Справа № 461/8744/15-а
Категорія 3
21.06.2016 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар Підлужний Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ПАТ «Іскра» до ОСОБА_1 міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали , -
Позивач ПАТ «Іскра» звернувся до суду із адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування ухвали ОСОБА_1 міської ради № 4269 від 29.01.15 р."Про внесення змін до ухвали міської ради від 14.07.2011 № 664 "Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".Свої вимоги мотивує тим, що пунктом 1 цієї ухвали внесено зміни у додаток до ухвали міської ради від 14.07.2011 № 664 "Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" (зі змінами), виклавши його у новій редакції . Ухвалою № 4403 від 26.02.15 "Про внесення змін до ухвал міської ради від 19.01.2015 № 4262, від 19.01.2015 № 4263, від 29.01.2015 № 4269 та від 29.01.2015 № 4330" вищезазначену ухвалу № 4269 від 29.01.15 доповнено пунктом 2 у такій редакції: "Встановити, що норми цієї ухвали застосовуються з 01.01.2015." Позивач вважає, що ухвала ЛМР № 4269 від 29.01.15р. є протиправною,порушує норми Податкового Кодексу України щодо місцевих податків та зборів,визначення їх елементів. Оскаржуваною ухвалою внесено зміни до елементів податку з порушенням принципу стабільності податкового законодавства (пп. 4.1.9. ст. 4 ПКУ); ухвала прийнята після початку бюджетного періоду, в якому вона підлягає застосуванню, та прийнята з перевищенням повноважень відповідача (пп. 12.4.3 пізніш як з 12.4 ст. 12 ПКУ).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (Рішення Конституційного Суду України N 1-рп/99 від 09.02.99, справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів). Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію." Відтак, зміст п. 2 оскаржуваної ухвали:суперечить Конституції, як такий, що спрямований на забезпечення зворотної дії ухвали в часі; суперечить нормі ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Оскаржувана ухвала є регуляторним актом, щодо якого встановлено процедуру прийняття регуляторного акту та порядок його оприлюднення згідно Закону України "Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності" \ст.ст.5-9\. На порушення цих норм відповідачем не розроблено аналізу регуляторного впливу проекту та не оприлюднено проекту оскаржуваної ухвали ЛМР №4269 від 29.01.2015р.
В судовому засіданні представник ПАТ «Іскра» вимоги підтримав, просить такі задоволити; надав пояснення, аналогічні, викладеним у фабулі адміністративного позову.
Представник відповідача ОСОБА_1 міської ради проти позову заперечила, вважаючи ухвалу законною, такою,що прийнята в межах компетенції міської ради та відповідає вимогам Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року N 71-VIII, яким органам місцевого самоврядування рекомендовано у місячний термін з дня опублікування Закону N 71 переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. В позові просить відмовити.
Суд, заслухавши сторони, з'ясуваши обставини справи вважає,що у задоволенні позову слід відмовити , виходячи із наступного .
Відповідно до п. 4 розд. II "Прикінцеві положення" Закону України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", органам місцевого самоврядування рекомендовано у місячний термін з дня опублікування Закону N 71 переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Встановлено, що ОСОБА_1 міською радою прийнято Ухвалу № 4269 від 29.01.15 р."Про внесення змін до ухвали міської ради від 14.07.2011 № 664 "Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки".
Пунктом 1 цієї ухвали внесено зміни у додаток до ухвали міської ради від 14.07.2011 № 664 "Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" (зі змінами), виклавши його у новій редакції . Ухвалою № 4403 від 26.02.15 "Про внесення змін до ухвал міської ради від 19.01.2015 № 4262, від 19.01.2015 № 4263, від 29.01.2015 № 4269 та від 29.01.2015 № 4330" вищезазначену ухвалу № 4269 від 29.01.15 доповнено пунктом 2 у такій редакції: "Встановити, що норми цієї ухвали застосовуються з 01.01.2015."
Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно- правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ст.ст. 3, 64 Регламенту ОСОБА_1 міської ради 6-го скликання рішення ради нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено інший термін введення цих рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється шляхом їх розміщення на офіційному веб-порталі Ради, не пізніше як у 20-ти денний термін після їх прийняття.
Ухвала міської ради № 4269 від 29.01.15 р."Про внесення змін до ухвали міської ради від 14.07.2011 № 664 "Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" була оприлюднена на офіційному сайті міської ради 06.02.2015 року, а ухвала міської ради від 26.02.2015р. №4403 »Про внесення змін до ухвали міської ради від 14.07.2011р №664»Прот затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» була оприлюднена на офіційному сайті міської ради 12.03.2015р.
Таким чином, ОСОБА_1 міською радою на виконання вимог зазначеного вище Закону України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII прийнято та оприлюднено проект оскаржуваної ухвали на офіційному сайті ОСОБА_1 міської ради.
Статтею 73 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", із змінами та доповненнями, встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
До рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік, в 2015 році не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Згідно з п. 4 розд. II "Прикінцеві положення" Закону України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", органам місцевого самоврядування рекомендовано у місячний термін з дня опублікування Закону N 71 переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Також установлено, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно- правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ст.З, 64 Регламенту ОСОБА_1 міської ради 6-го скликання рішення ради нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено інший термін введення цих рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється шляхом їх розміщення на офіційному веб-порталі Ради, не пізніше як у 20-ти денний термін після їх прийняття.
Таким чином, ОСОБА_1 міською радою на виконання вимог зазначеного вище Закону України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII прийнято та оприлюднено проект оскаржуваної ухвали на офіційному сайті ОСОБА_1 міської ради.
Статтею 73 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", із змінами та доповненнями, встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, суд вважає, що рішення ОСОБА_1 міської ради є законним і правових підстав для його скасування не убачається.
Керуючись ст. ст. 7-12, 71, 86, 94, 99, 100, 161, 162, 167 КАС України, ст.ст. 16, 21 ЦК України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,суд, -
у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Іскра» до ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправною та скасування ухвали ОСОБА_1 міської ради № 4269 від 29.01.2015 року - відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Р.Волоско.