Ухвала від 12.07.2016 по справі 279/12079/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Снігір В.М.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"12" липня 2016 р. Справа № 279/12079/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

позивача -ОСОБА_3; представника відповідача - Пашинської А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "31" травня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача УПФУ в місті Коростені та Коростенському районі про визнання дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення" протиправними та зобов'язання відповідача: нарахувати та виплачувати пенсію згідно Закону "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.2016року; здійснити підвищення рівня пенсії на 50 грн. згідно Постанови КМ України від 16.07.2008року №654 з 01.01.2013року; виплатити не до виплачену пенсію за період з 01.01.2004року до 01.01.2016року у сумі 63041грн.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 31 травня 2016 року в задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Коростені та Коростенському районі про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на нього не розповсюджується, оскільки вважає, що не має страхового стажу. При виплаті йому пенсії застосуванню підлягає Закон України "Про пенсійне забезпечення".

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду встановила наступне.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач - ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФУ в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області з 04.12.1988р. До 01.01.2004 року обчислення пенсії здійснювалось відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення".

З 01.01.2004року позивачу проведено перерахунок пенсій відповідно до ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок здійснювався за новими нормами на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату за заявою ОСОБА_3 від 08.07.2004 року.

Надаючи правову оцінку доводам апеляційної скарги з приводу протиправності дій відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання його нарахувати та виплачувати пенсію згідно названого Закону, колегією суддів враховано наступне.

01.01.2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV (далі по тексту іменовано - Закон N 1058-IV).

Відповідно до ст. 43 Закону N 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відтак, дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, призначеної до набрання чинності Закону N 1058-IV відповідають положенням ст. 43 названого Закону.

Перерахунок пенсії позивача здійснено за нормами ч. 2 ст. 43 Закону N 1058-IV на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату за документами, наявними в пенсійній справі та за заявою ОСОБА_3 від 08.07.2004 року.

За наведених положень законодавства, позовні вимоги про визнання дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення" протиправними та зобов'язання нарахувати та виплачувати пенсію згідно Закону "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.2016року задоволенню не підлягають.

Стосовно ж доводів апеляційної скарги з приводу необхідності здійснити підвищення рівня пенсії на 50 грн. позивачу згідно Постанови КМ України від 16.07.2008року №654 з 01.01.2013року; виплатити не до виплачену пенсію за період з 01.01.2004року до 01.01.2016року у сумі 63041грн., то відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк (до 07.07.2010року - річний строк), який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

За захистом порушених прав за період 01.01.2004року до 01.01.2016року з позивач звернувся до суду 08.12.2015року. Про обставини щодо розміру отриманої позивачем пенсії позивач дізнався в місяці їх отримання, а відтак строк звернення до суду з позовними вимогами за період 01.01.2004року до 07.06.2015року сплинув. Поважних причин щодо пропущення зазначеного строку позивач не навів.

Суд першої інстанції вказаних обставин не врахував, як і не врахував положень пункту дев'ятого частини першої ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Оскільки наведені представником позивача підстави не є достатніми для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, адміністративний позов в частині вимог позивача про зобов'язання відповідача підвищити рівня пенсії на 50 грн. позивачу згідно Постанови КМ України від 16.07.2008року №654 з 01.01.2013року по 07.06.2015року та виплати не до виплаченої різниці пенсії за період з 01.01.2004року до 07.06.2015року підлягає залишенню без розгляду.

Що ж до решти обумовлених вимог за період починаючи з 08.06.2015року, то колегією суддів встановлено, розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону, залежить як від тривалості страхового стажу, так і від заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Так, при обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, від якого залежить середньомісячний заробіток для обчислення пенсії.

Відповідно до ст.28 Закону N 1058-IV у редакції чинній до 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловіків пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до ст.59 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи в роки війни зараховуються в стаж в подвійному розмірі.

Як встановлено судом першої інстанції, згідно з поданими документами усі періоди роботи, які підтверджені документально, позивачу зараховані до страхового стажу, який становить 55 років 10 місяців 29 днів, в тому числі період з 24.01.1944 року по 09.05.1945 року до стажу зарахований в подвійному розмірі. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становить 0,75375.

