Рішення від 13.06.2016 по справі 477/973/16-ц

Справа № 477/973/16-ц

Провадження № 2-о/477/39/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2016 року м.Миколаїв

Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді Саукової А.А.,

при секретарі - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересовані особи - Жовтневий районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, ОСОБА_3, про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

19 травня 2016 року заявник звернувся до суду із відповідною заявою, в якій просить встановити факт того, що його дружина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, перебуваючи у шлюбі з ним, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянином України, 10 травня 2016 року народила сина ОСОБА_4 в Євпаторійському пологовому будинку Автономної ОСОБА_5 Крим (Україна).

Обґрунтовуючи заяву, зазначав, що з 20 липня 2007 року перебуває в шлюбі з ОСОБА_3, яка 10 травня 2016 року народила сина, перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної ОСОБА_5 Крим в Євпаторійському пологовому будинку, про що їй було видано медичне свідоцтво про народження, записи в якому здійснено на російській мові. Враховуючи, що заявник ОСОБА_2 звертався із заявою про реєстрацію народження сина до Жовтневого районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, однак йому було відмовлено через відсутність підстав, передбачених п.2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженого Наказом Мінюсту України від 18.10.2000 року за №52/5, та рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту народження дитини, в зв'язку з чим звернувся із вказаною заявою та просить задовольнити.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час та дату слухання справи повідомлені належним чином та своєчасно. Від заявника ОСОБА_2 надійшла заява з проханням розглянути справу у його відсутність, в якій вимоги заяви підтримав в повному обсязі. Заінтересована особа ОСОБА_3 надіслала заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутність, заяву підтримала. Представник заінтересованої особи - Жовтневого районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області направила заяву, в якій не заперечувала проти задоволення заяви, просила розглянути справу у її відсутність.

Дослідивши письмові докази в межах заявлених вимог, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_2 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до медичного свідоцтва про народження (форма №103/у, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я та соціального розвитку Російської Федерації від 27 грудня 2011 року №1687н) серії 35 №008326, виданого 11 травня 2016 року Євпаторійським пологовим будинкомТохташ К.М., ІНФОРМАЦІЯ_1, 10 травня 2016 року об 11 год. 20 хв. в м.Євпаторія (Крим) народила дитину чоловічої статі (а.с.8).

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувають в зареєстрованому шлюбі з 20 жовтня 2007 року (а.с.9).

Зі змісту даних паспорту громадянина України серії ЕР 517838, виданого Центральним РВ у м.Миколаєві УДМС України в Миколаївській області 19 липня 2014 року, та паспорту громадянина України серії ЕТ 096036, виданого Первомайським РВ ГУМВ України в Криму 03 листопада 2007 року, вбачається, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є с.Галицинове Жовтневого району Миколаївської області, вул.1 Військова, ВЧ А3767 (а.с.5-6, 18).

Підстави, з яких заявник був змушений звернутися до суду із цією заявою підтверджуються відмовою у проведенні державної реєстрації народження від 19 травня 2016 року, в якій міститься посилання на п.2 глави І розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженого Наказом Мінюсту України від 18.10.2000 року за №52/5, відповідно до якого підставами для проведення державної реєстрації дитини є:

а) медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о) , форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9;

б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше. Медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу заповнюється лікарем, під наглядом якого перебуває новонароджений, і засвідчується підписом керівника закладу охорони здоров'я та круглою печаткою закладу;

в) акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу;

г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма №106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть), у разі мертвонародження.

Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою (а.с.4).

Відповідно до ч.1 ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Статтею 3 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” закріплено, що тимчасово окупованою територією є ОСОБА_5 Крим та м.Севастополь.

При вирішенні питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, суд враховує загальні положення цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (ст.58, 59 ЦПК України). Зокрема, належними відповідно до ч.1 ст.58 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Допустимими за змістом частини першої цієї статті є докази, одержані в порядку, встановленому законом.

Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім того, суд враховує норму ст.9 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, якою встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки доказів у зазначеній справі про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а саме: висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема “Loizidou v. Turkey”, “Cyprus v. Turkey”), a також Молдови та Росії (зокрема, “Mozer v. the Republic of Moldova and Russia”, “Ilascu and Others v. Moldova and Russia”), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого “намібійського винятку”, який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи “намібійський виняток” у справі “Кіпр проти Туреччини”, ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд, дотримуючись вимог ст.213 ЦПК України, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документу, який виданий установою, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_2

Керуючись ст.213, 215, 259 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_2, заінтересовані особи - Жовтневий районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, ОСОБА_3, про встановлення факту народження дитини, - задовольнити.

Встановити факт того, що ОСОБА_3 10 травня 2016 року народила дитину чоловічої статі - сина ОСОБА_4 в м.Євпаторія Автономної Республіки Крим в Євпаторійському пологовому будинку Автономної ОСОБА_5 Крим, батьками якої є: мати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, та батько ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, зареєстрованим місцем проживання яких є с.Галицинове Жовтневого району Миколаївської області, вул.1 Військова, ВЧ А3767.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Миколаївської області через Жовтневий районний суд Миколаївської області. Апеляційна скарга про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя А.А.Саукова