Справа № 419/1434/16-а
Провадження № 2-а/419/23/2016
05 липня 2016 року смт. Новоайдар
Новоайдарський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Добривечіра Л.Д.,
при секретарі - Московченко О.В.,
з участю: позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представників відповідача - Грищенко К.Г., Золотарьова Р.Г.,
розглянувши у судовому засіданні в селищі Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Щастинської міської ради про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Щастинської міської ради про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 лютого 2016 року на LXIV сесії VI скликання Щастинською міською радою було прийнято ряд рішень, а саме:
1.№64/1 Про затвердження звіту про виконання бюджету м. Щастя за 2015 рік.
2.№64/2 Про внесення змін до міського бюджету на 2016 рік.
3.№64/3 Про умови оплати праці в.о. міського голови секретаря ради Богині О.О.
4.№64/4 Про питання щодо видачі довідок про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб.
5.№64/5 Про внесення змін до Статуту комунального підприємства «Щастинський продторг».
6.№64/6 Про надання згоди на передачу в оренду комунального майна територіальної громади міста Щастя, яке знаходиться на балансі виконавчого комітету Щастинської міської ради.
7.№64/7 Про надання згоди на прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Щастя адмінбудівлі комунального позашкільного закладу «Школа мистецтв естетичного виховання міста Щастя Новоайдарського району Луганської області», розташованого за адресою: м. Щастя, кв. Енєргєтіков, 1 -а.
8.№64/8 Про звернення до голови Верховної Ради України, Прем'єр - міністра України, Голови комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Голови комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Народних депутатів України.
9.№64/9 Про внесення змін до Програми розвитку земельних відносин на території Щастинської міської ради на 2016 - 2020 роки.
10.№64/10 Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Щастя Луганської області.
11.№64/11 Про скасування рішення сесії Щастинської міської ради №59/13 від 24.09.2015 р. «Про надання дозволу ТОВ «АВТОПОРТ С» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,2200 га під розміщеною автозаправною станцією (АЗС) за адресою: м. Щастя, вул. Гагаріна, б. 1 «Л».
12.№64/12 Про передачу земельної ділянки в оренду ТОВ «АВТОПОРТ С» за адресою: м. Щастя, вул. Гагаріна, б. 1 «Л».
13.№64/13 Про передачу земельних ділянок в постійне користування КП «ЩАСТИНСЬКИЙ ПРОДТОРГ» за адресою: м. Щастя провулок Солнєчний, 7 «б» та вул. Пєсчаная у районі міського ринку
14.№64/14 Про надання громадянці ОСОБА_6 дозволу на складення,технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості).
15.№64/15 Про надання дозволу ДПТНЗ «Щастинський професійний ліцей» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,3272 га під будівлями та спорудами за адресою: м. Щастя, кв. Енергєртіків, 2 «в».
16.№64/16 Про надання громадянину ОСОБА_7 дозволу на складення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Також, відповідно до протоколу LXIV сесії VI скликання Щастинської міської ради від 25 лютого 2016 року перелік питань, що повинні були бути розглянуті на пленарному засіданні ради не включав в себе наступні питання:
-Про скасування рішення сесії Щастинської міської ради №59/13 від 24.09.2015 р. «Про надання дозволу ТОВ «АВТОПОРТ С» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,2200 га під розміщеною автозаправною станцією (АЗС) за адресою: м. Щастя, вул. Гагаріна, б. 1 «Л».
-Про передачу земельної ділянки в оренду ТОВ «АВТОПОРТ С» за адресою: м. Щастя, вул. Гагаріна, б. 1 «Л».
-Про передачу земельних ділянок в постійне користування КП «ЩАСТИНСЬКИЙ ПРОДТОРГ» за адресою: м. Щастя, провулок Солнєчний, 7 «б» та вул. Пєсчаная у районі міського ринку.
-Про надання громадянці ОСОБА_6 дозволу на складення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
-Про надання дозволу ДПТНЗ «Щастинський професійний ліцей» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,3272 га під будівлями та спорудами за адресою: м. Щастя, кв. Енергєртіків, 2 «в».
-Про надання громадянину ОСОБА_7 дозволу на складення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Позивач вважає вищевказані рішення Щастинської міської ради протиправним та такими, що підлягають скасуванню, оскільки під час їх прийняття відповідачем були порушені вимоги законодавства, а саме: протоколом LXIV сесії VI скликання Щастинської міської ради від 25 лютого 2016 року передбачено перелік питань, які винесені на порядок денний сесії, однак питання що вирішені рішеннями №64/11, №64/12, №64/13, №64/14, №64/15, №64/16 не були включені у порядок денний. Крім того, вищезазначені рішення LXIV сесії VI скликання Щастинської міської ради сесії ради приймалися не поіменним голосуванням та не були доведені до відома населення та депутатів у передбачений законом термін.
