61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
про порушення провадження у справі
13 липня 2016 року Справа № 913/769/16
Провадження №15пд/913/769/16
За позовом Керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області, м.Лисичанськ Луганської області
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство “Лисичанський гумово-технічний завод”, м.Київ
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Дмітрієва К.С.
У засіданні брали участь:
від заявника - представник не прибув;
від позивача - представник не прибув;
від відповідача - представник не прибув.
Керівник Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство “Лисичанський гумово-технічний завод” про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство “Лисичанський гумово-технічний завод” 03.04.2007 за №040740600131 відносно земельної ділянки загальною площею 0,4706 га терміном на 10 років, що розташована за адресою: вул.Незалежності, б.128, м.Лисичанськ Луганської області для розміщення та експлуатації будівлі складу пом'якшувачів, виклавши п.п.5, 9, 11 в наступній редакції: п.5 “Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: - на період експлуатації з 01.01.2016 складає - 1 352 749 грн 36 коп.”; п.9 “Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2016 - 40582 грн 48 коп. за рік на р/р 33214812700051 в УК у м.Лисичанську, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600”; п.11 “Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2016 - 3381 грн 87 коп. не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем”.
Дослідивши позовні матеріали та подані документи, господарський суд
29.06.2016 (відповідно до відбитку штемпеля на поштовому конверті) Керівник Лисичанської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду з зазначеним позовом.
Ухвалою господарського суду від 04.07.2016 призначено розгляд в судовому засіданні питання щодо підтвердження підстав представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради з вказаними вимогами.
Представники заявника та сторін в судове засідання не прибули, пояснень чи заперечень з питання щодо підтвердження підстав представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради з заявленими позовними вимогами не надали, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, з огляду на що заява розглядається за їх відсутності на підставі наданих заявником матеріалів.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України “Про прокуратуру”. Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також уразі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Позовні вимоги заявника обґрунтовані тим, що з метою приведення розміру орендної плати відповідність до ст.288 Податкового кодексу України, Лисичанською міською радою 25.12.2014 прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська, зокрема встановлено, що річний розмір орендної плати за землю на території м.Лисичанська, відведеної для розміщення промислових територій підприємств, організацій громадян встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Рішенням Лисичанської міської ради Луганської області від 03.07.2015 №83/1343 затверджено нову нормативну грошову оцінку землі міста Лисичанська. Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що базова вартість одного квадратного метра землі м.Лисичанська становить на 01.01.2015 - 173 грн 80 коп. за м2, яка складається базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138 грн 91 коп. станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249. У зв'язку з прийняттям вказаного рішення управлінням власності Лисичанської міської ради відповідач повідомлявся про необхідність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для укладення додаткової угоди до діючого договору оренди землі.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.63 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду сільських бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Згідно з пп.265.1.3 п.265.1 ст.265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.
На думку прокурора, ухилення від укладення додаткової угоди призводить до неповного надходження платежів за використання землі, яка перебуває комунальній власності, що в свою чергу, призводить до невиконання прибуткової частини місцевого бюджету, чим порушуються інтереси держави.
Дослідивши зміст позовних вимог, господарський суд відзначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).
Статтею 181 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
На думку господарського суду з наведених положень законодавства випливає, що Лисичанська міська рада Луганської області могла самостійно звернутися до суду з вимогою про внесення змін до вказаного договору оренди землі.
При цьому, не зважаючи на наявність в Лисичанської міської ради Луганської області повноважень щодо звернення до суду з відповідним позовом, вона протягом тривалого часу не вжила заходів щодо приведення умов договору у відповідність до чинного законодавства. Доказів протилежного Лисичанською міською радою Луганської області не представлено.
Вимога щодо попереднього повідомлення Лисичанської міської ради Луганської області про намір звернутися до суду за захистом інтересів держави з заявленим позовом виконана заявником, що підтверджується листом №5192 вих16 від 29.06.2016.
За таких обставин господарський суд погоджується з твердженням заявника, що позивачем не вжито заходів, спрямованих на внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007 та наявність у даному випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст.23 Закону України “Про прокуратуру”.
Вирішуючи питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, господарський суд, приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність порушення провадження у справі.
Керуючись ст.23 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст.29, 61, 64, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Підтвердити підстави представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради з заявленими позовними вимогами.
2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3. Розгляд справи призначити на 28.07.2016 о 10 год. 20 хв.
4. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №109.
5. Зобов'язати прокурора:
- подати оригінал платіжного доручення №456 від 24.06.2016 про сплату судового збору;
- подати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4706 га, що розташована за адресою: вул.Незалежності, б.128, м.Лисичанськ Луганської області, станом на 2016 рік;
- подати письмові пояснення щодо звернення до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007; документальні підтвердження вказаних обставин;
- забезпечити явку представника в судове засідання.
6. Зобов'язати позивача:
- подати письмові пояснення на позовну заяву;
- подати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4706 га, що розташована за адресою: вул.Незалежності, б.128, м.Лисичанськ Луганської області, станом на 2016 рік;
- подати письмові пояснення щодо звернення до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі від 15.03.2007; документальні підтвердження вказаних обставин.
7. Зобов'язати відповідача:
- подати відзив на позовну заяву, докази його надсилання позивачу, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів;
- документи у підтвердження правового статусу;
- при наявності заперечень по справі - документальне підтвердження.
Явка повноважних та компетентних представників сторін у судове засідання на їх розсуд.
Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до ч.2 ст.36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Пунктом 5.27 Національного стандарту України “Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації” (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; підпис такої особи засвідчується відбитком печатки підприємства, установи, організації (за наявності); засвідчуватись має кожна сторінка документу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя С.В. Смола