13 липня 2016 р.Справа № 876/4243/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові клопотання Луцької ОДПІ ГУ ДФС України у Волинській області про звільнення від сплати судового збору за апеляційною скаргою на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 року у справі №803/522/16 за позовом ОСОБА_1 до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, Кривов'язюка Анатолія Васильовича - начальника Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області подала апеляційну скаргу на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, Кривов'язюка Анатолія Васильовича - начальника Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Просить звільнити від сплати судового збору, оскільки податковий орган не має можливості сплатити таке у зв»язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи клопотання та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з таких підстав.
Звільнення відповідних органів від сплати судового збору не узгоджується з п.2 ч.3 ст.129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).
Рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом є одним з принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах - пп.3 п.1 ст.7 КАС України.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.
Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками …, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками - ч.2 ст.10 КАС України.
Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» та у процесуальних кодексах України.
Тому, звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір.
Щодо покликання податкового органу на позицію Верховного Суду України викладену у рішенні від 30.11.2015р. у справі №1170/2а-578/12, від 30.11.15р. №804/6861/13-а, то таке не приймається до уваги колегією суддів, оскільки в даних справах відмовлено у допуску справи до провадження Верховного Суду України для перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України.
Покликання податкового органу на постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015р. №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року «Про судовий збір» також не заслуговує на увагу колегії суддів, оскільки не поширюється на дані правовідносини, т.я. податковий орган не був позивачем у справі.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір» (в редакції від 22.05.2015р.). яка вступила в дію з 01.09.2015р. податковий орган не звільнений від сплати судового збору.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.5 КАС України - провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Таким чином, покликання на відсутність коштів на сплату судового збору не може бути підставою для звільнення від сплати такого, а тому в задоволенні клопотання слід відмовити.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2016р. апеляційну скаргу було залишено без руху, для сплати судового збору.
Відповідно до ч.3 ст.189 КАС України - до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст.187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно п.1 ч.3 ст.108 КАС України - позовна заява повертається, якщо не усунуто недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Станом на день винесення даної ухвали, податковим органом не виконано вимог ухвали від 16.06.2016р. про усунення недоліків.
При таких обставинах, дану апеляційну скаргу слід вважати неподаною та повернути апелянту, а тому, -
керуючись ст.ст.88, 108, 160, 195-197, 165, 187, 189 КАС України, ст.8 Закону України «Про судовий збір» (в редакції від 22.05.2015р.) колегія суддів, -
В задоволенні клопотання Луцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області про звільнення від сплати судового збору у справі №876/4243/16 (803/522/16), - відмовити.
Апеляційну скаргу Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 року у справі №803/522/16 за позовом ОСОБА_1 до Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, Кривов'язюка Анатолія Васильовича - начальника Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - вважати неподаною та повернути Луцькій ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець