Постанова від 05.07.2016 по справі 343/1018/16-а

Справа №: 343/1018/16-а

Провадження №: 2-а/0343/72/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Долина

05 липня 2016 року

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - Андрусіва І. М.,

за участю: секретаря судових засідань - Височанської О.З.,

представника відповідача-Мазур М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати неправомірними дії Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області щодо невключення до заробітку суми усіх виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати в сумі 974,44 грн., виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7703,70 грн., виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 767,50 грн. при обчисленні та призначенні їй пенсії за віком як державному службовцю;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 02.12.2009 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати згідно п.2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в зфобіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 N 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2003 р. за N 758/8079, в тому числі посадового окладу в сумі 1675,00 грн., надбавки за ранг в сумі 120,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) в сумі 718 грн., середньомісячного розміру премії в сумі 303,16 грн., середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 1146,46 грн., середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 42,31 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 320,99 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 31,98 грн. з проведенням індексації згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації.

Свої вимоги мотивувала тим, що вона працювала на посаді державного службовця в Долинській ОДПІ , та була звільнена у зв'язку з виходом на пенсію. З 02.12.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі їй призначено пенсію згідно ст.37 Закону України «Про державну службу». Проте, при здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, відповідачем не було враховано суми усіх видів виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (надалі страхові внески).

На її заяву про проведення перерахунку та виплати пенсії відповідач листом від 25.04.2016 року №4/К-пуб надав відповідь, в якому відсутні дані, які б вказували про те, з врахуванням яких виплат та за який період їй проведено нарахування пенсії,не вказано ні види виплат, ні їх розмір. У відповіді відсутні дані про те, чи заяву задоволили (в т.ч. частково), чи відмовили у такому задоволенні, зіславшись на ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про Державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Однак, неврахування УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області при розрахунку їй розміру пенсії виплачених сум: посадового окладу в розмірі 1675,00 грн., надбавки за ранг в розміріі 120,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) в розмірі 718 грн., середньомісячного розміру премії в сумі 303,16 грн., середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 1146,46 грн., середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 42,31 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 320,99 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 31,98 грн.,- є неправомірним, оскільки це передбачено Законами України «Про державну службу» (в редакціях на момент призначення пенсії), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», "Про пенсійне забезпечення", Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078, Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вищевикладене слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, зіславшись на підстави, викладені в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просила позов задоволити. Окрім цього, просила зобов"язати Долинське ОУПФУ Івано-Франківської області здійснити їй прерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 40,60 грн. замість 42,31 грн, як вказано в уточненній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що вважає вимоги позивачки безпідставними, оскільки при призначенні їй пенсії УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області до розрахунку були включені всі суми, вказані в наданих нею довідках для розрахунку. Окрім цього подав заперечення, в якому вказав, що відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. У ст. 37-1 Закону передбачено, що умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» регулює питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії згідно Закону України « Про державну службу». Згідно п. 5 Постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджена правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Зміни до чинного законодавства щодо визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державним службовцям не вносилися і відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Крім того, позивачка пропустила встановлений ст. 99 КАС України 6-місячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав і не вказала поважних причин пропуску цього строку. З урахуванням наведеного просив у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши інші здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Зі змісту ч. З ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. З ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

В судовому засіданні встановлено, що 02.12.2009 року ОСОБА_3 управлінням ПФУ в Долинському районі, правонаступником якого являється Долинське об"єднане управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області, призначено пенсію відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмірі 4313,71 грн.

20.04.2016 року позивачка звернулася в Долинське ОУПФУ Івано-Франківської області із заявою, в якій просила повідомити їй з урахуванням яких виплат їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії, та за який період, надати копії розрахунку заробітної плати, стажу при призначенні пенсії, копії довідок про заробітну плату, копії розпоряджень про призначення (перерахунок) пенсії, копію індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-2 чи ОК-5), які були використані при призначенні їй пенсії. У випадку неврахування вказаного - просила провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески.

Листом № 41/К-пуб від 25.04.2016 року Долинське ОУПФУ Івано-Франківської області відмовило позивачці в проведенні такого перерахунку, вказавши, що відповідно до наданих нею довідок, в розрахунок для призначення пенсії включені всі суми, зазначені у них.

Суд вважає таку відмову Долинського об"єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправною, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно з ч.ч. 6,7 ст. 33 даного закону, державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), що входить до складу фонду оплати праці.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми індексації грошових коштів, матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

Про те, що ОСОБА_3 в період з 01.12.2007 року по 30.11.2009 року виплачувались: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 7703, 70 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 767,50 грн., індексація заробітної плати в розмірі 974,44 грн., з яких сплачено страхові внески, свідчить видана Долинською ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підрят перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії від 16.12.2015 року.

За таких обставин суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої їй допомоги на оздоровлення в розмірі 7703, 70 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 767,50 грн., індексаціі заробітної плати в розмірі 974, 44 грн., оскільки з цих сум нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для визнання неправомірними дій Долинського ОУПФ України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_3 в проведенні перерахунку пенсії державного службовця, на які були нараховані та сплачені страхові внески, в тому числі згадані вище допомоги та виплати, та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату призначеної їй пенсії за віком як державному службовцю з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, в тому числі вищеперечислених, з проведенням індексації у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 20.10.2015 року.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи встановлено, що позивачка пропустила строк звернення до суду, оскільки, дізналась про порушення свого права 20.04.2016 року, коли звернулась до Долинського ОУПФ Івано-Франківської області про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії. Клопотань про поновлення строку звернення до суду позивачка не заявляла.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 слід задовольнити в межах шестимісячного строку коли особа дізналась про порушення свого права, встановленого ст. 99 КАС України, тобто, починаючи з 20.10.2015 року.

Позовні вимоги за період з 02.12.2009 року по 19.10.2015 року включно слід залишити без розгляду відповідно до ст. 100 КАС України.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права в справах подібної категорії міститься у постановах Верховного Суду України від 03.06.2014 року (№ 21-134а14), від 20.02.2012 року, 14, 28.05. та 06.11.2013 року (№№ 21- 430а11, 21-97а13, 21 -125а13, 21-350а13 відповідно).

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі викладеного, ч. З ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії, ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 66, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області щодо невключення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при обчисленні та призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком як державному службовцю.

Зобов'язати Долинське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 20.10.2015 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати згідно п.2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 N 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2003 р. за N 758/8079, в тому числі посадового окладу в сумі 1675,00 грн., надбавки за ранг в сумі 120,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) в сумі 718,00 грн., середньомісячного розміру премії в сумі 303,16 грн., середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці в сумі 1146,46 грн., середньомісячного розміру індексації заробітної плати в сумі 40,60 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 320,99 грн., середньомісячного розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 31,98 грн. з проведенням індексації згідно Закону України «Про проведення індексації» без зміни базового місяця для проведення індексації.

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Долинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку розміру призначеної пенсії за період з 02.12.2009 року по 19.10.2015 року включно-залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти) днів з часу ознайомлення з мотивувальною частиною постанови через Долинський районний суд.

Суддя: