Справа № 815/3238/16
про відмову у задоволенні клопотання
про відстрочення сплати судового збору
11 липня 2016 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши клопотання Головного управління Держпраці в Одеській області про відстрочення сплати судового збору за звернення до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Водопостач» Овідіопольської селищної ради про застосування заходів реагування щодо державного контролю шляхом зупинення виконання робіт,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Водопостач» Овідіопольської селищної ради про застосування заходів реагування щодо державного контролю шляхом зупинення виконання робіт.
Разом з адміністративним позовом позивач надав клопотання про відстрочення сплати судового збору. Своє клопотання позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку з обмеженими строками звернення до суду Головному управлінню Держпраці в Одеській області необхідний час для виділення коштів для сплати судового збору, що ускладнюється затримкою надходження бюджетних коштів.
Розглянувши клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору, суд дійшов наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 р. №3674-VI.
01 вересня 2015 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” від 22.05.2015 р. №484-VIII, яким внесено зміни до Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 р. №3674-VI.
Статтею 5 Закону України “Про судовий збір” в редакції від 01 вересня 2015 року, Державна служба України з питань праці та її територіальні підрозділи не включені до переліку осіб, на яких поширюються пільги щодо сплати судового збору.
В свою чергу, за змістом ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічно за приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, підставою для звільнення або відстрочення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони.
Суд зазначає, що Головне управління Держпраці в Одеській області не надало документів, що підтверджують важкий майновий стан.
Оцінивши доводи, наведені в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд дійшов висновку, що у його задоволенні слід відмовити, з огляду на те, що позивач не звільнений від сплати судового збору.
Аналогічну правову позицію висловив Пленум Вищого адміністративного суду України в постанові від 23 січня 2015 року № 2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір”.
Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Згідно з вимог ч. 2 ст. 9 нової редакції Закону України “Про судовий збір”, суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність встановлених законом підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 88, 160, 165, 183-3 КАС України, суд,
1.У задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.Я. Бойко