Постанова від 08.07.2016 по справі 420/759/16-а

Дата документу 08.07.2016

ЄУ № 420/759/16-а

Провадження №2-а/420/18/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2016 року Новопсковський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді: Стеценко О.С.

за участю секретаря Рожкової Л.В.

позивача ОСОБА_1, представника відповідача Головіної Надії Володимирівни, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 3 Новопсковського районного суду Луганської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі поданої заяви від 05.04.2016 у 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, від сум заробітної плати, вказаної в довідках прокуратури Луганської області від 15.05.2013 № ф-18-234 та від 30.03.2016 № 18-211вих-16 з 01 квітня 2015 року;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1 недоотриманої різниці у пенсії за 12 попередніх місяців з урахуванням раніше проведених виплат. В судовому засіданні позивач уточнив, що цей період становить з 01.04.2015 по 30.03.2016;

- допустити негайне виконання постанови суду.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила те, що 08.06.2007 вона перебуває на обліку в УПФУ у Новопсковському районі Луганської області, як отримувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від заробітку. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», якою було затверджено нові посадові оклади працівників органів прокуратури, позивачу було здійснено перерахунок призначеної пенсії у розмірі 80 % від заробітку.

У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати. Особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», позивач 05.04.2016 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії за вислугою років, виходячи з її розміру 90% від суми місячної заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, як це передбачено Законом України «Про прокуратуру» без обмеження її максимального розміру, з грудня 2015 року та виплати недоотриманої частини виплат за минулий період.

Відповідач листом від 07.04.2016 № 12/П-14 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України».

Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Відповідач у запереченні на позов просить у його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що позивачу за заявою від 15.05.2013 було здійснено перерахунок пенсії у розмірі 80% згідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 та змінами, внесеними до Закону України «Про прокуратуру». Відповідач зазначив, що з 01 червня 2015 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 01.03.2015 № 213-VII скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому відповідач вважає, що відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2015 із розрахунку 90 % від заробітної плати та на підставі довідки прокуратури Луганської області від 30.03.2016 № 18-211 вих-16.

Позивач в судовому засіданні підтримала позов з підстав, викладених у позові та просила його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених у запереченні, просила в повному обсязі відмовити в задоволенні позовних вимог, так як відповідач діяв згідно законодавства та у межах своїх повноважень.

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши письмові матеріали справи, пенсійну справу позивача, вважає, що позов є частково обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 08.06.2007 у розмірі 90 % від заробітної плати.

15.05.2013 та 05.04.2016 позивач звернувся до відповідача - УПФУ в Новопсковському районі Луганської області із заявами про перерахунок пенсії призначеної їй відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від суми щомісячної заробітної плати та надав відповідачу довідку Прокуратури Луганської області № ф-18-234 від 15.05.2013 (арк. пенсій. справи 54) та довідку прокуратури Луганської області від 30.03.2016 № 18-211 вих-16.

Листом від 07.04.2016 № 12/П-14 УПФУ в Новопсковському районі Луганської області було надано відповідь позивачу, в якому зазначено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні, в тому числі і Закону України «Про прокуратуру». Тому відповідач вважає, що на даний час підстав для проведення перерахунку розміру пенсії позивача немає (а.с. 11).

Суд вважає вказані дії відповідача неправомірними з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) (далі - Закон № 1789), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Згідно із ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії. Правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Відповідно до ч.2 ст. 50-1 вказаного Закону, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класний чин, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з ч.3 ст. ст. 50-1 Закону № 1789, середньомісячна сума зазначених виплат за 24 чи 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, постановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенси.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищена заробітна плата працівників прокуратури. Також з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що коригування виплат можливе лише при виникненні права на пенсію, під час її призначення, а не під час перерахунку її розміру.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» працівники органів прокуратури мають право на перерахунок з 01 липня 2012 року.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.

За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо протиправності відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі 90% від суми місячного заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки позивач у своїй заяві просив не призначити йому пенсію, а зробити її перерахунок, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області повинно керуватись ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», була чинною на час призначення позивачу пенсії та згідно з якою розмір пенсії не обмежувався 80 відсотками від суми місячної (чинної) заробітної плати.

А тому доводи відповідача про внесені зміни до положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати суд не бере до уваги, оскільки ним було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26 вересня 2013 року у справі № К/800/12309/13.

За таких обставин позивач має право на перерахунок пенсії, однак суд не погоджується з періодом, за який позивач просить здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, з позовом до суду позивач звернувся 13 квітня 2016 року (згідно штампу вхідної кореспонденції суду), хоча ставить питання про порушення його прав з 01 квітня 2015 року, тобто за час, більший ніж як шість місяців.

Позивач вважає, що строк звернення до суду ним не пропущений, оскільки він дізнався про своє порушене право лише 07.04.2016 під час звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Оскільки позивач отримував пенсію з 2007 року, про порушення своїх прав в частині отримання 80 % від середньомісячного заробітку позивач мав дізнатися при кожному отриманні пенсійних виплат з 2013 року, коли йому було перераховано пенсію; враховуючи те, що він звернувся до суду за захистом своїх прав 13 квітня 2016 року, суд вважає за необхідне залишити без розгляду вимоги позивача за період з 01 квітня 2015 року по 12 жовтня 2015 року, тобто за час, який передував шестимісячному терміну до моменту звернення до суду.

Таким чином, проаналізувавши вищезазначені нормативні акти, а також дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню (щодо періоду, за який слід здійснити перерахунок, а саме з 13.10.2015 по 13.04.2016). Позовні вимоги про здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2015 по 12.10.2015 та здійснення виплати недоотриманої різниці пенсії з 01.04.2015 по 12.10.2015 слід залишити без розгляду.

Суд вважає також необґрунтованими посилання відповідача як на підставу своїх заперечень проти позову та відмову у здійсненні перерахунку призначеної пенсії, на те, що розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави з посиланням на рішення Конституційного суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, що стосується принципів справедливості та пропорційності (розмірності) у діяльності органів державної влади, зокрема в процесі підготовки, прийняття та виконання державного бюджету на поточний рік та встановлення механізму реалізації положень законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про соціальний захист дітей війни», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та практику Європейського суду з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», рішенні від 21 жовтня 2014 року «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», які стосуються соціальних виплат і які не пов'язані з пенсіями, що є щомісячними пенсійними виплатами.

Відповідач хибно ототожнює соціальні виплати, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України та регулюються Кабінетом Міністрів України, з пенсіями, які за змістом ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 46 Конституції України є щомісячними пенсійними виплатами в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, гарантованими, та основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, згідно якої судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі. За таких обставин, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, на користь позивача 551 грн. 20 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 86, 94, 97, 158-163, 167, 186, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі поданої заяви від 05.04.2016 у 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, від сум заробітної плати, вказаної в довідках прокуратури Луганської області від 15.05.2013 № ф-18-234 та від 30.03.2016 № 18-211вих-16 з 13 жовтня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1 недоотриманої різниці у пенсії з 13 жовтня 2015 року по 13 квітня 2016 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2015 по 12.10.2015 та здійснення виплати недоотриманої різниці пенсії з 01.04.2015 по 12.10.2015 залишити без розгляду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області, код ЄДРПОУ 21792583, на користь ОСОБА_1, інн. НОМЕР_1, судовий збір сплачений за подання позову, у сумі 551 грн. 20 коп.

Допустити негайне виконання постанови про присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання апеляційної скарги, якщо така не була подана.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області з подачею її копії до апеляційної інстанції у десятиденний строк з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 04 липня 2016 року.

Повний текст постанови складено 08 липня 2016 року.

Суддя О.С. Стеценко