73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
20.04.2007 Справа № 17/53-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової Г.П. при секретарі Сулімовській М.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Акціонерного товариства "Сигма", м.Херсон
до Суворовського відділу Державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
від позивача: Авер'янова С.Б., довіреність від 16.04.2007р.
від відповідача: не прибув
Позивач - Акціонерне товариство «Сигма»звернувся до господарського суду з заявою, в якій просить зобов'язати Суворовський відділ Державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції внести зміни до протоколу №7220008-1 проведення аукціону по реалізації конфіскованого майна від 02.04.2007р., посилаючись на наступні обставини.
02 квітня 2007 року Акціонерне товариство «Сигма»було визнано переможцем аукціону по реалізації конфіскованого майна - Автомобіль «ТОЙОТА-СЕКВОЙЯ», 2001 року випуску, що підтверджується протоколом №7220008-1 проведення аукціону.
Стартова ціна лоту була встановлена в сумі 87971,00 грн. Ціна продажу, яка запропонована переможцем -90000,00 грн. Зазначена сума була повністю внесена на розрахунковий рахунок, зазначений в протоколі, що підтверджується платіжними документами.
Відповідно до п. 3 Порядку організації митних аукціонів, реалізації товарів і транспортних засобів на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі, а також розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003р. №607, в стартову ціну лота входить сума податків і зборів, що підлягають сплаті під час переміщення цих товарів через митний кордон України. Відповідно викладеному в ціну автомобіля, яка склала суму 87971,00 грн. були включені всі податки і збори, в тому числі митний збір.
Однак, в протоколі проведення аукціону визначено, що в стартову ціну автомобіля не включено митні збори, що суперечить п.3 зазначеного Порядку.
Заявник вважає, що орган виконавчої служби (відповідач) повинен був визначити стартову ціну лота, включивши в ціну реалізації суми податків і зборів, що підлягають сплаті під час переміщення цих товарів через митний кордон України (в тому числі митний збір). А зазначення в протоколі проведення аукціону стартової ціни без урахування митних зборів є незаконним і порушує права і законні інтереси позивача як переможця аукціону.
Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначено Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадові чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з викладеного суд прийшов до висновку, що за юридичною природою даний спір має публічно-правовий характер та на нього поширюється дія Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, враховуючи суб'єктний склад оспорюваних правовідносин та положення п.6 Прикінцевих та Перехідних положень КАС України, за яким до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами КАС України, даний спір підвідомчий господарським судам.
Відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання не прибув; надав суду відзив, в якому позов АТ «Сигма» визнає та просить розглянути справу без його участі.
У відповідності до вимог ч.5 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України дана адміністративна справа вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд,
02 квітня 2007 року Акціонерне товариство «Сигма»було визнано переможцем аукціону по реалізації конфіскованого майна - Автомобіль «ТОЙОТА-СЕКВОЙЯ», 2001 року випуску .
Відповідно до положень статті 61 Закону України «Про виконавче провадження»від 21.04.1999р. №606-XIV реалізація конфіскованого майна здійснюється спеціалізованими організаціями, які залучаються на тендерній основі, на підставі договорів між Державною виконавчою службою та спеціалізованими організаціями, шляхом його продажу на прилюдних торгах, аукціонах.
16 березня 2007 року між Суворовським відділом Державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мультисервіс»був укладений договір про надання послуг по організації і проведенню аукціону з реалізації арештованого рухомого майна.
Відповідно до умов зазначеного договору Суворовський ВДВС передав спеціалізованій організації для реалізації на аукціоні арештоване державним виконавцем рухоме майно -автомобіль ТОЙОТА СЕКВОЙЯ, 2001 року випуску, кузов №5 TDBT48AX1SO42646. Автомобіль арештовано при примусовому виконанні виконавчого листа №1-2/07, виданого 06.02.2007р. Суворовським районним судом м.Херсона.
Згідно листа Міністерства юстиції України від 17.06.2004р. №25-36-62 реалізація конфіскованого майна здійснюється відповідно до Порядку організації митних аукціонів, реалізації товарів і транспортних засобів на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі, а також розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003р. №607.
