Частиною 6 статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” зазначено, що для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Відповідно до пункту 4.6 “Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, затвердженого 19.09.2013 року наказом Міністерство доходів і зборів України №493/815, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.09.2013 року за №1667/24199 (надалі - “Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”), щомісяця: не пізніше 4 числа місяця, що настає за звітним, територіальні органи Міндоходів проводять звірку надходжень страхових коштів з відповідними територіальними органами Казначейства станом на 1 число місяця, що настає за звітним. За результатами складається акт звірки надходження страхових коштів (додаток 6).
У пункті 2.1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” зазначено, що Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів) та територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів (далі - територіальні органи Міндоходів) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 “Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування” (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).
Згідно з частиною одинадцятою статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Як зазначено у пункті 1 частини десятої статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
За приписами частини п'ятої статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до пункту 22.4 статті 22 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Частиною 6 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Також, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо протиправності нарахування Бердянською ОДПІ штрафу та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений законодавством платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету, то помилкове зазначення позивачем іншого казначейського рахунку (37192201000802 замість 37194201000822) не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують.
Передбачених статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у справі № 808/1197/16 - залишити без змін.
Стягнути на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України ( Отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030101; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012 ) з бюджетних асигнувань Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області несплаченого судового збору за подачу апеляційної скарги у розмірі 1515 (одна тисяча п'ятсот п'ятнадцять гривень) 80 коп.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Повний текст ухвали виготовлено 14.07.2016 року.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак