26 травня 2016 року м. Київ К/800/7055/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Сіроша М.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області
на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 04.11.2013
та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014
у справі № 826/7921/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський молодіжний жилий комплекс»
до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівненський молодіжний жилий комплекс» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Рівненський МЖК») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м.Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області) про визнання протиправними дії щодо проведення камеральних перевірок своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету, за наслідками яких складено акти №3 від 11.01.2012, №37 від 02.02.2012, №122 від 27.02.2012, №186 від 02.04.2012, №213 від 23.04.2012, №299 від 06.07.2012, №367 від 03.08.2012, №493 від 08.11.2012, №498 від 11.12.2012; визнання протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0022671541 від 11.01.2012, №0023741541 від 02.02.2012, №0024791541 від 27.02.2012, №0243801541 від 02.04.2012, №0244281541 від 23.04.2012, №0245791541 від 06.07.2012, №0246681541 від 07.08.2012, №0250151541 від 22.11.2012, №0251301541 від 27.12.2012.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 04.11.2013, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК», за результатами якої складено акт від 11.01.2012 №3, яким встановлено порушення п.2.3.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - квітень 2010 року, термін сплати - 30.05.2010, сума зобов'язань - 151580,00 грн., фактично сплачено 29.12.2011 на суму 10822,00 грн., кількість днів прострочення - 577. На підстав акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.01.2012 №0022671541, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 577 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 10822,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2164,40 грн.
Крім того, за наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» ДПІ у м.Рівне складено акт від 02.02.2012 №37, в якому встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - квітень 2010 року, термін сплати - 30.05.2010, сума зобов'язань - 151580,00 грн., фактично сплачено 30.01.2012 на суму 15700,00 грн., кількість днів прострочення - 609. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.02.2012 №0023741541, яким на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 609 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 15700,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3140,00 грн.
За наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» відповідачем складено акт від 27.02.2012 №122, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - квітень 2010 року, термін сплати - 30.05.2010, сума зобов'язань - 151580,00 грн., фактично сплачено 22.02.2012 на суму 16572,40 грн., кількість днів прострочення - 632. На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.02.2012 №0024791541, яким на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах та на підставі ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за затримку на 632 календарних дня сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 16572,40 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3314,48 грн.
За наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» відповідачем складено акт від 02.04.2012 №186, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - квітня 2010 року, термін сплати - 30.05.2010, сума зобов'язань - 151580,00 грн., фактично сплачено 30.03.2012 на суму 15000,00 грн., кількість днів прострочення - 669. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2012 №0243801541, яким на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 669 календарних дня сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 15000,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3000,00 грн.
За наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» відповідачем складено акт від 23.04.2012 №213, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України від 02.12.2010 щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - квітень 2010 року, термін сплати - 30.05.2010, сума зобов'язань - 151580,00 грн., фактично сплачено 19.04.2012 на суму 7300,00 грн., кількість днів прострочення - 689. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.04.2012 №0244281541, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 689 календарних дня сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 7300,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 1460,00 грн.
За наслідками проведення невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» відповідачем складено акт від 06.07.2012 №299, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - декларація з ПДВ від 19.05.2010 №9001795749, термін сплати - 31.05.2010, сума зобов'язань - 35094,38 грн., фактично сплачено: 25.04.2012 на суму 13358,00 грн., кількість днів прострочення - 695; 27.04.2012 на суму 5000,00 грн., кількість днів прострочення - 697; 10.05.2012 на суму 6000,00 грн., кількість днів прострочення - 710; 18.05.2012 на суму 5000,00 грн., кількість днів прострочення - 718; 31.05.2012 на суму 4000,00 грн., кількість днів прострочення - 731; 14.06.2012 на суму 3000,00 грн., кількість днів прострочення - 745; 22.06.2012 на суму 3500,00 грн., кількість днів прострочення - 753. На підстав акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.07.2012 №0245791541, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 753 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 39858,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 7971,60 грн.
За наслідками проведення невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» відповідачем складено акт від 03.08.2012 №367, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: звітний період - декларація з ПДВ від 19.05.2010 №9001795749, термін сплати - 31.05.2010, сума зобов'язань - 13594,38 грн., фактично сплачено: 05.07.2012 на суму 2000,00 грн., кількість днів прострочення - 766; 09.07.2012 на суму 2500,00 грн., кількість днів прострочення - 770; 10.07.2012 на суму 1000,00 грн., кількість днів прострочення - 771; 11.07.2012 на суму 1500,00 грн., кількість днів прострочення - 772; 30.07.2012 на суму 6594,38 грн., кількість днів прострочення - 791; звітний період - декларація з ПДВ від 17.06.2010р. №9002144378, термін сплати - 30.06.2010, сума зобов'язань - 8621,00 грн., фактично сплачено: 30.07.2012 на суму 4647,62 грн., кількість днів прострочення - 761. ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 07.08.2012 №0246681541, яким на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах, та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 791 календарний день сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 18242,00 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3648,40 грн.
За наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС складено акт від 08.11.2012 №493, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: нараховано згідно документу - (00) невизначений документ від 01.07.2010 №AUTOPEN, дата нарахування - 30.06.2010, дата сплати - 03.08.2012, сума сплаченого боргу - 3973,38 грн., кількість днів затримки - 765; нараховано згідно документу - (00) невизначений документ від 31.07.2010 №AUTOPEN, дата нарахування - 30.07.2010, дата сплати - 10.08.2012, сума сплаченого боргу - 1614,38 грн., кількість днів затримки - 742; нараховано згідно документу - (53) декларація від 12.07.2010 №9002451529, дата нарахування - 30.07.2010, дата сплати - 03.08.2012, сума сплаченого боргу - 1026,62 грн., кількість днів затримки - 735; нараховано згідно документу - (00) невизначений документ від 31.08.2010 №AUTOPEN, дата нарахування - 30.08.2010, дата сплати - 17.08.2012, сума сплаченого боргу - 145,14 грн., кількість днів затримки - 718; нараховано згідно документу - (53) декларація від 19.08.2010 №9003438540, дата нарахування - 30.08.2010, дата сплати - 10.08.2012, сума сплаченого боргу - 2366,86 грн., кількість днів затримки - 711; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 30.10.2012, сума сплаченого боргу - 8145,00 грн., кількість днів затримки - 700; нараховано згідно документу - (53) декларація від 15.09.2010 №9003730159, дата нарахування - 30.09.2010, дата сплати - 17.08.2012, сума сплаченого боргу - 4854,86 грн., кількість днів затримки - 687; нараховано згідно документу - (00) невизначений документ від 01.10.2010 №AUTOPEN, дата нарахування - 30.09.2010, дата сплати - 17.08.2012, сума сплаченого боргу - 1661,14 грн., кількість днів затримки - 687; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 12.10.2012, сума сплаченого боргу - 1000,00 грн., кількість днів затримки - 682; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 04.10.2012, сума сплаченого боргу - 1000,00 грн., кількість днів затримки - 674; нараховано згідно документу - (00) невизначений документ від 01.11.2010 №AUTOPEN, дата нарахування - 01.11.2010, дата сплати - 30.08.2012, сума сплаченого боргу - 4689,06 грн., кількість днів затримки - 668; нараховано згідно документу - (53) декларація від 20.10.2010 №90045492273, дата нарахування - 01.11.2010, дата сплати - 28.08.2012, сума сплаченого боргу - 3364,00 грн., кількість днів затримки - 666; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 26.09.2012, сума сплаченого боргу - 6000,00 грн., кількість днів затримки - 666; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 25.09.2012, сума сплаченого боргу - 863,00 грн., кількість днів затримки - 665; нараховано згідно документу - (53) декларація від 20.10.2010 №9004549273, дата нарахування - 01.11.2010, дата сплати - 17.08.2012, сума сплаченого боргу - 1269,94 грн., кількість днів затримки - 655;нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 11.09.2012, сума сплаченого боргу - 1000,00 грн., кількість днів затримки - 651; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 07.09.2012, сума сплаченого боргу - 2000,00 грн., кількість днів затримки - 647; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 30.08.2012, сума сплаченого боргу - 991,05 грн., кількість днів затримки - 639. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 22.08.2012 №0250151541, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах, та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 765 календарних дня сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 45964,43 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 9192,89 грн.
За наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету ТОВ «Рівненський МЖК» ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС складено акт від 11.12.2012 №498, яким встановлено порушення п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України щодо термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість: нараховано згідно документу - (00) невизначений документ від 01.12.2010 №AUTOPEN, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 09.11.2012, сума сплаченого боргу - 147,95 грн., кількість днів затримки - 710, % ставка - 20, сума ШС - 29,59 грн.; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 09.11.2012, сума сплаченого боргу - 1500,00 грн., кількість днів затримки - 710, % ставка - 20, сума ШС - 300,00 грн.; нараховано згідно документу - (53) декларація від 22.11.2010 №9005308115, дата нарахування - 30.11.2010, дата сплати - 08.11.2012, сума сплаченого боргу - 1000,00 грн., кількість днів затримки - 709, % ставка - 20, сума ШС - 200,00 грн.; нараховано згідно документу - (53) декларація від 30.12.2010 №9005686908, дата нарахування - 30.12.2010, дата сплати - 07.12.2012, сума сплаченого боргу - 1502,35 грн., кількість днів затримки - 708, % ставка - 20, сума ШС - 300,47 грн.. На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 27.12.2012 №0251301541, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах, та на підставі ст.126 Податкового кодексу України за затримку на 710 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 4150,30 грн. ТОВ «Рівненський МЖК» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 830,06 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 19.05.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 151580,00 грн. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 28.05.2010 №248 у розмірі 580,00 грн. 17.06.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 8621,00 грн.. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 30.06.2010 №1043 у розмірі 500,00 грн. 12.07.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 2641,00 грн. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 30.07.2010 №1084 у розмірі 641,00 грн. 19.08.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 2512,00 грн. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 27.08.2010 №298 у розмірі 10000,00 грн., що на 7488,00 грн. більше, ніж задекларовано. 15.09.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 6516,00 грн. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 30.09.2010 №1201 у розмірі 516,00 грн., від 06.10.2010 №326 у розмірі 6000,00 грн. 20.10.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 9323,00 грн. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 26.10.2010 №392 у розмірі 5323,00 грн., від 29.10.2010 №401 у розмірі 4000,00 грн. 22.11.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 23647,00 грн.. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 05.11.2010 №1260 у розмірі 2000,00 грн., від 17.11.2010 №1280 у розмірі 20000,00 грн., від 23.11.2010 №451 у розмірі 2000,00 грн., що на 353,00 грн. більше, ніж задекларовано.17.12.2010 ТОВ «Рівненський МЖК» подано до ДПІ у м. Рівне податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2010 року. У рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 20 - рядок 23, позитивне значення) задекларовано до сплати 46360,00 грн. Сплачено у відповідності до платіжного доручення від 27.12.2010 №1438 у розмірі 6360,00 грн., від 29.12.2010 №482 у розмірі 40000,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання (абз.1 пп.«в» пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від
Визначення поняття «камеральна перевірка» міститься у пп. 4.2.2 ст. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
За змістом викладеного вбачається, що податковий орган має право визначати суму податкового зобов'язання і, у разі його заниження, застосовувати фінансові санкції, тільки у випадку виявлення у поданій платником податків податковій декларації арифметичних або методологічних помилок.
Тому предметом камеральної перевірки є правильність складання податкової декларації з податку на додану вартість, а тому документами що мають відношення до такої перевірки є саме податкова декларація з податку на додану вартість і ніякі інші, а у разі, якщо при проведенні камеральної перевірки, буде виявлено факт порушення податкового законодавства, відповідач має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку позивача.
Також судом встановлено, що станом на дати проведення камеральних перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість, проведення таких перевірок регулюється нормами Податкового кодексу України.
Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Згідно положень ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, в ході камеральних перевірок, прийняті за наслідками яких податкові повідомлення-рішення оскаржуються позивачем в цій справі, відповідачем була використана інша податкова інформація, ніж дані податкової декларації з податку на додану вартість, та, враховуючи факт проведення камеральних перевірок з порушенням 30 денного терміну для їх проведення.
З урахуванням положень ст. 86 Податкового кодексу України під час проведення камеральної перевірки підставами для висновків можуть бути тільки відомості, що зазначені у податкових деклараціях, без співставлення з іншими документами.
Отже, судами попередніх інстанцій вірно зазначено, що податковим органом була грубо порушена процедура проведення камеральних перевірок, в зв'язку з чим, висновки вищевказаних актів не є такими, що в повній мірі дають об'єктивну, правову оцінку питанням, з приводу яких проводились перевірки.
Приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, податковий орган стверджує про несвоєчасність сплати ТОВ «Рівненський МЖК» узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість за квітень-листопад 2010 року.
На момент сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість був чинний Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).
Згідно п.7.7 ст. 7 вказаного Закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.
Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначити джерела погашення узгоджених податкових зобов'язань відповідно до п.7.1 ст.7 Закону №2181 та від обов'язку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього ж Закону.
Відповідно до пп. 7.1.1 п. 7.7 ст. 7 Закону №2181-ІІІ, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п. 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону №2181-ІІІ слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом №2181-ІІІ, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суди дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області відхилити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)С.Е. Острович
(підпис)М.В. Сірош