Справа № 2-а-1783/2011
11 липня 2011 року
Казанківський районний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Вжещ С.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Казанківському районі Миколаївської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративною позовною заявою, в якій просила визнати дії відповідача протиправними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік , що передує року перерахунку пенсії та застосувати при перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі по Україні за 2010 рік в сумі 1982 гривні 63 копійки починаючи з
1.03.2011року. ОСОБА_1 обґрунтувала позов тим, що вона отримує пенсію за віком, призначену їй УПФУ в Казанківському районі Миколаївської області. Після призначення пенсії та до теперішнього часу позивачка продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу на 01.01.2011 року, після призначення пенсії, 14.06.2011 року позивачка звернулась із заявою до відповідача про проведення їй перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 p. №1058-IV та надала всі необхідні документи. Однак їй було відмовлено та роз'яснено, що перерахунок пенсії проведений відповідно до п.п.З ст.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 на підставі розрахунків, які проводились та проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 р. -1197 грн. 91 коп. При цьому відповідач посилається на те, що відповідно до п.п.3_5 п.11 Постанови КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 25.05.08 р. №530, який визначив порядок застосування ст.ст.40,42 (ч.4) ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії за 2007 p.. а не минулий рік, як прописано у Законі. Позивачка вважає, що звернулася до відповідача за перерахунком v 2011 p., то відповідно для перерахунку її пенсії відповідачем має братися показник середньої заробітної плати по Україні за 2010 p., а не показник 2007 р., отже, перерахунок позивачці відповідачем пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 p.. який призвів до зниження позивачці пенсії, є неправомірним. Звідси дії відповідача по відмові в перерахунку їй (позивачці) пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік, вона вважає протиправними.
Ухвалою Казанківського районного суду Миколаївської області відкрите скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. З п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.). Крім того, в запереченні зазначено, що положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік що передує року звернення за призначенням пенсії міститься в частині 2 статті 40 Закону, на яку стаття 42 зазначеного Закону не посилається, а тому підстави для перерахунку пенсії позивачці за вказаною нормою відсутні.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2 з наступних підстав.
Згідно матеріалів справи та наявних в ній доказів, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області та отримує пенсію за віком (а.с 9). Після призначення пенсії позивач продовжує працювати на посаді завідуючою бак лабораторії в Казанківській райСЕС Миколаївської області (а.с.7).
14.07.2011 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік, але їй в перерахунку було відмовлено .
Як вбачається з наявного в матеріалах справи заперечення УПФУ в Казанківському районі від 07.07.2011р. та пенсійної справи ОСОБА_2, при призначенні пенсій у 2011 р. застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачці в 2011 р. відповідачем проведено відповідно до п.п.З п.11 Постанови КМУ від 28 травня 2008 р. Л«530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Однак, при перерахунку було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховувався для обчислення пенсії за 2007р. (1197 грн. 91 коп. )
Відповідно до п.п.9 та 10 п 55 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 р. були внесені зміні до ст.ст.40 і 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 визнано положення підпунктів 9, 10 пункту 35 рошу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01.01.2008 р. були внесені зміни до ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такими, що не відповідають Конституції.
Рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.
Частиною 2 статті 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У випадку визнання неконституційними правових актів, якими внесено зміни до діючих правових актів, прийняття окремого рішення щодо відновлення дії відповідних норм у попередній редакції чинним законодавством не передбачено.
З наведеного вбачається, що з 22.05.2008 р., тобто з часу ухвалення рішення Конституційним судом України, відновлено дію положень ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції до 28.12.2007 р., дію якого відновлено з 22.05.2008 р., у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як встановлено в підпункті 3 п.11 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Із змісту вказаних норм Закону та Постанови Кабінету Міністрів вбачається, що для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам повинен братись показник середнього заробітку по Україні за рік. що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до Законів України.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до інформації з офіційного сайту Пенсійного фонду України, показники заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2010 рік складає 1982 гривні 63 копійки.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провівши в 2011 році перерахунок пенсії за зверненням ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 р. (1197 грн. 91 коп.) відповідач діяв не у спосіб, що визначений чинним законодавством.
Тому, враховуючи, що позивачка із заявою про перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік звернулась до відповідача 14.06.2011 року і з того часу порушуються її права, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачці на підставі поданих нею документів та заяви слід проводити з 01.06.2011 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обгрунтованими та підлягають частковому задоволенню, а саме необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії, передбаченого ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області провести перерахунок пенсії позивачці відповідно до вимог статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2010 р. (1982 гривні 63 копійки) , починаючи з 01 червня 2011 р.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.З ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.6-14,71,159-183-2,186 КАС України, ст.ст.40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6,19,152 Конституції України, суд -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Казанківському районі Миколаївської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії, передбаченого ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Казанківському районі Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за 2011 р., починаючи з 01 червня 2011 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік (1982 гривні 63 копійки) відповідно до ч.4 ст.42 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 (одної) гривні 70 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Казанківський районний суд Миколаївської області в 10 денний строк з дня отримання її копії.
Суддя :