Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" квітня 2007 р. 16:45 Справа № АС-44/51-07
вх. № 2320/4-44
Суддя господарського суду Харківської області Дюкарєва С.В.
за участю секретаря судового засідання Аврамова Т.М.
представників сторін позивача - Петрова О.В., дов.№29, від 03.04.2007р.
відповідача - не з"явився
по справі за позовом Підприємство Харківської облспоживспілки "Золочівський ринок", м. Золочів
до Золочівська селищна рада, смт. Золочів
про зобов'язання прийняти рішення
Позивач просить суд зобов'язати Золочівську селищну раду прийняти рішення про відведення земельної ділянки в оренду для розширення та реконструкції території ринку за адресою: смт Золочів, вул. Коника, 3, підприємству Харківської облспоживспілки “Золочівський ринок».
Відповідач надав заперечення на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує, просить суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що рішення виконкому Золочівської селищної ради № 239 від 14.04.2004р. було скасовано на законних підставах. Відповідачем також було розглянуто звернення директора ПХО “Золочівський ринок» від 11.01.2007р.про термінове внесення на розгляд сесії Золочівської селищної ради питання про виділення додаткової земельної ділянки. На зазначене звернення рішенням відповідача відмовлено позивачеві у виділенні додаткової земельної ділянки. Крім того, на даний час спірна земельна ділянка надана як присадибна ділянка іншій особі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Позивач листом № 2 від 24.03.2004р. звернувся до відповідача з проханням надати дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, розташованої в смт. Золочів по вул. Коника, 6 для розширення та реконструкції території ринку.
Виконавчим комітетом Золочівської селищної ради 14.04.2004р. прийнято рішення №239 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для розширення та реконструкції території ринку, яка знаходиться в смт Золочів по вул. Коника з передачею її в оренду». Вказаним рішенням позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки; зобов'язано директора підприємства «Золочівський ринок» виготовити проект відведення земельної ділянки в землевпорядній організації та погодити його з відповідними службами, після чого подати матеріали на затвердження сесії селищної ради.
На виконання рішення виконавчого комітету №239 від 14.04.2004 року за рахунок позивача були проведені роботи по виготовленню технічної документації на землю (договір про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 72 від 18.08.2005р., укладений позивачем з КП “Земельно-кадастрове бюро Золочівського району»).
Рішенням Золочівської селищної ради від 15.12.2006р. «Про відміну рішення виконкому Золочівської селищної ради №239 від 14.04.2004р. «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для розширення та реконструкції території ринку, яка знаходиться в смт. Золочів по вул. Коника з передачею її в оренду» на підставі п.15 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» скасовано відповідне рішення виконкому.
Позивач повторно звернувся до відповідача з листом №7 від 09.01.2007р. з проханням винести на розгляд сесії відповідача питання про виділення додаткової земельної ділянки, згідно поданої позивачем заяви №2 у березні 2004року.
Рішенням Золочівської селищної ради від 31.01.2007р. “Про виділення додаткової земельної ділянки» ПХО “Золочівський ринок» відмовлено у виділенні додаткової земельної ділянки.
Посилаючись на те, що відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачеві у виділенні додаткової земельної ділянки для розширення та реконструкції території ринку за адресою: смт Золочів, вул. Коника, 3, позивач звернувся з даним позовом до суду.
У відповідності до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Порядок набуття права оренди земельної ділянки регламентується Законом України «Про оренду землі».
Згідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
У відповідності до ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як вбачається з п.34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Таким чином, селищна рада, в тому числі і Золочівська селищна рада, є колегіальним органом, рішенням яким приймаються відповідним голосуванням.
Стаття 16 Закону України «Про оренду землі» передбачає можливість укладення договору оренди землі у разі згоди орендодавця, у даному випадку відповідача. Отже, чинним законодавством на орендодавця не покладено обов'язок укладення договору оренди з особою, яка бажає отримати в оренду певну земельну ділянку.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач не надав згоди на відведення позивачеві земельної ділянки в оренду для розширення та реконструкції території ринку за адресою: смт Золочів, вул. Коника, 3, і це є право відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про відведення земельної ділянки в оренду для розширення та реконструкції території ринку за адресою: смт Золочів, вул. Коника, 3, підприємству Харківської облспоживспілки “Золочівський ринок», необґрунтовані, не відповідають матеріалам справи та безпідставні.
З урахуванням фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають .
У відповідності до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відносяться на позивача.
Керуючись . 70, 71, 86, 94, 99, 100 163 Кодексу адміністративного судочинства України , ст. 124 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 10, 26, 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», суд
В задоволенні позову відмовити.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково.
Про апеляційне оскарження постанови через суд першої інстанції спочатку подається заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 23.04.2007р. о 14:20.
Суддя Дюкарєва С.В.