Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
м. Харків
07 липня 2016 р. №820/484/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,
за участі:
представника позивача - Ляшенка Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "Авіас" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "Авіас", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: №0002102100 від 16.11.2015 року, №000099210 від 10.11.2015 року, №0000902100 від 12.10.2015 року, №0007901502 від 06.10.2015 року, №000788310 від 30.09.2015 року, №0000322100 від 29.07.2015 року, №000059310 від 17.07.2015 року, №0001881502 від 21.04.2015 року, №0000112100 від 08.05.2015 року, №0000802100 від 18.06.2015 року, №000470310 від 12.06.2015 року, №0002661502 від 15.05.2015 року, №0013012100 від 06.07.2015 року;
- зобов'язати відповідачів відновити суми податкових зобов'язань ТОВ ВТФ «Авіас» (код за ЄДРПОУ 39779217) в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в Актах перевірки №4737/21.0/32560942 від 19.10.2015 року, № 898/22.5/32560942 від 19.10.2015 року, №847/22.5/32560942 від 18.09.2015 року, №816/15.02/32560942 від 14.09.2015 року, №202/21/32560942 від 15.09.2015р, №580/22.5/32560942 від 17.06.2015 року, №112/21/32560942 від 17.06.2015 року, №171/15-02/32560942 від 24.03.2015 року, №261/32560942 від 21.04.2015 року, №56/21/32560942 від 17.04.2015 року, №268/15.02/32560942 від 15.05.2015 року, №2390/21.1/32560942 від 18.06.2015 року.
В обґрунтування позову зазначив, що внаслідок того, що під час проведення перевірки первинні документи ТОВ ВТФ "Авіас" не досліджувались, а господарська діяльність не вивчалась та не аналізувалась, акти перевірок - є відображенням суб'єктивної думки представників контролюючого органу, що не підтверджена жодними належними та достатніми підставами для формулювання висновків в розумінні ст. 83 ПК України. Внаслідок чого, висновки контролюючого органу щодо порушення ТОВ ВТФ "Авіас" статей 213-216 ПК України є неправомірними та такими, що не відповідають дійсності.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області у судове засідання не з'явився, про дату, час, місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. В своїх письмових запереченням на адміністративний позов зазначив, що аналіз діючого законодавства України звертає до визначення понять, зокрема у Наказі Держкоменергозбереження від 09.03.1999 року №15 на виконання Постанови КМУ від 15.07.1998 року №1094, зазначено, що кінцевий споживач товару - юридична особа, яка використовує імпортні товари для власних потреб. Тобто для суб'єктів господарювання, які відпускають нафтопродукти з метою уникнення плутанини щодо необхідності нарахування та сплати акцизного податку відносно юридичних осіб слід враховувати вимоги Інструкції. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області у судове засідання не з'явився, про дату, час, місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. В своїх письмових запереченням на адміністративний позов зазначив, що податкові зобов'язання позивача зі сплати 5-ти відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівка, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області у судове засідання не з'явився, про дату, час, місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. В своїх письмових запереченням на адміністративний позов зазначив, що контролюючий орган діяв на підставах і в спосіб, передбачений чинним законодавством України, а тому на підставі викладеного просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник відповідача Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що контролюючим органом на підставі ст. 76 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку позивача.
За результати перевірки Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС України було складено акт №171/15.02/32560942 від 24.03.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за січень 2015 року" (т.2 а.с. 30-31).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №171/15.02/32560942 від 24.03.2015 року, контролюючим органом встановлено порушення ст.213, ст.214, п.п.215.3.4 ст.215, ст.216 ПКУ та Наказу Міністерство фінанси України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за №105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповненню та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року в сумі 24618,15 грн.
На підставі висновків акту перевірки №171/15.02/32560942 від 24.03.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0001881502 від 21.04.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 30772,50 грн., з них за основним платежем у розмірі 24618,00 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 6154,50 грн. (т.2 а.с.17).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами перевірки Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцію ГУ ДФС у Волинській області було складено акт перевірки №268/15.02/32560942 від 17.04.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за лютий 2015 року" (т.2 а.с.24-25).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №268/15.02/32560942 від 17.04.2015 року, встановлено порушення ТОВ ВТФ "Авіас" ст.213, ст.214, п.п.215.3.4 ст.215, ст.216 ПКУ та Наказу Міністерство фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за лютий 2015 року у сумі 177745,31 грн.
На підставі висновків акту перевірки №268/15.02/32560942 від 17.04.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0002661502 від 15.05.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 266617,97 грн., з них за основним платежем у розмірі 177745,31 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 88872,66 грн. ( т.2 а.с.15).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами перевірки Любомльським відділенням Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області складено акт №56/21/32560942 від 17.04.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 325560942) за лютий 2015 року" (т.2 а.с.26-27).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №56/21/32560942 від 17.04.2015 року, встановлено порушення ТОВ ВТФ "Авіас" ст.213, ст.214, п.п.215.3.4 ст.215, ст.216 ПКУ та Наказу Міністерство фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за лютий 2015 року у сумі 16339,00 грн. (т.2 а.с.26-27).
На підставі висновків акту перевірки №56/21/32560942 від 17.04.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №000470310 від 12.06.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 24508,50 грн., з них за основним платежем у розмірі 16339,00 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 8169,50 грн. (т.2 а.с.14).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами перевірки Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Волинській області було складено акт перевірки №261/22.5/32560942 від 21.04.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за лютий 2015 року" (т.2 а.с.28-29).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №261/22.5/32560942 від 21.04.2015 року, встановлено порушення ТОВ ВТФ "Авіас" ст.213, ст.214, п.п.215.3.4 ст.215, ст.216 ПКУ та Наказу Міністерство фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за лютий 2015 року, в сумі 67260,98 грн.
На підставі висновків акту перевірки №261/22.5/32560942 від 21.04.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000112100 від 08.05.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 84076,23 грн., з них за основним платежем у розмірі 67260,98 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 16815,25 грн. (т.2 а.с. 12).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами перевірки Любомльським відділенням Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області був складений акт перевірки №112/21/325609742 від 17.06.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за квітень 2015 року" (т.2 а.с. 18-19).
Відповідно до висновку, викладеному в акті перевірки № 112/21/325609742 від 17.06.2015 року позивачем порушено ст.213, ст. 214, п.п.215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерство фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за квітень 2015 року в сумі 15091,00 грн.
На підставі висновків акту перевірки № 112/21/325609742 від 17.06.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №000059310 від 17.07.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 22636,50 грн., з них за основним платежем у розмірі 15091,00 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 7545,50 грн. (т.2 а.с.16).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами проведеної перевірки Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області було складено акт перевірки №580/22.5/32560942 від 17.06.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за квітень 2015 року " (т.2 а.с.20-21).
Відповідно до висновку, викладеному в акті перевірки №580/22.5/32560942 від 17.06.2015 року позивачем порушено ст.213, ст. 214, п.п.215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерство фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за квітень 2015 року в сумі 33587,35 грн.
На підставі висновків акту перевірки №580/22.5/32560942 від 17.06.2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000322100 від 27.07.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 50381,03 грн., з них за основним платежем у розмірі 33587,35 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 16793,68 грн. (т.2 а.с.13).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами проведеної перевірки Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області було складено акт перевірки №2390/21.1/32560942 від 18.06.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності декларації з акцизного податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за квітень 2015 року " (т.2 а.с. 22-23)
Відповідно до висновку, викладеному в акті перевірки №2390/21.1/32560942 від 18.06.2015 року позивачем порушено ст.213, ст. 214, п.п.215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерство фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за квітень 2015 року в сумі 349766,00 грн.
На підставі висновків викладених в акті перевірки №2390/21.1/32560942 від 18.06.2015 року, контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення №0013012100 від 06.07.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 524649,00 грн., з них за основним платежем у розмірі 349766,00 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 174883,00 грн. (т.2 а.с.10).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка позивача.
За результатами проведеної перевірки Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області був складений акт перевірки №816/15.02/32560942 від 14.09.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за липень 2015 року" (т.1 а.с.104-107).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №816/15.02/32560942 від 14.09.2015 року, контролюючим органом встановлено порушення ст. 213, ст. 214, п.п. 215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України №14 від 23.01.2015 року (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за №105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за липень 2015 року в сумі 81023,98 грн.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки №816/15.02/32560942 від 14.09.2015 року, контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення №0007901502 від 06.10.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання у розмірі 121535,97 грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, з них за основним платежем у розмірі 81023,98 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 40511,99 грн. (т.1 а.с. 120).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку позивача.
За результатами перевірки Любомльським відділенням Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області було складено акт перевірки №202/21/32560942 від 15.09.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів Товариства з обмеженої відповідальністю виробничо-торгівельної фірми "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за липень 2015 року" (т.1 а.с. 28-31)
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №202/21/32560942 від 15.09.2015 року, встановлено порушення ТОВ ВТФ "Авіас" ст.213. ст.214. п.п.215.3.4 ст.215, ст.216 Податкового Кодексу України (із змінами та доповненнями) та Наказу Міністерство Фінансів України №14 від 23.01.2015р. (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за К 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизною податку" Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податки) який підлягає сплаті до бюджету за липень 2015 року у сумі 12582,00 грн.
На підставі висновків акту прийнято податкове повідомлення-рішення №000788310 від 30.09.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 18873,00 грн., з них за основним платежем у розмірі - 12582,00 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 6291,00 грн. (т.1 а.с.18).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку позивача.
За результатами перевірки Нововолинською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області було складено акт №847/22.5/32560942 від 18.09.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942)" (т.1 а.с. 206-209, 206-209).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №847/22.5/32560942 від 18.09.2015 року, контролюючим органом встановлено, що позивачем порушено ст.213, ст. 214, п.п.215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказ Міністерства Фінансів України №14 від 23.01.2015 року (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за №105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку ТОВ ВТФ "Авіас" (32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за липень 2015 року у сумі 60562,00 грн.
На підставі висновків акту прийнято податкове повідомлення-рішення №0000902100 від 12.10.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 90843,00 грн., з них за основним платежем у розмірі 60562,00 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 30281,00 грн. (т.1 а.с.19, 205).
Контролюючим органом на підставі ст.76 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку позивача.
За результатами проведеної перевірки Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області складено акт перевірки №898/22.5/32560942 від 19.10.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за серпень 2015 року (т.1 а.с.32-35, 233-236)
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №898/22.5/32560942 від 19.10.2015 року, контролюючим органом встановлено порушення ст. 213, ст.214, п.п. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства Фінансів України №14 від 23.01.2015 року. (Зареєстровано в Міністерстві України 30 січня 2015 року за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, порядку заповнення та подання акцизного податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за серпень 2015 року в сумі 21223,35 грн.
На підставі висновків, викладених в зазначеному акті перевірки, контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення № 0000992100 від 10.11.2015 року, яким позивачу було нараховано суму грошового зобов'язання у розмірі 222835,03 грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, з них за основним платежем у розмірі 21223,35 грн., а за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 10611,68 грн. (т.1 а.с. 232).
За результати перевірки Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області було складено акт перевірки №4737/21.0/32560942 від 19.10.2015 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності декларації з акцизного податку ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) за серпень 2015 року" (т.1 а.с. 60-63).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №4737/21.0/32560942 від 19.10.2015 року, контролюючим органом встановлено порушення ст. 213, ст. 214, п.п. 215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України №14 від 23.01.2015 року (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за №105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" ТОВ ВТФ "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942) занижено акцизний податок, який підлягає сплаті до бюджету за серпень 2015 року в сумі 266922,00 грн.
На підставі висновків, викладених в зазначеному акті перевірки №4737/21.0/32560942 від 19.10.2015 року, контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення № 0002102100 від 16.11.2015 року.
Контролюючим органом на підставі наказу №669 від 25.12.2015 року, згідно із п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп.78.1.5 п.78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України, повідомлення №417 від 25.12.2015 року в період з 04.01.2016 року по 05.01.2016 року була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка.
За результатами перевірки Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області було складено акт перевірки №1/22.5/32560942 від 05.01.2016 року "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми "Авіас", код за ЄДРПОУ 32560942, з питань правильності відображення показників задекларованих у декларації акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за серпень 2015 року" (т. 1 а.с.40-45, 240а-243).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №1/22.5/32560942 від 05.01.2016 року, контролюючим органом встановлено позивачем порушення ст. 213, ст. 214, п.п. 215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства Фінансів України №14 від 23.01.2015 року (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 105/26550) "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку" Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма "Авіас" (код ЄДРПОУ 32560942), що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за серпень 2015 року в сумі 21223,35 грн.
На підставі рішення ДФС України №3909/10/03-20-10-03-06, контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000802100 від 18.06.2015 року, яким позивачу була нарахована сума грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 16815,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (т.2 а.с.11).
Позивач в досудовому порядку оскаржував рішення контролюючого органу, що підтверджується матеріалами справи (т.1 а.с. 122-140, 143-149, 160-164, 210-218, 228-231, 237-238, 243а-247а).
Не погоджуючись із позицією та рішеннями відповідача, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.п.75.1.1 п.75 ст.75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального
Згідно п.п. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до положень статті 76 Податкового кодексу, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Підпунктом 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі за текстом в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) акцизний податок визначається як непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до підпункту 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
У свою чергу, за приписами пункту 215.1 статті 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (підпункт 213.1.9 пункту 213.1 ст.213 Податкового кодексу України).
Як визначено підпунктом 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України базою оподаткування у разі обчислення податку із застосуванням адвалерних ставок - є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
Положеннями абзацу другого підпункту 14.1.212. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Аналіз наведених законодавчих приписів дозволяє дійти висновку, що операція з реалізації суб'єктом господарювання підакцизних товарів є об'єктом оподаткування акцизним збором в розумінні підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України, якщо суб'єктом здійснюється продаж підакцизних товарів безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
З наведеними положеннями узгоджуються приписи Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14, відповідно до якого Додаток 6 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:
графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;
графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;
у графі 5 Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
Отже, законодавець окремою графою виділив вартість підакцизних товарів, реалізованих в роздрібній торговельній мережі (а відтак - і через АЗС), але для комерційного використання, які не входять до бази оподаткування акцизним податком.
Так, на виконання вищевказаних законодавчих приписів у перевіряємий період позивач, видавши контрагентам на їх вимогу податкові накладні, відобразив у графах Додатків до Декларацій акцизного податку суми коштів від реалізації товарів для комерційного використання (т.2 а.с.67-149).
В ході судового засідання судом встановлені юридичні та фізичні особи-підприємці, зареєстровані в установленому порядку як платники ПДВ, які придбали паливо у позивача та отримували його на АЗС в т.ч. сплачували вартість палива через касу АЗС використовували його у власній господарській (комерційній) діяльності.
Суд зазначає, що вказане свідчить, що продаж таких товарів здійснювався для їх подальшого комерційного використання.
Задекларовані податкові зобов'язання по податку на додану вартість, видані податкові накладні, декларації з акцизного податку через мережу орендованих АЗС, договори оренди по яким з актами прийому-передачі та виконаних робіт свідчать про те, що позивач здійснював продаж нафтопродуктів юридичним особам та фізичним особам-підприємцям - покупцям
Суд вбачає, що зазначені договори є типовими.
Так, відповідно до умов зазначених договорів, постачальник приймає на себе зобов'язання передати покупцю у власність товари, а покупець зобов'язується сплатити і прийняти вказаний товар. Відпуск Товару з АЗС здійснюється за довірчими документами (скетч-картки) на отримання товару відповідно «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1442 від 20.12.1997 року.
Товар вважається переданим постачальником і прийнятим покупцем по кількості і якості з моменту фактичного отримання товару згідно умов договору.
Якість товару повинна відповідати дійсним на дату отримання товару ДСТУ.
Ціна 1 літру товару: згідно накладних на товар. Загальна сума Договору складається з загальної вартості товару за всіма видатковими накладними.
Щодо умов оплати, то в договорах зазначено, що 100% попередня оплата протягом одного (1-го) банківського дня від дати рахунку. Оплата товару здійснюється покупцем в національній валюті України в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок постачальник згідно наданого рахунку на наступні реквізити (далі, вказуються реквізити рахунку, на який необхідно переказати кошти). При ненадходженні оплати у термін вказаний в п.4.1. договору, постачальник здійснює - розрахунок за цінами, які діють в день зарахування коштів за товар на його розрахунковий рахунок.
Після оплати товару на протязі 5-ти робочих днів постачальник зобов'язаний передати покупцю, а покупець зобов'язаний отримати від постачальника довірчі документи (талони пластикові, паперові або паливні скетч-картки) на придбану кількість ПММ, як підтвердження здійснення оплати товару.
Строк поставки товарів - до закінчення терміну дії довірчого документу (скретч-карт). Передача покупцю товару за цим договором здійснюється на АЗС шляхом заправки автомобілів покупця при пред'явленні довіреними особами покупця скетч-карт. Скретч-карта є підставою для видачі (заправки) з АЗС вказаного у карті об'єму і марки товару, після чого всі обов'язки сторін по погашених скетч-картах вважаються виконаними, при цьому постачальник не може передати покупцю товар іншої марки чи в кількості меншій, ніж зазначено в скетч-карті.
Умови постачання товару - само вивезення. Покупець зобов'язується отримати товар на АЗС до закінчення терміну дії довірчого документу, який зазначений на довірчому документі. Постачальник не несе ніякої відповідальності у разі неотримання покупцем товару на АЗС до закінчення терміну дії довірчого документу, який зазначений на довірчому документі.
На виконання вимог договору за результатами поставки складалися акти приймання передачі товару. Також зазначене підтверджується видатковими накладними.
Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442, через мережу АЗС здійснюється лише роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу.
Так, вказані Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування, тобто регулюють порядок роздрібної, а не оптової торгівлі нафтопродуктами. При цьому суд наголошує, що такі Правила не містять заборони на оптовий продаж пального через АЗС.
Правила роздрібної торгівлі розроблені на виконання статті 20 Закону України "Про захист прав споживачів", який під споживачем розуміє фізичну особу, яка придбаває продукцію для особистих потреб, не пов'язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника (пункт 22 статті 1).
Роздрібна торгівля це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.
У свою чергу, оптовою торгівлею є купівля-продаж товарів за договорами постачання партіями для їх наступного продажу кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого використання (пункт 4.5).
Зазнаючи про здійснення позивачем операцій з реалізації підакцизних товарів саме з роздрібної торгівлі, контролюючий орган не спростував належним та допустимим доказами факт постачання позивачем таких підакцизних товарів покупцям-контрагентам для виробничого використання, тобто факт здійснення ним оптової торгівлі.
Враховуючи ст.69-72 КАС України та практику Європейського суду, а саме рішення у справі "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04, рішення від 10.02.2010 року), в якому зазначено, що проста вказівка на норму закону не є мотивацією, суд приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є неправомірними та підлягають скасуванню.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідачів відновити суми податкових зобов'язань ТОВ ВТФ «Авіас» в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в Актах перевірки №4737/21.0/32560942 від 19.10.2015 року, № 898/22.5/32560942 від 19.10.2015 року, №847/22.5/32560942 від 18.09.2015 року, №816/15.02/32560942 від 14.09.2015 року, №202/21/32560942 від 15.09.2015р, №580/22.5/32560942 від 17.06.2015 року, №112/21/32560942 від 17.06.2015 року, №171/15-02/32560942 від 24.03.2015 року, №261/32560942 від 21.04.2015 року, №56/21/32560942 від 17.04.2015 року, №268/15.02/32560942 від 15.05.2015 року, №2390/21.1/32560942 від 18.06.2015 року.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.2 статті 62 ПК).
Відповідно до статті 71 ПК інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
У пункті 74.1 статті 74 ПК зазначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Висновки, викладені у зазначеному акті, є відображенням дій податкових інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, такий акт не порушує прав останнього.
Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Саме така правова позиція викладена Верховним судом України у постанові від 9 грудня 2014 року по справі №21-511а14.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ч. 1 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "Авіас" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати податкові повідомлення-рішення: №0002102100 від 16.11.2015 року, №000099210 від 10.11.2015 року, №0000902100 від 12.10.2015 року, №0007901502 від 06.10.2015 року, №000788310 від 30.09.2015 року, №0000322100 від 29.07.2015 року, №000059310 від 17.07.2015 року, №0001881502 від 21.04.2015 року, №0000112100 від 08.05.2015 року, №0000802100 від 18.06.2015 року, №000470310 від 12.06.2015 року, №0002661502 від 15.05.2015 року, №0013012100 від 06.07.2015 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 12.07.2016 року.
Суддя Полях Н.А.