Відповідно до пункту 16 зазначеного Порядку інформація про товари, що підлягають продажу на митному аукціоні, повинна містити такі відомості: найменування товарів, їх місцезнаходження, технічні характеристики, рік випуску, стартову ціну продажу тощо.
Стартова ціна продажу визначається за актом оцінки, наданим Державною виконавчою службою організатору аукціону.
Згідно частини 3 статті 57 Закону України «Про виконавче провадження»для проведення оцінки нерухомого майна, транспортних засобів державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності -суб'єкта господарювання, який здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових справ та професійну оціночну діяльність в Україні».
Суворовським відділом Державної виконавчої служби було проведено оцінку арештованого майна із залученням експерта. За висновком експерта ціна автомобіля ТОЙОТА СЕКВОЙЯ склала 87971,00 грн. в т.ч. ПДВ.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 26.07.2005р. №25-50-3602 з метою прискорення реалізації арештованого майна можливе запровадження щоденних аукціонів (крім вихідних та святкових днів), а також практика публічного оголошення про проведення аукціону не рідше двох разів на місяць, однак з відображенням відповідних даних про арештоване майно та місце проведення такого аукціону. Крім того, з метою оптимізації економічних витрат спеціалізованих організацій дозволено в оголошенні об'єднувати інформацію за родовими ознаками. Фізичні та юридичні особи, які бажають прийняти участь в аукціоні, з метою дотримання публічності та прозорості реалізації, мають мати можливість отримати детальну інформацію щодо відповідного майна, звернувшись до організатора аукціону.
З огляду на це, в місцевій газеті «Наддніпрянська правда»від 23.03.2007р. №21 було опубліковано оголошення про проведення ТзОВ «Мультисервіс»щоденних (крім вихідних і святкових днів) аукціонів по реалізації арештованого майна з наданням переліку майна за родовими ознаками. В оголошенні було зазначено, що докладнішу інформацію про наявність на реалізації майна, стартову ціну та інше можна одержати щоденно, звернувшись до організатора аукціону.
Відповідно до пункту 3 Порядку організації Порядку організації митних аукціонів, реалізації товарів і транспортних засобів на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі, а також розпорядження окремими видами товарів, що не підлягають реалізації стартова ціна лота -ціна, яка формується виходячи з ціни аукціонних товарів (крім випадків, коли оцінка проводиться за регульованими цінами) і до якої входять суми податків і зборів, що підлягають сплаті під час переміщення цих товарів через митний кордон України, за ставками, що діють на день реалізації, якщо такі податки і збори не були попередньо сплачені з урахуванням витрат на підготовку та проведення аукціону.
Маючи бажання взяти участь в аукціоні позивач -АТ «Сигма»звернувся до організатора аукціону з метою ознайомлення з аукціонними товарами, та отримав інформацію щодо стартової ціни лота -автомобіля ТОЙОТА СЕКВОЙЯ, 2001 року випуску, яка становила 87971,00 грн. Тобто, в ціну автомобіля, яка склала суму 87971,00 грн., були включені всі податки і збори, в тому числі митний збір.
Однак, внаслідок помилки державного виконавця, який надав невірну інформацію щодо стартової ціни автомобіля ТОЙОТА СЕКВОЙЯ спеціалізованій організації (даний факт визнано відповідачем у відзиві, наданому суду), а саме -не визначив які платежі включено в ціну автомобіля; стартова ціна лота в Протоколі проведення аукціону була зазначена без урахування митних зборів, що є порушенням пункту 3 зазначеного Порядку.
За таких обставин а також враховуючи те, що відповідач проти позову не заперечує, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, пунктом 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати Суворовський відділ Державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції виключити з протоколу №7220008-1 проведення аукціону по реалізації конфіскованого рухомого майна від 02.04.2007р. в рядку стартова ціна лота речення «без урахування митних зборів»та вважати протокол в частині стартової ціни лота викладеним в наступній редакції: «Стартова ціна лота, грн. -87971,00 грн. в т.ч. ПДВ».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Г.П.Литвинова
Дата складення постанови у повному
обсязі відповідно до статті 160 Кодексу
адміністративного судочинства України
20 квітня 2007 року