Справа № 405/4766/16-п
3/405/1037/16
07 липня 2016 року Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі головуючої судді Лук'янової О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, 27.101960 року народження, РНОКППФО НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, корп..1, кв.121, м. Кіровоград, працює провідним фахівцем Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв) - членом комітету з конкурсних торгів,
за ч.1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ДФІ № 11-25-42/2016 від 14.06.2016 року при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв) за період з 01.01.2013 по 01.02.2016; підпорядкованість: управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації; місцезнаходження: 25006. м. Кіровоград, вул. Дворцова. 7, державним фінансовим інспектором сектору моніторингу та перевірок державних закупівель Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області виявлено в Кіровоградському обласному навчально-виховному комплексі (гімназія-інтернат-школа мистецтв) (далі - комплекс, замовник) порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, допущені членом комітету з конкурсних торгів комплексу ОСОБА_1. в частині застосування протягом періоду з 16.12.2014 по 11.02.2015 переговорної процедури закупівлі енергії електричної на суму 706322,14 грн. з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.
Відповідно до річного плану закупівель на 2015 рік, затвердженого протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 08.12.2014 № 2. та змін до річного плану закупівель на 2015 рік, затверджених протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 09.12.2014 № За. замовником заплановано проведення переговорної процедури закупівлі енергії електричної (код 35.11.10) за КЕКВ 2273 „Оплата електроенергії“ на очікувану вартість закупівлі 692851, 49 грн. за 3 лотами:
●лот № 1: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Дворцова 7. вул. Тарковського. 16. м.Кіровоград очікуваною вартістю 532872.00 грн.:
●лот № 2: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Діброви, 25. м.Олександрія очікуваною вартістю 139841.90 грн.;
●лот № 3: код 35.11.10 Енергія електрична, вул.Шевченка. 81а. м.Олександрія очікуваною вартістю 20137,59 гривень.
Згідно протоколу засідання комітету з конкурсних торгів від 16.12.2014 № 4 внесено зміни до річного плану закупівель на 2015 рік в частині збільшення очікуваної вартості закупівлі енергії електричної до 706322,14 грн., в т.ч. по лотах:
●лот № 1: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Дворцова 7. вул. Тарковського. 16. м.Кіровоград очікуваною вартістю 543542,40 грн.;
●лот № 2: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Діброви. 25, м.Олександрія очікуваною вартістю 142642.14 грн.;
●лот № 3: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Шевченка, 81а, м.Олександрія очікуваною вартістю 20137.59 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про здійснення державних закупівель” від 10.04.2014 №1197 - VII (далі - Закон №1197) закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Однак, замовник 16.12.2014 подав для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу інформацію про застосування переговорної процедури закупівлі, яка оприлюднена 19.12.2014 за № 215044 у бюлетені № 154 (19.12.2014). Згідно п.2 вищезазначеної інформації про застосування переговорної процедури закупівлі очікувана вартість предмета закупівлі - 692851,49 грн.., згідно п.б - ціна пропозиції за лотами 1, 2, 3 - 692851,49 гривень.
Таким чином, комплексом оприлюднена інформація про застосування переговорної процедури закупівлі, яка не відповідає річному плану закупівель на 2015 рік (зі змінами, внесеними протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 16.12.2014 №4). а саме - встановлено невідповідність в очікуваній вартості предмета закупівлі у вищевказаних документах.
Відповідно до ч.5 ст.39 Закону № 1197 переговорна процедура закупівлі відміняється в разі, якщо замовником допущено порушення порядку оприлюднення інформації про застосування переговорної процедури закупівлі. Однак, комплексом не відмінено торги, оскільки при оприлюдненні в п.2 інформації про застосування переговорної процедури закупівлі зазначено очікувану вартість предмета закупівлі, яка не відповідає річному плану закупівель на 2015 рік (зі змінами, внесеними протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 16.12.2014 № 4).
Відповідно до ч.5 ст.11 Закону №1197 члени комітету з конкурсних торгів несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.
Таким чином, членом комітету з конкурсних торгів комплексу ОСОБА_1 не прийнято рішення про відміну торгів та підписано протокол засідання комітету з конкурсних торгів від 22.12.2014 № 6-1 про акцепт пропозиції ПАТ „Кіровоградобленерго“ на суму 706322.14 гривень. Дані порушення відображені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв) за період з 01.01.2013 по 01.02.2016 від 11 травня 2016 року № 03-09/12 (стор. 52-58), що є порушенням: ч.1 ст 4. ч.5 ст.39 Закону України “Про здійснення державних закупівель” від 10.04.2014 №1197-УІІ, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.164-14 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 з'явилася, їй роз'яснені права особи, що притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП. Вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, вказаних у протоколі, не визнала та суду пояснила, що дійсно є членом комітету з конкурсних торгів Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу. Приймала участь у засіданнях комітету з конкурсних торгів щодо затвердження Річного плану закупівель на 2015 року та змін до нього від 09.12.2014 року та 16.12.2014 року відповідно. Їй відомо що 16.12.2014 року вся інформація про застосування переговорної процедури на електричну енергію була подана на веб-портал Уповноваженого органу, з якої причини документ було прийнято системою в інший день їй не відомо. Під час засідання комітету з конкурсних торгів від 22.12.2014 року керувалась даними, що вся необхідна інформація про застосування переговорної процедури закупівлі оприлюднена в установленому Законом порядку.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП, виражається у вчиненні таких дій:
1.здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель;
2.оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації;
3.укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації;
4.неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства;
5.ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом
Тобто, диспозиція ч.1 ст.164-14 КУпАП містить вичерпний перелік дій, які складають об'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 14.06.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч.1 ст.4, ч.5 ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року № 1197-VІІ (далі - Закон).
Відповідно до ч.1 ст. 4 вказаного Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал Уповноваженого органу) протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану або змін до нього.
Відповідно до ч.5 ст.39 вказаного Закону переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі, якщо замовником допущено порушення порядку оприлюднення інформації про застосування переговорної процедури закупівлі, визначеного цим Законом, та/або порушення, які вплинули на об'єктивність визначення переможця процедури закупівлі.
Як з протоколу про адміністративне правопорушення, так і з акту ревізії, вбачається, що порушення законодавства про здійснення державних закупівель, допущене членами комітету з конкурсних торгів полягає в нездійсненні останніми певних дій, а саме - не прийнятті рішення про відмову торгів, як того вимагає ч.5 ст.39 Закону.
Разом з тим, ч. 1 ст.164-14 КУпАП не передбачає адміністративної відповідальності за вчинення/не вчинення саме таких дій.
Із змісту акту ревізії та протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що мало місце неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог законодавства, що в свою чергу потягнуто відповідні наслідки. І за невиконання вимог Закону щодо оприлюднення вказаної інформації адміністративна відповідальність ч.1 ст.164-14 КУпАП передбачена. Зокрема, відповідно до п.1 ст.10 Закону відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар комітету з конкурсних торгів замовника.
Ст.11 ч.4 Закону визначені завдання комітету з конкурсних торгів, а саме - планує проведення процедур закупівель; складає та затверджує річний план державних закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель, попередню кваліфікацію учасників; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом; здійснює інші дії, передбачені цим Законом, - і контроль за діями голови та секретаря комітету щодо оприлюднення інформації на веб-порталі Уповноваженого органу, до таких не входить.
Оскільки адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 164-14 КУпАП настає за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом, то в діях ОСОБА_1 відсутній склад даного адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 164-14 ч.1, 247, 283, 284, 287 КУпАП, суд -
постановив:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд міста Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда О.В. Лук'янова