Розмір пенсії за віком обчислений із заробітної плати за період роботи з 01.01.1970 року по 30.12.1974 року на підставі довідки про заробітну плату. Коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється як співвідношення фактичної заробітної плати до середньої заробітної плати в Україні за відповідний рік у розрізі за кожний місяць, становить 1,58251, а середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 1895,70 грн. (1,58251 х 1197,91 грн. - середня заробітна плата (дохід середньому на одну застраховану особу в цілому по

З 01.09.2015 року внесено зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" та з 01.09.2015 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1074,00 грн.

Після перерахунку УПФУ в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області розмір пенсійної виплати ОСОБА_3 становить 2177,27 грн., де:

-1421,78 грн.- основний розмір пенсії (1895,70 грн. х 0,75000);

-322,20 грн.- доплата за 30 років стажу понад необхідних 25 років для чоловіків:- розмірі 30% від мінімального розміру пенсії (1074,00 грн. х 30%);

-113,88 грн,- додаткова пенсія, як особі, що належить до 3 категорії;

-161,10 грн. - підвищення, як учаснику' війни (1074,00 грн. х 15%);

-50,00 грн.- надбавка на догляд:

-59,61 грн.- підвищення у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні відповідно до п.2 ст.42 Закону;

-48,70 грн. - фіксована сума індексації.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія ОСОБА_3 обчислена та виплачується на підставі документів наявних в пенсійній справі, а саме, заяв ОСОБА_3 та поданих документів .

Призначення та виплата пенсій регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Стаття 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає індексацію та перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу.

Відповідно до ст. ст.43-45 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" перерахунок пенсії здійснюється на підставі заяви про перерахунок пенсії та документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі, яка подається до органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу.

Згідно ст.84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків:

- при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15- го числа ;

- при настанні обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 -го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15-го числа.

За результатами розгляду заяв позивача ОСОБА_3 про проведення перерахунку пенсії УПФУ в м.Коростені та Коростенському районі були здійснені розрахунки та проведені виплати пенсії.

Позивач не довів того, що дії відповідача у проведенні перерахунку були неправомірними, оскільки останній діяв відповідно до волевиявлення позивача на підставі поданих останнім заяв та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Водночас, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимога позивача про виплату не до виплачених коштів на суму 63041 гривень не ґрунтуються на вимогах закону.

Відповідно до постанови КМ України № 654 від 16.07.2008 року "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення" громадян інвалідам І групи, одиноким інвалідам II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, одиноким інвалідам III групи, які досягли пенсійного віку, одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду, та які отримують пенсію відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"), виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень.

З листа УПФУ в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області № 2872/02 від 24.07.2015 року, ОСОБА_3 за його заявою від 26.08.2014 року, призначена надбавка на догляд, як інваліду II групи, який потребує постійного стороннього догляду.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що судом першої інстанції в цілому вірно встановлені обставини справи, однак при вирішення спору по суті судом порушено норми процесуального права щодо необхідності залишення без розряду вимог позивача за період з 01.01.2004року по 07.06.2015року.

За таких обставин апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а рішення суду про відмову у задоволенні позову за період з 01.01.2004року по 07.06.2015року підлягає скасуванню з прийняттям у вказаній частині нового рішення про залишення без розгляду адміністративного позову в частині вимог позивача про зобов'язання відповідача підвищити рівня пенсії на 50 грн. позивачу згідно Постанови КМ України від 16.07.2008року №654 з 01.01.2013року по 07.06.2015року та виплати не до виплаченої різниці пенсії за період з 01.01.2004року до 07.06.2015року.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "31" травня 2016 р. про відмову у задоволенні позову за період з 01.01.2004року по 07.06.2015року скасувати з прийняттям у вказаній частині нового рішення про залишення без розгляду адміністративного позову в частині вимог позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області підвищити рівень пенсії на 50 грн. позивачу згідно Постанови КМ України від 16.07.2008року №654 з 01.01.2013року по 07.06.2015року та виплати не до виплаченої різниці пенсії за період з 01.01.2004року до 07.06.2015року.

У решті рішення суду залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501

4-третій особі: - ,