18.04.07
Справа №АС3/88-07.
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,
м. Суми
до відповідача: Виконавчого комітету Сумської міської ради, м. Суми
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача :
1). ОСОБА_2
2). ОСОБА_3
3). ОСОБА_4
4). ОСОБА_5
5). ОСОБА_6
6).ОСОБА_7
7). ОСОБА_8
8). ОСОБА_9
9). ОСОБА_10
10). ПП «Компол»
11). ТОВ « Автоярд »
про визнання дій протиправними, а рішення нечинним
За участю представників сторін :
від позивача: не з'явився
від відповідача: Буліч Н. С.
третіх осіб : ОСОБА_11, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_12,
ОСОБА_6.
Суть спору : позивач просить суд визнати протиправними дії конкурсного комітету по підготовці та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в місті Суми виконавчого комітету Сумської міської ради по недопущенню фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. до участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Суми №№ 8, 11, 12, 13, 17, 20, що працюють в режимі маршрутного таксі в м. Суми за напрямком руху відповідно « вул. Роменська-Хіммістечко», «Ганнівка-Хіммістечко», «Тимірязівка-Залізничний вокзал» , «Автовокзал-Хіммістечко», « вул. Роменська-Шпиталь», «вул. Прокоф'єва, пр. М. Лушпи», залізничний вокзал, вул. Горького, колгоспний ринок, вул. Харківська, вул. Прокоф'єва» проведеному 16 лютого 2007 року у відповідності до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» НОМЕР_1 та визнати нечинними результати конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №№ 8,11,12,13,17,20, що працюють в режимі маршрутного таксі в м. Суми проведеного 16 лютого 2007 року у відповідності до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» НОМЕР_1.
Позивач також просить суд визнати нечинними результати конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №№ 8,11,12,13,17,20 , що працюють в режимі маршрутного таксі в місті Суми за напрямком руху, відповідно, вул. Роменська-Хіммістечко , «Ганнівка-Хіммістечко», «Тимірязівка-Залізничний вокзал», «Автовокзал-Хіммістечко», «вул. Роменська-Шпиталь», «вул. Прокоф'єва, пр. М.Лушпи» , залізничний вокзал, вул. Горького, колгоспний ринок, вул. Харківська, вул. Прокоф'єва» проведеному 16 лютого 2007 року у відповідності до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» НОМЕР_1 та визнати нечинними результат ти конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №№ 8, 11, 12, 13, 17, 20, що працюють в режимі маршрутного таксі в м. Суми проведеного 16 лютого 2007 року у відповідності до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» НОМЕР_1.
Відповідач у своїх письмових запереченнях проти позову позивача зазначає , що позивач подав на конкурс документи не в повному обсязі , а тому вони не реєструвалися і підлягали поверненню претенденту ( позивачу) відповідно до п. 19 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 136. Конкурсний комітет діяв на підставі та в межах своїх повноважень, відповідно до законодавства України .
Позивач не виконав вимог ухвал суду від 26.03.2007 року та від 10.04.2007 року , не надіслав третім особам у даній справі копії позовної заяви з доданими до неї матеріалами , не надав суду письмових обґрунтувань своєї позиції у справі , враховуючи заперечення відповідача.
В судове засідання 10.04.2007 року представник позивача не з'явився і не повідомив суду про причини нез'явлення в судове засідання .
В судове засідання представник позивача знову не з'явився , але подав 18.04.2007 року в канцелярію господарського суду клопотання , в якому просить суд перенести розгляд справи , оскільки представник третіх осіб 18.04.2007 року знаходиться у Харківському апеляційному господарському суді у судовому засіданні по слуханню іншої справи та не може захищати позицію третіх осіб у даній справі з поважної причини.
При цьому про причину нез'явлення представника позивача представник позивача не повідомив, а також нічого не сказав про причини невиконання двох ухвал суду щодо надіслання третім особам копії позовної заяви з додатками до неї .
Між тим , представник третіх осіб в судове засідання 18.04.2007 року з'явився .
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача , представника третіх осіб, а також пояснення третіх осіб, господарський суд встановив :
Відповідно до п.1 ч. б) ст. 30, ч.1 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР. в порядку визначеному ст. ст. 43, 44, 45, 46 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006 року № 3492-ІУ, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» від 29.01.2003 року № 139 Виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийнято рішення «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» від 23.01.2007 року № 45.
На виконання ст.44 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006 року № 3492-1У, п.8, п.9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» від 29.01.2003 року № 139 Виконавчим комітетом Сумської міської ради Додатком № 3 до рішення від 23.01.2007 року № 45 «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» на період підготовки та проведення конкурсу створено та затверджено склад конкурсного комітету по підготовці та проведенню конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на постійних міських маршрутах.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006 року № 3492-ІУ, п.24 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» від 29.01.2003 року № 139 визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах, переможець конкурсу визначається тільки на засіданні конкурсного комітету. Частиною 11 ст. 44 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006 року № 3492-ІУ визначено, що порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.