Позивач - ОСОБА_1 та представник позивача - ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідача - Грищенко К.Г., Золотарьова Р.Г. надали суду письмові заперечення проти позовної заяви, у судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії (ст. 8 Конституції України).
В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 1 ст. 144 Конституції України). На основі цього положення Конституції України у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі по тексту - Закон) визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти.
Норми ч. 2 ст. 59 Закону передбачають, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради. Вивчення та обговорення проектів вказаних рішень проходило на засіданні депутатських комісій, які відбулись 18.02.2016. Голосування за дані рішення та їх прийняття відбувалось, відкрито та більшістю депутатів Щастинської міської ради від її загального складу.
Зміни до статті 59 Закону, щодо прийняття рішень ради відкритим поіменним голосуванням, набули чинності 23.02.2016 року. У зв'язку із великою завантаженістю, посадовими особами виконавчого комітету Щастинської міської ради було пропущено строк набуття чинності Закону України від 26 листопада 2015 року № 842-VIII «Про внесення зміни до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо поіменних голосувань». Таким чином, на LXIV сесії VI скликання від 25.02.2016, Щастинською міською радою не була врахована складова процедури прийняття рішень, а саме - поіменне голосування. Але, в цілому процедура прийняття рішень була виконана з додержанням норм Закону, Регламенту Щастинської міської ради VI скликання та не було заподіяно будь-якої шкоди юридичним і фізичним особам в результаті цих дій.
Позивач, як депутат Щастинської міської ради, який відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті, був присутній на процедурі прийняття рішень та голосування по ним, але буд-яких зауважень, заперечень до процедури та порядку денного LXIV сесії VI скликання від 25.02.2016 року - не висловлював.
Згідно зі ст. 147 Конституції України - Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування у ч. 4 рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) (далі по тексту - Рішення КСУ), Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Конституційний Суд України у ч. 5 Рішення КСУ зазначає, що у Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3 Конституції України). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (ст. 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Також ч. 5 Рішення КСУ передбачає, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Так, згідно з ч. 4 ст. 80 Бюджетного кодексу України (із змінами), квартальний та річний звіти про виконання місцевого бюджету подаються до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою державною адміністрацією, виконавчим органом відповідної місцевої ради або сільським головою (якщо відповідний виконавчий орган не створено згідно із законом) у двомісячний строк після завершення відповідного бюджетного періоду. Перевірка річного звіту здійснюється Рахунковою палатою Верховної Ради Автономної Республіки Крим (щодо використання органами виконавчої влади коштів бюджету Автономної Республіки Крим), комісією з питань бюджету Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради, після чого Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні місцеві ради затверджують річний звіт про виконання бюджету або приймають інше рішення з цього приводу. На виконання даної статті Бюджетного кодексу України було прийняте рішення №64/1 «Про затвердження звіту про виконання бюджету м. Щастя за 2015 рік».
На підставі рішення № 64/2 «Про внесення змін до міського бюджету на 2016 рік», були передбачені бюджетні кошти на здійснення капітальних видатків та проведена оплата виконаних підрядних робіт з реконструкції системи опалювання житлового фонду міста.
На підставі рішення № 64/3 «Про умови оплати праці в.о. міського голови секретаря ради Богині О.О.», виконуючому обов'язки міського голови Богині О.О. були нараховані виплати.
На підставі рішення № 64/4 «Про питання щодо видачі довідок про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», комунальне підприємство «Жилбудсервіс» тимчасово було визначено уповноваженим підприємством з видачі довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб. Враховуючи вказане рішення ради, було прийняте відповідне рішення виконавчого комітету Щастинської міської ради «Про затвердження переліку послуг, які не входять до складу тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території і можуть надаватися населенню та юридичним особам комунальним підприємством «Жилбудсервіс» за окрему плату» від 22.03.2016 № 31, на підставі якого, на даний час КП «Жилбудсервіс» надає мешканцям міста Щастя довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, з метою отримання ними різних видів соціальної допомоги.
На підставі рішень № 64/5 «Про внесення змін до Статуту комунального підприємства «Щастинський продторг» та № 64/13 «Про передачу земельних ділянок в постійне користування КП «ЩАСТИНСЬКИЙ ПРОДТОРГ» за адресою: м. Щастя провулок Солнєчний, 7 «б» та вул. Пєсчаная у районі міського ринку», зазначеним підприємством належним чином була проведена в реєстраційних службах реєстрація відповідних змін Статуту та права постійного користування земельними ділянками.
На підставі рішення № 64/6 «Про надання згоди на передачу в оренду комунального майна територіальної громади міста Щастя, яке знаходиться на балансі виконавчого комітету Щастинської міської ради», з метою розміщення учбово - матеріальної бази тренінгового центру Головного управління Національної поліції в Луганській області було укладено договори оренди нерухомого майна № № 33,34 від 04.03.2016.
З метою вирішення питання щодо використання коштів екологічного податку у 2016 році та спрямування цих коштів на вирішення будь-яких проблем громади, на виконання рішення Щастинської міської ради № 64/8, виконавчим комітетом Щастинської міської ради були направлені звернення до голови Верховної Ради України від 09.03.2016 № 380, Прем'єр - міністра України від 09.03.2016 № 382, Голови комітету Верховної Ради України з питань бюджету від 09.03.2016 № 383, Голови комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.03.2016 № 384. На що 19.04.2016 виконавчим комітетом Щастинської міської ради було отримано відповідь з Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 12.04.2016 № 04-15/10-343.
Враховуючи Програму розвитку земельних відносин на території Щастинської міської ради на 2016 - 2020 роки із змінами внесеними рішенням Щастинської міської ради № 64/9 «Про внесення змін до Програми розвитку земельних відносин на території Щастинської міської ради на 2016 - 2020 роки» Щастинською міською радою було укладено договори оренди.
Враховуючи Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Щастя Луганської області, затвердженим рішенням Щастинської міської ради від 25.02.2016 № 64/10 «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Щастя Луганської області» та на підставі рішення Щастинської міської ради № 64/12 «Про передачу земельної ділянки в оренду ТОВ «АВТОПОРТ С» за адресою: м. Щастя, вул. Гагаріна, 1 «Л» Щастинською міською радою було укладено договір оренди від 15.03.2016 № б/н.
Стосовно питань, які вирішені рішеннями № 64/11, № 64/12, № 64/13, № 64/14, № 64/15, № 64/16 та, як йдеться у позові - не були включені до порядку денного, зафіксованого протоколом LXIV сесії VI скликання Щастинської міської ради від 25 лютого 2016 року, зазначаємо, що ці питання за своєю сутністю є типовими та відносяться до сфери земельних правовідносин, тому у протоколі вони зазначені окремим розділом «13. Земельні питання».
На підставі вищевикладеного, скасувати зазначені вище рішення LXIV сесії Щастинської міської ради VI скликання від 25.02.2016 року не можливо у зв'язку з тим, що ці рішення реалізовані, почались певні правовідносини у різних сферах діяльності юридичних та фізичних осіб та це призведе до негативних наслідків.
Ствердження відносно не доведення до відома населення та депутатів у передбачений Законом термін рішення про скликання LXIV сесії VI скликання Щастинської міської ради не відповідає дійсності у зв'язку з наступним. На даний час, згідно з рішенням XLVІII сесії Щастинської міської ради VI скликання від 06.11.2014 № 48/1 «Про дострокове припинення повноважень Щастинського міського голови Живлюка В.Л.» секретар Щастинської міської ради Богиня О.О. тимчасово здійснює повноваження Щастинського міського голови. На підставі ч. 4 ст. 46 Закону, наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою. Керуючись п. 8, п. 20 ст. 42 Закону, виконуючим обов'язки міського голови, секретарем Щастинської міської ради, у межах своїх повноважень було видано розпорядження від 15.02.2016 № 10 «Про скликання LXIV сесії Щастинської міської ради VI скликання» із зазначенням часу скликання, місця проведення та питання, які передбачається внести на розгляд ради і оприлюднене на офіційному сайті Щастинської міської ради http://www.schastye.lg.ua у передбачений законом термін. Крім того, виконавчим комітетом Щастинської міської ради було направлено лист від 16.02.2016 року № 271 до ТРК «Енергія» з проханням дати об'яву по телебаченню із вище вказаною інформацією. Також ця інформація була зазначена на інформаційному стенді біля міського Палацу культури.
Висновки суду підтверджуються письмовими доказами, дослідженими у судовому засіданні.
На підставі ст. ст. 2, 11, 94, 159-163 КАС України, ст.ст. 8, 19, 144, 147 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, ст.ст. 46, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -
Позов ОСОБА_1 до Щастинської міської ради про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до апеляційного адміністративного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Л.Д.Добривечір