18.04.07
Справа №8/189-05.
За позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю «Східно-будівельне об»єднання», м. Суми
За позово до відповідача - Державної податкової інспекції в м. Суми
про визнання рішення недійсним
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО
Представники сторін:
Від позивача: Бєлікова Ю.В., (дов. № 7 від 23.01.2007 р.)
Від відповідача: Сумцова С.В., (дор. № 950/9/10-009 від 10.01.2007 р.)
За участю секретаря судового засідання Бардакової О.М.
Суть справи: Позивач - ТОВ «Східно-будівельне об»єднання» просить суд визнати недійсним рішення державної податкової інспекції в м. Суми про застосування штрафних санкцій від 06.04.2005 року № 0002442307/0/15801. 11 квітня 2007 року позивач подав заяву, якою уточнив позовні вимоги, то крім вищезазначеної вимоги, просить суд визнати протиправними дії ДПІ в м. Суми, вчинені при прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій від 06.04.2005 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує додержанням норм «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 року № 72, Закону «Про податок з доходів фізичних осіб» при видачі готівкових коштів під звіт своїм працівникам.
Також позивач вважає, що застосування відповідачем штрафної санкції в розмірі 3 107, 22 грн. за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки суперечить абзацу 5 ч.1 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95.
Відповідач вимоги позивача заперечує, посилаючись на законність прийнятого рішення.
В судовому засіданні відповідно до ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства розгляд справи відкладався з 12.03.2007 року до 02.04.2007 р., з 02.04.2007 р. до 11.04.2007 р., та з 11.04.2007 р. оголошувалася перерва до 11:00 год. 18.04.2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Працівниками ДПІ в м. Суми проведена планова документальна перевірка ТОВ «Східно-будівельне об»єднання» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2004 року по 31.12.2004 року, складений акт перевірки № 21/23-238/23639176 від 01.04.2005 року.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняте рішення від 06.04.2005 року № 0002442307/0/15801 про застосування до відповідача штрафних санкцій в розмірі 3 107 грн. 27 коп.
З акту перевірки вбачається, що при перевірці касових книг підприємства, звітів касира (другий відривний аркуш касової книги з прибутковими та видатковими касовими ордерами). Авансових звітів підзвітних осіб за період з травня по грудень 2004 року виявлено перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки в сумі 12429,06грн. Позивачем проводилась видача готівки під звіт з каси підприємства на виробничі (господарські потреби), але підзвітними особами подавалися до бухгалтерії авансові звіти про витрачання одержаних у касі сум з порушенням строків встановлених п.2.15 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою правління НБУ № 72 (далі Положення № 72), а саме звіти подавались до бухгалтерії на 3-й день після одержання коштів, а повинні бути подані до бухгалтерії підприємства наступного дня після видачі готівки.
Пунктом 2.15 Положення № 72 встановлено "Видача готівкових коштів під звіт з каси підприємства на закупівлю сільськогосподарської продукції, продуктів її переробки та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту (далі - закупівля сільгосппродукції та заготівля вторсировини), дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, включаючи день отримання готівкових коштів під звіт ".
Відповідальність за дане порушення передбачена п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 р. із змінами та доповненнями абз. 5 "... за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданої під звіт суми".
В ході судового засідання встановлено, що позивач видавав готівку під звіт з каси підприємства на господарські потреби, але підзвітними особами звіти за витрачені готівкові кошти подавалися до бухгалтерії, через три дні, що підтверджується матеріалами перевірки та «журналом-ордером» позивача по рахунку № 372 за період з травня по грудень 2004 року. Зокрема, при перевірці встановлено, що працівники не в строк звітували по готівці: Ткаченко П.В. в сумі 3 427 грн. 42 коп.; Семенютенко В.Ф. - 819 грн. 05 коп.; Борзяниця А.Г. - 308 грн. 06 коп.; Юрченко В.В. - 187 грн. 60 коп.; Корчак К.І. - 3 249, 24 грн.; Беліков А.Б. - 2 683, 19 грн.; Титаренко В.А. - 124 грн.; Ворона С.А. - 1 576 грн., Ракицький А.Г. - 54.5 грн. Всього видано готівки під звіт без повного звітування 12 429 грн. 06 коп. В судове засідання відповідачем був поданий для огляду журнал-ордер по рахунку № 372, завірений підписом та печаткою позивача, до матеріалів справи залучена копія.
З набранням чинності Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІУ від 22.05.2003р. позивач керувався даним законодавчим документом, згідно якого звіти про використання коштів на господарські потреби подавалися до бухгалтерії до закінчення третього банківського дня, але при цьому керівництвом підприємства не було враховано, що дія цього Закону поширюється не на підприємства, а на фізичну особу.
Наприклад, підзвітна особа Ворона С.А. отримав під звіт на господарчі потреби 18.08.2004р. готівкові кошти в сумі 1576грн., авансовий звіт складено 23.08.2004р. за № 28, тобто звіт складено на четвертий робочий день, після отримання готівкових коштів, включаючи день видачі готівки під звіт.
Згідно з нормами Положенням № 72 та Закону України «Про податок з фізичних осіб» строки подання звітності встановлено незалежно один від одного і відповідальність передбачена за порушення кожного з них:
- за порушення Положення № 72 відповідальність передбачена п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 р. із змінами та доповненнями абз. 5 "...за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів у розмірі 25 відсотків виданої під звіт суми";
- за порушення Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» штрафна санкція застосовується до працівника підприємства, який не склав у строк авансовий звіт в місяці не пізніше звітного - сплачується штраф у розмірі 15% одержаної суми, але якщо він звітував після закінчення звітного місяця, то до штрафу додається і податок з доходів фізичних осіб у розмірі 13%.
Таким чином, згідно з п.2.15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001р. № 72, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2001р. за № 237/5428 «підзвітна особа зобов'язана подати до бухгалтерії підприємства разом з невикористаним залишком готівки авансовий звіт про витрачання одержаних у касі сум одержаних на всі виробничі (господарчі) потреби на наступний робочий день після дня видачі готівки під звіт».
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при здійсненні перевірки позивача та прийняті рішення від 06.04.2005 р., тому вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні позову - відмовити.
2. Порядок і строки апеляційного оскарження встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.