На момент проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми діяла Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» від 29.01.2003 року № 139, чинна і на даний час, останні зміни до якої вносилися 29.03.2006 року. Відповідно до даного Порядку та вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» 16.02.2007 року було проведено конкурс на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми.
26 січня 2007 року виконавчий комітет Сумської міської ради відповідно до вимог п. 11 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 139, опублікував оголошення про умови та порядок проведення конкурсу.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом 10 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 139, встановлено, що визначені замовником умови проведення конкурсу є обов'язковими для конкурсного комітету та його учасників.
Умови проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування м. Суми затверджені рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах м. Суми» від 23.01.2007 року № 45 (Додаток № 2 до рішення). В п. 1 розділу III «Подання документів на конкурс» зазначених Умов зазначено: «Для участі у конкурсі претендент подає конкурсному комітетові такі документи:» і далі наводиться перелік документів, які необхідно було подати до конкурсного комітету для участі к конкурсі. Серед цих документів підпунктом 3 визначено - конкурсні пропозиції щодо визначення транспортних засобів для роботи на автобусному маршруті, вартості транспортних послуг, здешевлення поїздки для окремих категорій громадян, тощо.
Даний пункт Умов проведення конкурсу, визначених Виконавчим комітетом Сумської міської ради, цілком повністю відповідає Підпункту 2 п. 12 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 139, до якого відсилає Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт», яким передбачено, що для участі у конкурсі претендент подає конкурсному комітетові, серед інших, такий документ як конкурсні пропозиції щодо визначення транспортних засобів для роботи на автобусному маршруті, вартості транспортних послуг, здешевлення поїздки для окремих категорій громадян, тощо.
Таким чином, позивач повинен був подати вищевказаний документ конкурсному комітетові, так як ані Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт», ані Порядком проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 139 не передбачено, що конкурсні пропозиції можуть бути викладені у заяві на участі у конкурсі.
Відповідно до п. 16 Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 139, за роз'ясненнями щодо оформлення документів на конкурс або умов конкурсу претендент має право звернутися до замовника чи конкурсного комітету, які зобов'язані дати їх у письмовій формі, але не пізніше ніж за 5 днів до закінчення строку подання документів. Позивач не звертався до конкурсного комітету за роз'ясненнями щодо оформлення документів на конкурс. 01.02.2007 року конкурсним комітетом було проведено конференцію, на якій роз'яснювалися правила оформлення документів на конкурс, умови та порядок проведення конкурсу.
Позивач в своїй позовній заяві невірно зазначає, що його не було допущено до конкурсу.
Пунктом 18 порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 139 передбачено, що претендент подає документи у конверті, на якому зазначається його назва, адреса і найменування об'єкта конкурсу, з поміткою «Заява на участь у конкурсі» . Конверти з документами на конкурс розпечатуються конкурсним комітетом у міру їх надходження.
Відповідно до п. 19 зазначеного Порядку подані на конкурс документи реєструються конкурсним комітетом у журналі обліку.
Документи, подані не в повному обсязі, не реєструються і повертаються претенденту із зазначенням причин ( ч.2 п. 19 Порядку) .
Конверт з документами, поданий позивачем, був розпечатаний конкурсним комітетом і у зв'язку з тим, що документи були подані не в повному обсязі ( відсутні конкурсні пропозиції позивача), згідно ч. 2 п. 19 Порядку проведення конкурсу документи позивача не реєструвалися .
15.03.2007 року документи, подані позивачем для участі у конкурсі були йому повернуті, про що складено акти ( т.1 , а.с. 67-72) , які підтверджують , що серед документів позивача , які подавалися ним на конкурсі, відсутній був документ з його конкурсними пропозиціями.
Таким чином, Виконавчий комітет Сумської міської ради та конкурсний комітет по підготовці та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на постійних міських маршрутах діяли на підставі та в межах своїх повноважень, відповідно до законодавства України.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України , кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення .Позивач довів суду , що відповідач не зареєструвавши його документи , подані не в повному обсязі, діяв протиправно.
Поряд з цим відповідач та треті особи довели суду , що відповідач ( його конкурсний комітет ) діяв у даному разі правомірно, оскільки документи позивача надані ним на конкурс не в повному обсязі, не підлягали реєстрації .
На підставі всього вищевикладеного, суд відмовляє позивачеві в задоволенні його позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Тому, керуючись ст.ст. 71,94,160-163 КАС України, господарський суд
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Згідно ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення (з дня складення постанови в повному обсязі). Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Згідно ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання, апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови підписаний 20.04.2007 року