36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
11.09.2006 Справа №14/386
м. Полтава
за позовом Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, 36000, м. Полтава, вул. Зигіна,1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро", 38252, Полтавська область, Семенівський район, с. Бакумівка, вул. Радянська, 17
про стягнення 5196,10 грн. штрафних санкцій та 127,30 грн. пені
Суддя Іваницький Олексій Тихонович
Секретар судового засідання: Нечипоренко А.П.
Представники:
від позивача: Фищук В.В., дор. № 04-2/10 від 10.01.06р.
від відповідача: Анкуца В.В., дов. б/н від 04.09.2006р.
Суть спору: Розглядається позов про стягнення 5196,10 грн. - штрафних санкцій та 127,30 грн. - пені за не створення 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів в 2005р.
Ухвалою заступника голови господарського суду Полтавської області Ціленка В.А. від 08.08.2006р. склад суду було змінено в зв'язку з відпусткою судді Іваницького О.Т. і справа передана на розгляд судді Геті Н.Г.
Суддя Гетя Н.Г. прийняла справу до свого провадження і відклала її розгляд, закінчивши підготовче провадження і призначивши справу до судового розгляду на 11.09.2006р.
Ухвалою заступника голови господарського суду Полтавської області Пушка І.І. від 06.09.2006р. склад суду було змінено в зв'язку з виходом із відпустки судді Іваницького О.Т. і справа передана йому на розгляд.
Відповідач у своєму запереченні на позов заявлені вимоги не визнає, посилаючись на те, що на підприємстві в 2005 році Наказом №34.1 від 01.09.2005р. було створене одне робоче місце для забезпечення працевлаштування інваліда та створено комісію, на яку було покладено обов'язок щодо виконання вимог діючого законодавства щодо соціального захисту інвалідів, а також проінформовано Семенівський районний центр зайнятості, Семенівську селищну раду, Семенівську райоону раду та Полтавський обласний центр зайнятості про необхідність направлення на підприємство одного інваліда з метою його працевлаштування.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
Згідно зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875-ХІІ (в редакції станом на 31.12.2005р.) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 20 вказаного Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Згідно даних звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005р. (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність працюючих у відповідача в 2005р. становила 77 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 3 особи. Фактично в 2005р. у відповідача на підприємстві працювало 2 інваліда, тобто відповідач не працевлаштував одного інваліда.
Відповідно до п.14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інваліда, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. №314 відповідач повинен інформувати державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Відповідно до листа Семенівського центру зайнятості №410 від 19.06.2006р., відповідач не надавав інформацію про наявність вільних робочих місць створених для працевлаштування інвалідів у 2005 році.
З листа вих.. №1311 від 20.06.2006р. Управління праці та соціального захисту населення Семенівської райдержадміністрації вбачається, що відповідач повідомляв управління про наявність 2-х вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів у вересні 2005 року.
Суд дослідив, що відповідачем повністю не були прийняті належні міри стосовно працевлаштування потрібної кількості інвалідів.
Посилання відповідача на те, що на підприємстві в 2005 році Наказом №34.1 від 01.09.2005р. було створене одне робоче місце для забезпечення працевлаштування інваліда та створено комісію, на яку було покладено обов'язок щодо виконання вимог діючого законодавства щодо соціального захисту інвалідів, а також проінформовано Семенівський районний центр зайнятості, Семенівську селищну раду, Семенівську районну раду та Полтавський обласний центр зайнятості про необхідність направлення на підприємство одного інваліда з метою його працевлаштування не приймаються судом, оскільки подавились в кінці ІІІ кварталу 2005 р., а саме: 16.09.2005р. (копії повідомлень в матеріалах справи).
Крім того, із даних звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005р. (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність працюючих у відповідача в 2005р. становила 77 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 3 місця, середньо облікова кількість працевлаштованих інвалідів - 2 осіб.
Пунктом 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 314 від 03.05.95 р. "Про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів" передбачено, що робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестовано спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнагляду охорони праці, організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інвалідів.
Відповідно до п. 5 Положення підприємства вживають заходів до створення робочих місць для інвалідів, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення і відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення робочих місць для інвалідів.
Пунктом 2 Положення встановлено, що робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування.
Пунктом 14 Положення передбачено, що підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Отже, відповідач не вжив в повному об'ємі передбачених законодавством заходів по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів згідно встановленого нормативу.
Враховуючи те, що тільки з вересня 2005 року відповідач почав повідомляти Семенівський районний центр зайнятості, Семенівську селищну раду, Семенівську районну раду та Полтавський обласний центр зайнятості про необхідність направлення на підприємство одного інваліда з метою його працевлаштування суд приходить до висновку позов задовольнити частково на суму 1732,03 грн. В іншій частині позову відмовити.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 158-163 та п. 6 р. VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» КАС України , суд -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнігрейн-Агро», 38252, Полтавська область, Семенівський район, с. Бакумівка, вул.. Радянська, 17 (р/р 26009710194960 в ПОФ АКБ «Укрсоцбанк» МФО 331014 код 31818075):
- на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, (м. Полтава, вул. Зигіна, 1, р/р 31211230600002, УДК в Полтавській області, МФО 831019, одержувач: ВДК, код 23809520) -1732,00 грн. штрафних санкцій;
- в доход державного бюджету України на рахунок ВДК у м. Полтаві, р/р 31111095600002 УДК у Полтавській області, МФО 831019, ЗКПО 23809520, код платежу 22090200 державне мито в сумі - 17,32 грн.
3. В іншій частині позову відмовити.
Після набрання цією постановою законної сили, у разі надходження від позивача заяви на видачу виконавчих листів, видати виконавчі листи.
Суддя Іваницький О.Т.
Примітки :
1. Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 та ч. 3 та ч. 5 ст. 186 КАС України.
2. Наслідки набрання законної сили судовим рішенням зазначені у ст. 255 КАС України.