Копія
Справа № 822/704/16
05 липня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Матущак В.В. (головуючий), суддів - Ніколайчука М.Є. , Петричковича А.І. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області в якому просить:
- визнати протиправними відносно нього дії відповідача щодо неналежного обрахування та виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту;
- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту в розмірі 36-місячного грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив службу в органах та підрозділах Міністерства надзвичайних ситуацій України.
29.09.2015 відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області №652 позивача звільнено зі служби у відставку із зняттям військового обліку за станом здоров'я. Підставами для звільнення стали: - подання начальника 13 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області Гороха І.В; - свідоцтво про хворобу ЦЛЕК ДСНС України від 21.09.2015 НОМЕР_1 та рапорт ОСОБА_1
Вказує, що пенсійного посвідчення НОМЕР_2, позивач є інвалідом третьої групи армії та згідно свідоцтва про хворобою НОМЕР_1 захворювання, пов'язане з проходженням військової служби.
Зазначає, що згідно витягу з протоколу №1 від 08.02.2016 засідання Комісії з призначення одноразової грошової допомоги зазначено виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у сумі 31275,00 грн.
Вказує, що під час проведення розрахунку розміру призначеної та виплаченої позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, відповідачем здійснювались нарахування виходячи лише з: посадового окладу за останньою посадою; надбавки за вислугу років та окладу за спеціальним званням без врахування грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки маючи інвалідність ІІІ групи, яка настала в період проходження військової служби, має право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 36-місячного грошового забезпечення. А тому на підставі вищевикладеного просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Подала до суду заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження.
Також подала заперечення, в якому зазначено, що згідно свідоцтва про хворобу НОМЕР_1 у позивача захворювання, пов'язане з проходженням військової служби. Вказує, що згідно наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 29.09.2015 №652, позивача звільнено у вересні 2015.
Вказує, що нормативними приписами пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 №908 (далі - Порядок) чітко визначено вичерпний перелік складових грошового забезпечення за якими вираховується розмір зазначеної одноразової грошової допомоги.
Зазначає, що відповідно до цього пункту ДСНС України розраховано суму одноразової грошової допомоги та виплачено позивачу.
Вказує, що оскільки позивач проходив службу цивільного захисту (державну службу особливого характеру) він відноситься до кола спеціальних суб'єктів права, а його правовий та соціальний статус регулюється спеціальним законодавством з питань проходження такої служби.
До правовідносин, що виникли між позивачем та державою в особі ДСНС України, не може бути застосовано положення Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, оскільки дані положення застосовуються лише до осіб, які проходять військову службу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги не визнає та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається, розгляд справи проводиться в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах та підрозділах Міністерства надзвичайних ситуацій України.
29.09.2015 відповідно до наказу начальника Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області №652 позивача звільнено зі служби у відставку із зняттям військового обліку за станом здоров'я. Підставами для звільнення стали: подання начальника 13 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області Гороха І.В; свідоцтво про хворобу ЦЛЕК ДСНС України від 21.09.2015 НОМЕР_1 та рапорт ОСОБА_1
Вказує, що пенсійного посвідчення НОМЕР_2, позивач є інвалідом третьої груми армії та згідно свідоцтва про хворобою НОМЕР_1 захворювання, пов'язане з проходженням військової служби.
Згідно витягу з протоколу №1 від 08.02.2016 комісія з призначення одноразової грошової допомоги вирішила виплатити, згідно з пп.2 п.2 Порядку №908, інваліду ІІІ групи ОСОБА_1 у сумі 31275,00 грн. одноразову грошову допомогу.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки визначаються Кодексом цивільного захисту України, Законом України "Про затвердження дисциплінарного статуту служби цивільного захисту", Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою КМУ № 593 від 11.07.2013 (далі - Положення).
Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України, зазначене, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно з Положенням, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України. Статус їх підтверджується службовим посвідченням тощо.
Отже, позивач є особою, статус якої визначено та регулюється відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України.
Відповідно до статті 115 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 118 Кодексу цивільного захисту України, передбачена виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Так, згідно ч.2 вказаної статті, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
У всіх випадках розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту не може бути меншим за стократний розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на час виплати допомоги (ч.3 ст.118).
В свою чергу, Кодексом цивільного захисту України передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Однак, цим Кодексом не встановлено сам порядок виплати такої одноразової грошової допомоги так як і не встановлено виходячи із яких видів оплати праці повинен обраховуватися розмір цієї допомоги, а лише зазначено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України (стаття 125 Кодексу).
Разом з тим, такий порядок виплати одноразової грошової допомоги встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 N908 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" (далі - Порядок №908).
Зазначена постанова, була прийнята на реалізацію права на отримання одноразової грошової допомоги та відповідно до положень статті 118 Кодексу особами, статус яких регулюється цим Кодексом.
Відповідно до п.2 Порядку №908, одноразова грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Таким чином, враховуючи зазначене, розмір одноразової грошової допомоги повинен розраховуватися виходячи саме з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою відповідно до вказаного Порядку N908.
Встановлено, що розмір одноразової грошової допомоги, виходячи із посадового окладу, відсоткової надбавки за вислугу років, окладу за спеціальним званням складає: (645,00грн. + 173,75грн. + 50,00грн.) х 36 місяців = 31275,00 грн.
Позивач на обґрунтування позовних вимог посилається на Інструкцію про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 15.05.2015 №544/26989 (далі - Інструкція).
Зазначає, що відповідно до п.1.2 Інструкції грошове забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначається залежно від посади, спеціального звання, кваліфікації, наукового ступеня, вченого звання, тривалості та умов служби. Пунктом 1.3. передбачено, що до грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Проте суд не погоджується із зазначеним посиланням позивача на положення інструкції, оскільки право та умови отримання особами рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності регулюється Кодексом цивільного захисту та Порядком №908.
До правовідносин, що виникли між позивачем та державою в особі ДСНС України, не може бути застосовано положення Інструкції, оскільки даними положеннями передбачено порядок та умови грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу цивільного захисту на час проходження служби, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту.
Зокрема розділом Х вищезазначеної Інструкції встановлено порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту:
1. Особам рядового і начальницького складу, звільненим з органу управління (підрозділу), виплата грошового забезпечення проводиться:
тим, хто обіймав на день звільнення посади, - до дня здачі справ включно, при цьому на здавання справ надається не більше 10 днів із дня отримання органом управління (підрозділом) наказу про звільнення;
слухачам і курсантам навчальних закладів цивільного захисту - до дня виключення із списків перемінного складу навчальних закладів ДСНС України включно;
тим, хто на день звільнення перебував у розпорядженні, - до дня здачі справ включно (з урахуванням пунктів 1 та 2 розділу ХІІ цієї Інструкції). На здавання справ надається не більше 5 днів з дня отримання органу управління (підрозділу) наказу про звільнення.
Стосовно грошового атестата, на який посилається позивач у позовній заяві, суд зазначає, що Розділом ХХ Інструкції визначено, в яких випадках особі рядового чи начальницького складу видається грошовий атестат. Грошовий атестат не є нормативно-правовим актом, який встановлює порядок та розміри виплати одноразової грошової допомоги. А тому він не може застосовуватися Комісією при розрахунках. В цьому випадку застосовується виключно положення Порядку №908.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій при розрахунку розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 діяла на підставі та в межах передбачених чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163, 254 КАС України, суд -
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/В.В. Матущак М.Є. Ніколайчук А.І. Петричкович
"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак